KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ın da Katıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı İl Kültür Merkezinde düzenlendi…

Valimiz Sayın Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ın da Katıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı İl Kültür Merkezinde düzenlendi…

 İl Kültür Merkezindeki programa, Vali Haktankaçmaz’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğg. Selami Arslan, Belediye Başkan Vekili Şükrü Göktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Vali Yardımcısı Adnan Kayık, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, İl Protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kültür Merkezi Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, öğretmenlik mesleğinden emekli olan öğretmenler adına Edip Yumuşak tarafından bir konuşma yapıldı.

 İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin konuşmasında;

Bu ülkeyi seversek …

Bugün bizim için önemli bir gün. Çünkü bildiğiniz gibi milletlerin hayatında en değerli varlık, en önemli zenginlik yetişmiş insan gücüdür bize de bunu sağlayan öğretmenlerimizdir. İşte bu değerli mesleği icra eden arkadaşlarımızın 1928 yılında ülkemizin, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün bir kara tahta önünde elinde beyaz tebeşirle harfler çizerek Millet Mektepleri Baş Öğretmenliği unvanını kabul etmesinden bu yana 88 yıl geçmiş ve bu 88 yılın son 35 yılı öğretmenler günü olarak da kutlana gelmektedir.

Sevgili meslektaşlarıma, değerli öğretmenlerime belki de daha çok mesleğe yani başlayan kardeşlerime şunu ifade etmek istiyorum. Bu meslek gerçekten kutsaldır. Dıştan göründüğüne bakmayın kutsal olduğu kadar da zordur. Bu ülkeyi seversek bu ülkenin insanlarını yani milletimizi seversek bu ülkenin çocuklarını seversek onlara bir şeyler öğretmek sizin için kutsal bir görev halini alır. O yüzdende dünyanın en keyifli mesleği en kutsal işi sizin hayatınızın gayesi haline gelir. 

Öğrencimizle velimizle birlikte kendimizi de eğitmeli geliştirmeye devam etmeliyiz…

Bazı şeylerden şikâyet etmemek gerekir elbette bize gelen çocuk haylazlık yapacak yaramazlık yapacak bir takım bizi zorlayan davranışlar içerisinde bulunacaktır. Biz zaten onun için varız yani onu eğitmek için varız. Elbette velimizin bize bir takım serzenişleri de olacaktır. Bunu bir zorluk bir şikâyet meselesi olarak görmeyin. Velimizin de yerine göre eğitime ihtiyacı olacaktır. Onları da bu eğitimden mahrum bırakmayalım. Öğrencimizle velimizle birlikte kendimizi de eğitmeli geliştirmeye devam etmeliyiz. 

Meseleye bu şekilde yaklaşırsak gerçekten bu işin ne kadar zevkli ne kadar insana mutluluk ve huzur veren bir uğraş haline geldiğini görürüz. Ben şahsen bugün yakınlarımı dostlarımı arkadaşlarımı aradığım kadar özlediğim kadar mesleğe ilk başladığım 1978 yılından sonra dersine girdiğim hayatımın bir dönemini paylaştığım sevgili öğrencilerim gerçekten hepsini özlüyorum hepsi zaman zaman aklımdan hatıramdan geçiyor ve hepsini keşke görsem sarılsam diye hissediyorum. 25 yıl bizzat sınıfa girerek yaptığım bu meslekte inanın her gününden her saatinden çok büyük keyif aldım. Hiçbir zaman hiçbir öğretmenine hiçbir öğrencime hiçbir velime bırakın başkasına kendime dahi şikâyet etmedim. 

 

Tüm şehitlerimizle birlikte öğretmen şehitlerimize …

Bu vesile ile ben bütün öğretmenlerimizin öncelikle yaşayın çalışan beraber mesai yaptığımız arkadaşlarımın başarı dolu bir meslek hayatı geçirmelerini temenni ediyorum. Emekli olan öğretmelerimize huzurlu bir emeklilik diliyorum. Tüm şehitlerimizle birlikte öğretmen şehitlerimize, şehit öğretmenlerimize ve diğer merhum öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum. Toplantıya katılan sayın valimiz belediye başkanımız garnizon komutanımız emniyet müdürümüz alay komutanımıza bütün adını sayamadığım değerli misafirlerimize şehit ve gazi ailelerine şehit ve gazi dernekleri başkanlarına sayın basınımıza ve değerli davetlilerimize çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.”

Vali Haktankaçmaz yaptığı konuşmasında; 

“Bu mesleği icra eden, siz değerli öğretmenlerin öğretmenler gününü bir öğretmen çocuğu olarak kutlayarak başlamak istiyorum. Öğretmenlik gerçekten bir ülkenin, bir milletin kaderine yön veren, iyisiyle kötüsüyle bir milletin vardığı noktada pay sahibi, en değerli varlığımız olan çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz insanlar. 

Bir Çin atasözü vardır. Gelecek yılı düşünüyorsan buğday ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, ama yüzyıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. Öğretmenlik mesleği gibi kutsal bir görevi ve hizmeti siz değerli çalışma arkadaşlarım yerine getiriyorsunuz. 

Başöğretmen Atatürk’ün “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır.” Sözü gerçekten ağır ve çok kutsal bir mesuliyet. Çünkü sizler; işini bilen, iyiyi kötüden ayırt edebilen nesilleri ancak sizler yetiştirebilirsiniz. Çünkü bir öğretmen sadece kendisini yetiştiren öğretmenlerden aldığı bilgiyi değil, aynı zamanda kişiliğini de öğrencilere verir, yansıtır.

 Ben bile bazen bugün yaşadığım, yaptığım işlerde, yaptığım hareketlerde bazen öğretmenimin sözünü hatırlıyorum. Çocuklar sadece sizin ağzınızdan çıkan şeyleri almıyorlar. Hareketlerinizi taklit ediyorlar, düşünce yapınızı, düşüncelerinizi taklit ediyorlar. Çoğu durumda ailelerinden daha fazla sizinle beraber oldukları için, onlardan daha fazla sizi rol model olarak alıyorlar.

 Ben, bütün öğretmen arkadaşlarımızın bu duygu ve heyecanla görev yaptığını, milletimize ve memleketimize faydalı olacak çocuklar yetiştirmeye gayret ettiklerine inanıyorum.

 Bugün burada mesleği boyunca heyecanla görev yapmış bazı arkadaşlarımız emekliye ayrılıyorlar. Öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde bir yaşam biçimidir. Arkadaşlarımız resmi olarak öğretmenlik mesleğine bir virgül koyacaklar ama öğretmenlik işini devam ettireceklerdir. Yine bugün mesleğe başlayacak olan aday öğretmenlerimiz de aynı duygu ve heyecanla çocuklarımızı yetiştirecekler. Ben emekliye ayrılan arkadaşlarımıza bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum. Mesleği başlayacak genç öğretmen arkadaşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum.

 Bu vesile ile görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi ve başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere hepsini rahmet ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. ”dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından Kızılırmak Şehit Volkan Pilavcı Anaokulu öğrencilerinin gösterisinden sonra adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni yapıldı.

 

15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin gösterdiği kahramanlığı konu alan sinevizyon gösteriminin de yapıldığı programda öğrenciler tarafından Kastamonu yöresi halk oyunları sergilendi.

 

“Öğretmen” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile İlimizdeki en kıdemli üç öğretmene plaket ve hizmet şeref belgeleri verildi.

 

Okunan şiir ve skeç gösterisi ile devam eden program, öğretmen ve öğrencilerden oluşan müzik korosunun seslendirdiği türkülerle sona erdi. ( 24.11.2016)

29-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-201629-11-2016V

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.