KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni

Ulusal Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni

Kırk yedi ilden, yüz seksen yedi öğrencinin katıldığı ‘Liseler Arası Ulusal Kitap Okuma Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 

Kırıkkale Merkez Şehit Alpaslan Yazıcı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen programa, Valimiz Sayın Dr.M.İlker HAKTANKAÇMAZ, Belediye Başkan Vekili Mutlu BAKIR, İl Jandarma Alay Komutan Vekili J.Yrb.Ahmet GÜNEŞ, Din Öğretim Daire Başkanı Nezir GÜL, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Hakan KOCAMIŞ, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Şehit Alpaslan Yazıcı’nın ailesi, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. 

Program Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Vali HAKTANKAÇMAZ şunları söyledi: “Kitap okuyan insan akleder. İyiyi, kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir. Analitik düşünebilir, karşılaştırma yapabilir. Kendisine bir şey söylendiği zaman bunu akıl mihengine vurur ve buna göre kararını verebilir. ”dedi. 

Bir dönem, İlmin merkezinde olduğumuzu, civarımızdaki tüm yerlere âlimler göndererek, oralarda yetişmiş insanları bu coğrafyada davet ederek topladığımızı hatırlatan Vali HAKTANKAÇMAZ, “ Bizlerin millet olarak kitapla olan bağımızı yeniden kurmamız gerekiyor. Kitapla yeniden barışmamız gerekiyor. Çünkü bugün çatısı altında bulunduğumuz bu okul, kitap okumamanın sonucunu gösteren en güzel örnektir. Fiziki şartlar itibariyle bakınca çok güzel ama burada bir dönem öğrenci yetiştiren FETÖCÜ zihniyet bu ülkeye çok büyük bir bedel ödetti. 

Bu zihniyete bağlı insanlar ‘Benim bağlandığım kişi hata yapmaz. O dediyse vardır bir bildiği’. Aklına sormadan, kendisine söyleneni olduğu gibi kabul eden kişilerdi bunlar. Bu kişiler 15 Temmuz gecesi bu ülkeyi, bu milleti bir uçurumun kenarına getirdiler. Uçurumun kenarından da yine bu milletin azmi ve basireti sayesinde geri dönebildik. 

Dolayısıyla sevgili çocuklar, okuduğunuz her kitap bize yeni bir ufuk açar, yeni bir dünya açar. Okuduğunuz kitapları karşılaştırarak kendi kararınızı kendinizin vermesi lazım. Bize artık düşünebilen, karar veren, yanlışla doğruyu ayırt edebilen nesiller lazım. Bu ülkenin çok daha ileri seviyelere ulaşabilmesi ancak okuyan nesiller sayesinde olacak.” dedi. 

Din Öğretim Daire Başkanı Nezir GÜL ise bugün burada toplananların birer kitap dostu olduğunu belirtti. GÜL konuşmasında “Kitaba sırtını çeviren kitabı dikkate almayan kitaptaki hakikatlerin benimsemeyen için söylenen bir söz vardır kitapsızın biri derler bu söz insanlara hakaret için söylenir ama bugün herkes kitaba duyduğu sevginin ve saygının sonucu olarak  burada toplanmış bulunuyoruz. Kitap dostlarıyız, kitaba muhabbet muhabbet ile yaklaşanlarız… Biz bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak eğer gelecekteki yerimizi en güzel bir biçimde almak istiyorsak muhakkak ki kitapla olan alakamızı canlı tutmamız diri tutmamız gerekir.” dedi.

Açılış konuşmasında konuşan Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ÇETİN “Bir ülkenin gelişmişlik ve zenginlik düzeyi bakımından birçok dayanakları olabilir madenleri olabilir, denizleri olabilir, petrolü olabilir, verimli arazileri olabilir ama bunlardan en değerli olanı  insan kaynağıdır. İnsan kaynağının da değerli olabilmesi için iyi yetiştirilmesi gerekmektedir. İyi yetişmiş insan kaynağının da temel şartı çok okumaktır. Ülkemizde okuma alışkanlığının arzu edilen düzeyde olmadığı konusunda hepimiz zaman zaman yakınırız. İşte bu eksikliğimizi bir nebzede olsa gidermeye yönelik bir çalışma olması bakımından böyle bir yarışma düzenlenmiştir. Bu yarışmada emeği geçen başta okulumuz müdiresi ve ekibine diğer illerden gelen katılımcılara da çok teşekkür ediyorum hepsini katılımlarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. ‘Liseler Arası Ulusal Kitap Okuma Yarışması’nda:

Birinciliği, Balıkesir Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi öğrencisi Ebrar BOZKURT,

İkinciliği, Aydın Nazilli Asımın Nesli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şadiye Mervenur TOKGÖZ,

Üçüncülüğü ise Sinop Boyabat Türk Telekom Fen Lisesi öğrencisi Ünzile TÜYSÜZ  aldı. 

 

İlk üç dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesinin ardından, Danışman öğretmenlere de ödülleri verildi. ( 30.04.2017)

05-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.