KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Haktankaçmaz Afganlı Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi.

Sayın Valimiz Dr.M.İlker HAKTANKAÇMAZ, Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu(Afganlı) başarılı öğrenciler, Saghı Rezai ve Faizeh Rezai’yi kabul etti.
Vali Haktankaçmaz Afganlı Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi.

Valilik Makamında gerçekleşen kabulde İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN’de hazır bulundu.

 

Öğrencilerin göstermiş olduğu başarının aynı zamanda milli eğitim teşkilatının, idarecilerin ve okuldaki öğretmenlerin de başarısı olduğunu açıklayan Vali Haktankaçmaz şunları söyledi: “ Farklı bir kültürden, farklı bir coğrafyadan gelip dil engelini de aşarak okulda derece yapmak çok güzel bir başarı. Bu kardeşlerimiz hem ülkemizde bulunan mülteci kardeşlerimize örnek olsunlar, hem de bizim kendi öğrencilerimize, çocuklarımıza örnek olsunlar düşüncesiyle onları ödüllendirelim istedik.” dedi.

 

İnsanlık tarihine bakınca insanların hep böyle bir hareket içerisinde olduklarının görüldüğüne dikkat çeken Vali Haktankaçmaz, “Bizler de Orta Asya’dan çıkıp buralara kadar gelmişiz. Toplumlar bu şekilde birbiriyle kaynaşmış. Bu coğrafya hep böyle darda kalana, zorda kalana elini uzatan bir coğrafya olmuş.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Maddi olarak çok zengin bir millet olmadığımızı ama tarihin her döneminde bu milletin kendinde var olanını, bir ekmeği varsa onun yarısını bölüşmüş bir millet olduğunun altını çizen Vali Haktankaçmaz konuşmasının devamında: “ İnsanların iyiliği, kötülüğü, karakteri bir tarafa ama yapılan iyilik unutulmaz. Zor durumda kalana elinizi uzattığınız zaman, o insan onu şahıs olarak da hatırlar, millet olarak da hatırlar. Bugün Ülkemizde 3 milyon Suriyeli bunun yanı sıra diğer ülkelerden mülteciler var. Bunların bir kısmı ilimizde yaşıyor. İlimizde onlarla ilgili hem İl Milli Eğitim bünyesinde, hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde, hem de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar devam ediyor. Yine bunun yanı sıra işini gücünü bırakıp bu işe kendini adamış sivil toplum kuruluşlarından arkadaşlarımız var. Bu kardeşlerimiz tabi bu kaynaşmanın çok güzel bir örneği.” dedi.

 

Ülkelerin tarihlerine bakınca bu tür insan hareketlerinin olduğu ülkelerin çok daha hızlı geliştiğini, hareket ve kaynaşma olmayan yerlerde böyle bir zenginlik ve yenilik olmadığını, kaynaşma ile birlikte bir nesilde iyileşme olduğunu ifade eden Vali HAKTANKAÇMAZ konuşmasının sonunda: “ Bu kardeşlerimiz arzu ettikleri bir bölümde ihtisaslaşmaya gittikleri zaman, belki bir hastalığa çare bulup insanlığa fayda sağlayacaklar, belki de çok büyük bir buluş yapıp Türkiye’nin maddi olarak zenginleşmesine çok büyük katkı yapacaktır. Kimin ne olacağını bilemeyiz.” diye konuştu.

 

 

Vali HAKTANKAÇMAZ, konuşmasının ardından başarılı öğrencileri tebrik ederek onlara çeşitli hediyeler verdi. (10.03.2017)

 

20-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.