KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Travma yaşamış olanlara vereceğimiz şey sevgi ve umuttur" 

Kırıkkale'de fen lisesi öğrencileriyle bir araya gelen eğitimci yazar olan ve bonus hoca olarak da bilinen Süleyman Beledioğlu, afetler nedeniyle yaşanmış olan travmalara ilişkin olarak "Travma yaşamış bütün insanları sevgi iyileştirir, umut iyileştirir. Bizim en çok onlara vereceğimiz şey sevgi ve umuttur." dedi.

Beledioğlu, Kırıkkale Osman Gazi Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen "Motivasyon ve Sınav Başarısının Beyin Temelli Kuralları" seminerinde öğrencilerle bir araya geldi.

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Beledioğlu, öğrencilere sınavlarla ilgili çeşitli teknikler vererek bilgiler aktardı.

Seminer sonunda açıklama yapan Beledioğlu, yaşanan travmaların sadece öğrencileri değil bütün insanları olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Hafıza küçülüyor adeta. Öğrencilerin hatırlama veya anlatılanları akılda tutma gibi refleksleri biraz azalıyor. Bunu kitap okuyarak, eski konulara bakarak ortadan kaldırabilirler." dedi.

 Yaşanan travmalarda sevginin önemine dikkat Beledioğlu, şöyle konuştu:

"Travma yaşamış bütün insanları sevgi iyileştiriyor, umut iyileştiriyor. Bizim en çok onlara vereceğimiz şey sevgi ve umuttur. Bu umut, gerek yaşam düzenlerinin oluşması, gerek başarılı olacaklarına ilişkin his, gerek yaşıyor olmanın getirdiği sevinci vermemiz gerekiyor. Sahadaki uzmanlar tarafından bunlarla ilgili çok güzel çalışmalar yapılıyor. Bu süreç içerisinde öğrencilerimizin 'biz arkadaşlarımızın gerisinde kaldık. Depremin yarattığı sarsıntıyı yeni yeni atlatıp çalışmaya başlıyoruz ve Haziran ayının ortasında sınav var' diye düşünüyorlar. Evet böyle düşünüyor olabilirler. Ama onlara ikinci dönemin konuları zaten gelmiyor. Zaten depremden önceki konulardan soru gelecek. 9, 10, 11 ve 12'inci sınıfın ilk dönemini gördüler. O zaman geriye dönük basit tekrarlarla ki, öğretmenlerimiz de buna çok önem veriyor. O basit tekrarları takiben yeterince soru çözmeleri durumunda arkadaşlarıyla eşit seviyeye gelecekleri kesin. Bir de kendilerine hayatta kalmanın değerini, her insanın başına gelebilen şeyler olduğu, iyi veya kötü her şeyin hayat öyküsünün içinde her yerde karşımıza çıkabileceğine dair düşünce oluşturmaktan başka çaremizin kalmadığını ifade etmek isterim."

Öğrencilere yönelik velilerin ve öğretmenlerin daha hassasiyetle yaklaşmaları gerektiğine işaret eden Beledioğlu, şunları kaydetti:

"Travma geçirmiş çocuklar beyinlerinin alarm sistemi bozulduğu için panik atak şeklinde tepkiler verebiliyorlar. Çabuk reaksiyon verebiliyorlar. Gerek öğretmenlerin, gerek büyüklerin bu reaksiyonlara hazır olması gerekiyor. Travma, panik atağı tetikliyor ve panik atak da en küçük bir sinyalde paniğe kapılma anlamına geliyor. Hepimizin dikkat etmesi gereken bir süreç yaşıyoruz."

Osman Gazi Fen Lisesi öğrencilerinden Emirhan Sağkol, düzenlenen seminerden birçok konuda bilgi sahibi olduğunu belirterek, "Bizler fen lisesi öğrencileri olarak çok memnun bir şekilde buradan ayrılıyoruz. Ülkemizin bu kötü günlerden geçtiği dönemde az da olsa rahatlama imkanı bulduk. Bonus hocamıza vermiş olduğu bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Bize çok büyük katkıları oldu. Bize motivasyon verdi. Bize sınava nasıl hazırlanmamız gerektiğini anlattı." dedi.

Öğrencilerden Azra Gül Sertdemir ise, "Bonus hoca bizlere çok yardımcı oldu. Ülkenin bu güncel durumundayken çoğumuzun psikolojisi normal olarak çok çok güçlü değildi. Bu yüzden kendisine çok teşekkür ederim. Netlerimin yükselmediği konusunda çok büyük bir kaygım vardı. Kendisi sayesinde bugün netlerimi yükseltebileceğimi fark ettim ve kaygı seviyemi aşabileceğimi anlamış oldum." diye konuştu.

Üniversite seçimi konusunda tereddütleri olduğunu belirten Hilal Yağmur Bulu da, duygularını paylaşarak, "Açıkçası şuana kadar kafam çok karışıktı. Hangi üniversiteye gideceğimi ya da hangi bölüme gideceğim hakkında kararsızdım. Kendisine soru sorma avantajım oldu. Nasıl bir yol çizeceğimi bu sayede görmüş oldum. Ayrıca nasıl çalışacağım hakkında da bir birçok konuda bilgi sahibi oldum. Çok güzel bir seminerdi." ifadelerini kullandı.

Seminere, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, Şube Müdürü Ahmet İyidil ile okul müdürleri ve kentteki diğer fen lisesi öğrencileri de katıldı.

Düzenlenen seminer, hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından son buldu.

24-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-2023

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.