KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkçe Söz Varlığı Projesinin İlimiz Okullarında Uygulama Süreci Ele Alındı

Türkçe Söz Varlığı Projesinin İlimiz Okullarında Uygulama Süreci Ele Alındı

Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde yürütülen Türkçe Söz Varlığı Projesinin ilimiz okullarında uygulama süreci ile ilgili olarak Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf TÜFEKÇİ ve Şube Müdürümüz Gülnihan AKYÜREK, Arge koord. Mustafa Can HİÇYILMAZ ve Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü hocası ve aynı zamanda TSVP Projesi Kırıkkale İl Koordinatörü Doç.Dr. Deniz MELANLIOĞLU ile görüştüler. Bakanlığımızın ilimiz ölçeğinde örneklem olarak seçeceği okullarda projenin sağlıklı olarak uygulanması için yol haritasını belirleyerek okulların genel durumunu ve projedeki başarısını değerlendirdiler.          

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf TÜFEKÇİ, Kırıkkale'in Türkçe Söz Varlığı Projesinin uygulanacağı Türkiye genelinde pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilden biri olduğunu belirterek 2.sınıftan 12.sınıfa kadar öğrencilerin yazılı söz varlığı üzerinden derleme çalışmasını içerdiğini belirtti. Proje sonucunda öğrencilerin yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcüklerin belirlenmesi ve sınıflandırılması, sıklık listelerinin oluşturulması ile yapay zeka uygulamaları aracılığı ile dilbilimsel çözümlemelerin ortaya konacağını belirterek, projenin ilimiz ayağında uygulama sürecinin sorunsuz tamamlanacağını ifade etti.Projenin uygulama sürecini birlikte yöneteceğimiz Proje Kırıkkale İl Koordinatörü Doç.Dr. Deniz MELANLIOĞLU'na teşekkür etti.

 

19-02-2020

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.