KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yönetici gelişimi ile ilgili toplantı düzenlendi

Yönetici gelişimi ile ilgili toplantı düzenlendi

 

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürlüğünce Yönetici Gelişimi Programı (YÖGEP) ile ilgili toplantı düzenlendi.

Şehit Alpaslan Yazıcı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, kent gelindeki Anadolu imam hatip liseleri ile imam hatip ortaokullarının yöneticilerinin yanı sıra Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Dursun Karakuş ile Eğitim Müfettişleri Başkanı Yaşar Erbek katıldı.

Toplantıda konuşan Şube Müdürü Karakuş, "Bugün burada imam hatip okul müdürleri arkadaşlarımızla bir araya geldik ve okullarımızla ilgili bir çok konuyu görüşme imkanımız oldu. Her okulumuzun durumunu ve yapılacaklarla ilgili çok yararlı kararların da temellerini atmış olduk." dedi.

Okullarda öğrencilerin destekleme ve yetiştirme kurslarına devamlılığın sağlanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Karakuş, şunları söyledi:

"Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarına yönelik YÖGEP mart ayı toplantısını da böylelikle tamamlamış olduk. Toplantıda ayrıca Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Kalite Takip Sistemi (KTS) şubat, mart  ayı faaliyetleri kapsamında, yarışmalar, sosyal, kültürel etkinlikler, Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan görseller ve materyallerin derslerde ve sosyal, kültürel faaliyetlerde kullanılmaya devam edilmesini kararlaştırmış olduk. Öğrencilerimizin Genel Müdürlüğümüzün imam hatip okulları iyi örnekler sayfası ve din öğretimi portalının kullanılması için gerekli yönlendirme ve teşviklerin yapılmasını istiyoruz. Öte yandan Temel İslami Bilimler ile imam hatip liseleri meslek dersleri kazanım değerlendirme uygulamasının öğrencilerimizin mesleki olarak başarı sağlamalarına önemli katkılar sağlayacaktır. Bir diğer konu ise bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğrencilerimizin okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendirebilen, zenginleştiren ve yaygınlaştıran, okumayı bir yaşam biçimi haline getiren, öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen "Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi konusunda etkinliklerin yapılmasını da kararlaştırmış olduk."

Toplantıda Millî Eğitim Müdürlüğü Eğitim Müfettişleri Başkanı Yaşar Erbek ise "Güçlü ve Olumlu Kurum İklimi ile Rutin Oluşturma" konusuyla ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Erbek sunumunda, "Öğretmenlik, diğer meslek gruplarının aksine konusu insan olan, çocuk olan, insanın eğitimine dayanan bir meslek grubudur. Her meslek kutsaldır ve özünde insan olan meslekler daha bir başkadır." dedi.

Millî ve manevi değerlerin kuvvetlenmesi için verilecek eğitimlerde öğrencilerin hayat tarzını oluşturacak şekilde verilmesinde her eğitimcinin büyük sorumlulukların bulunduğunu aktaran Erbek, şöyle konuştu:

"Bunun bilincinde olarak öğretmenlerimize olumlu bir kurum iklimi ortamı oluşturmalıyız. Okullarımızda olası problemler büyümeden tarafsız bir şekilde müdahale edilerek çözüme kavuşturmalıyız. Eğitim Müfettişleri Başkanlığı Yönetmeliği yayınlanıp yürürlüğe girdi. Bundan böyle 2022-2023 öğretim yılından itibaren okullarımızın özelliğine göre 1 ya da 3 yılda bir denetimleri yapılacak. Rehberlik ağırlıklı yapılacak bu denetimlerde, kurumlarımızda olası problemler daha erken dönemde büyümeden çözüme kavuşturulacak ve bu sayede de problemlerin eğitim öğretimi olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçilecek." 

Toplantı, katılımcıların çeşitli konulara dair soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu.

 

18-03-202218-03-202218-03-202218-03-202218-03-202218-03-2022

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.