KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yurt dışı eğitimlerindeki iyi örnekler önemli kazanımlar sağlıyor"

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü Eurodesk noktası Araştırma Geliştirme (AR-GE) birimi tarafından koordine edilerek hazırlanan projeler sayesinde yurt dışında öğrenci ve yetişkin eğitimleri önemli kazanımlar sağlıyor.


 

Öğrenci hareketliliği kapsamında Erasmus + okul eğitimi, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanında yapılan projeler, araştırma geliştirme sayesinde toplumsal katkılar sağlıyor. Alınan eğitimlerle öğrenciler, uluslararası düzeyde kültürlerarası etkileşimde bulunmaları sebebiyle kentin eğitim kalitesinin artmasına, iyi örneklerin ülkemizde de uygulanmasına, kısacası eğitimin uluslararası düzeyde daha da yaygınlaştırılmasına zemin hazırlıyor.

Hazırlanan yurt dışı projelerinden biri olan yetenek odaklı "Montessori ile Mesleki Eğitim Stajım" projesi ile Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrenciler yurt dışında mesleki eğitim stajlarını yapmak üzere 15 gün süreyle Hollanda'da eğitim görecek. 

AR-GE birimince mayıs ayı içerisinde 30 öğretmen ile 36 öğrenci olmak üzere 66 kişi, hazırlanan Erasmus + programları kapsamında eğitimlerini tamamladıktan sonra tekrar yurda dönüş yapacak.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu yaptığı açıklamada, projeler sayesinde öğrencilerin daha girişimci kişiliğe sahip olduklarını belirterek, "Hazırlanan projelerle mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi sayesinde ülkemizden birçok ülkeye eğitim amaçlı hareketlilik sağlanmaktadır. Şimdi de meslek lisemizdeki öğretmen ve öğrencilerimiz 15 gün süreyle eğitimlerini alacakları ülke olan Hollanda'ya gidecekler. Hepsine şimdiden başarılar diliyorum." dedi.

Farklı kültürlerden insanlarla tanışmanın, onlarla bir arada bulunarak ekonomik ve sosyal yapıları hakkında bilgi sahibi olmanın öğrenciler açısından bir farkındalık oluşturduğunu aktaran Telefoncu, şunları söyledi:

"Erasmus eğitimleri sayesinde mesleki eğitimdeki staj hareketliliği ile meslek lisesi öğrencileri ve çırakların yeterliliklerinin zamanla daha da geliştirilmesi, desteklenmesi ile her geçen gün yeni bilgiler sayesinde önemli kazanımlar elde edilmektedir. Öğrencilerimiz okullarında almış oldukları teorik eğitimlerini yurt dışı eğitimleri sayesinde daha da pekiştirme imkanı bulacaklar. Ayrıca farklı kültür yapılarının da bizzat içinde bulunarak onları daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Bu anlamda öğrencilerimizin alacakları bu eğitimleri ileride yapacakları meslekler açısından da önemsiyoruz." 

AR-GE Koordinatörü Mustafa Can Hiçyılmaz da, yurt dışı eğitimi öncesinde gerekli tüm hazırlıkların yapılarak öğrenci ve velilerin  tüm detaylar konusunda bilgilendirildiğini belirtti.

Hiçyılmaz, öğrenci hareketliliği sayesinde öğrencilerde var olan birçok özellik ve yeteneklerin de bu sayede ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

27-04-202227-04-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.