KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın M. İlker HAKTANKAÇMAZ’ın başkanlığında “Tekli Eğitime Geçiş Süreci Değerlendirme” Toplantısı yapıldı.

Valimiz Sayın M. İlker HAKTANKAÇMAZ’ın başkanlığında “Tekli Eğitime Geçiş Süreci Değerlendirme” Toplantısı yapıldı.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle ilimiz genelinde tamamen tekli eğitime geçiş yapılması planlanmaktadır. Valimiz Sayın M. İlker HAKTANKAÇMAZ’ın başkanlığında,  06.07.2017 Perşembe günü saat 14.00 valilik toplantı salonunda Vali Yrd. Adnan KAYIK, Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN,  ilgili şube müdürleri ile tekli eğitime geçiş sürecinden etkilenen 12 tane ilkokul/ortaokulumuzun müdürleri, okul aile birliği başkanları ile mahalle muhtarlarının katılımıyla sürecin değerlendirilmesi toplantısı yapılmıştır.

Toplantı başlangıcında Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, tam gün eğitime geçişle ilgili yapılan planlama ve çalışmaları anlatan sunum gerçekleştirdi. ÇETİN sunumunda, “Neden Tamgün Eğitim-Öğretim?” sorusunun cevabını şu şekilde ifade etti.

ÇETİN: “İkili öğretim yapan okullarımızda sabah okula gelen çocuğumuz saat 6.30 da derse başlıyor bu ne demek saat 5 - 5.30 gibi kalkması demektir.  Bir ilkokul/ortaokul öğrencisinin o saatte kalkması uyanması, daha güneş dahi doğmadan okula gelmek zorunda kalması ve yine akşam karanlıkta geç saatlerde okuldan çıkan öğle gurubu öğrencilerinin kış günü hava karardığında yatsı ezanından sonra evine dönmesi hiç birimizin arzu ettiği bir şey değil. Tam gün eğitim öğretime geçtiğimizde; Sabah çok erken saatlerde daha güneş dahi doğmadan okula gelmek zorunda kalan sabah gurubu öğrencileri ve yine akşam karanlıkta geç saatlerde okuldan çıkan öğle gurubu öğrencilerinin gün içinde en verimli saatlerde eğitim öğretim almaları sağlanacaktır.

İkili öğretim yapmaları nedeniyle bazı velilerimizin bazı özel durumlarından dolayı tercih etmek zorunda kaldıkları ( çocuğun yarın gün bakıcıya bırakılması gibi) merkez okullara yönelik aşırı yüklenme ortadan kaldırılmış olacaktır. İkili öğretim yapan okulların günde 12-14 ders saati eğitim vermek zorunda olmaları nedeniyle teneffüs aralarının 5’er dakikaya inmesi öğrencilerin ve öğretmenlerin yeterince dinlenememelerine neden olmaktadır. Yine aynı nedenle sınıf temizlikleri de tam anlamıyla yapılamamaktadır. Teneffüslerin çok kısa olması ve genel temizliklerin mesai saati dışına çıkması nedeniyle bu konuda birçok şikâyet gelmektedir. Tamgün öğretimi sayesinde gerek teneffüs aralarında gerekse öğrenciler gittikten sonra mesai saati içinde temizlikler tam anlamıyla yapılabilecektir.

İkili eğitim yapan okullarda hafta içi hiçbir Destekleme ve Yetiştirme kursu, egzersiz çalışması yapılamamaktadır. Bu öğrencilerimiz bu eğitimlerden yararlanabilmek için hafta sonu tatillerini de okullarda geçirmektedirler. Tamgün öğretim ile gerek okullarımızda ücretsiz olarak verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları gerekse egzersiz çalışmaları ders bitiminde yapılabilecek böylece öğrencilerimiz hafta sonu tatillerinde dinlenecek ve aileleriyle ortak zaman geçirebileceklerdir.

Diğer yandan çalışan anne- babalar için öğrenci Destekleme ve Yetiştirme Kursları veya egzersiz çalışmalarına katıldıkları takdirde mesai bitiminde evde olacaklar ve böylece ailelerin öğrencileri için bakıcı bulmalarına gerek kalmayacaktır. Tüm okullarımızın aynı eğitim öğretim zamanlarını kullanması uygulama birlikteliğini getireceğinden verimimizi ve başarımızı da artıracaktır.”

 İlimizde ikili eğitim öğretim yapan 12 okulumuz bulunduğunu ifade eden ÇETİN bu okullarla ilgili tasarlanan dönüşüm planlarını her okul için tek tek izah etti. ÇETİN, “Çocuklarımız için daha güzel eğitim ortamlarının amaçlamaktayız. Her dönüşümün, her değişimin bir takım sıkıntılar getireceğinin de farkındayız. Hep birlikte bunları da en aza indirmek için elimizden geleni yapacağız. Sayın Valimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu süreçte niyetimizin çocuklarımıza çok daha iyi eğitim öğretim ortamı sağlamak olduğunu unutmayalım, tüm velilerimizden okul aile birliği başkanlarımızdan, muhtarlarımızdan, basınımızdan verdikleri verecekleri destekten dolayı teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Vali HAKTANKAÇMAZ,  “ Bizim amacımız, yavrularımıza güzel bir eğitim ortamı yaratmak ve eğitimin kalitesini bir adım daha yükseltmektir. Hepsi bizim çocuğumuz ve bizim geleceğimiz.” dedi.

 

 Genel olarak fotoğrafın tamamına bakıldığında toplamda bu işin Kırıkkale’nin faydasına olacağını vurgulayan Vali HAKTANKAÇMAZ, “Kırıkkale’nin eğitimde iyi olan başarısını çok daha iyi bir düzeye getirmek için çalışıyoruz. İnşallah seneye bu konuları konuşurken iyi ki de bu yıl tamgün eğitime geçmişiz diyeceğiz. Çünkü bu iş bir önceki yıl olmazdı, bir sonraki yılda geç olurdu.” ifadelerini kullandı.

07-07-201707-07-201707-07-201707-07-201707-07-201707-07-201707-07-201707-07-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.