KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Şehrimiz Kırıkkale" Kitabı HazırlandıMilli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulunun onayından geçen "Şehrimiz" dersinin müfredatı, "Şehirlerin Hikâyesi", "Şehirde Yaşam", "Şehrimi Tanıyorum", "Şehrim Çalışıyor", "Şehrimde Ben" ünitelerinden oluştu. "Şehrimiz" dersi, seçmeli ders olarak ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okutulacaktır.

Ders için, çocukların birlikte yaşayabilme becerisini güçlendirecek ve estetik duyarlılığını geliştirecek bir içerik hazırlandı. Buna göre, "Şehrimiz" dersi, tarih, coğrafya, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, etnografya, sanat ve estetik gibi sosyal bilim alanları ile ilişkilendirilerek disiplinlerarası bir yaklaşımla işlenecektir. Derste, millî ve dini bayramlar, mahalli kurtuluş ve kutlama günleri, önemli olaylar, belirli gün ve haftalardan yararlanılarak öğrencilerin tarihsel farkındalığı geliştirilecektir. Derslerde, özellikle şehre özgü mahalli değerlere vurgu yapılacak, okul dışı ortamlardan faydalanmaya önem verilecektir. Bu çalışmalar, okulun yakın çevresinden pazar yerine, resmî dairelere, fabrikalara, sergilere, arkeolojik kazı alanlarına, atölyelere, müzelere ve tarihî mekânlara yönelik olabilecektir.

 "Şehrimiz Kırıkkale " kitabına ulaşmak için tıklayınız.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - YENİ VALİLİK BİNASI 0(318) 224 61 07 / 08 0(318 224 61 04 0(318) 222 01 33/44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.