KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlık İçin Sağlıklı Dişler

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile Türk Metal Mustafa Özbek İlkokulunda anaokulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik flor uygulaması yapıldı.
Sağlık İçin Sağlıklı Dişler

       Türk Metal Mustafa Özbek İlkokulundaki uygulamaya; Valimiz Sayın Ali KOLAT,  Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb Harun Karabulut,  İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş,  Prof. Dr. Türksel Dülgergil ve diş hekimleri katıldı.

       Burada Anasınıfında öğrenim gören öğrencilere koruyucu ve tedavi edici flor uygulamaları yapıldı.

        Programda konuşan Sayın Valimiz Ali KOLAT; “Biliyorsunuz her şeyin başı sağlıktır. Sağlık denince ilk akla gelen diş sağlığıdır. Diş sağlığının da ana okullarda başlayarak devam etmesi son derece önemli. Bizlerde ilimizde Diş Hekimliği Fakültemiz, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile birlikte anaokullarımızda uyguladıkları flor uygulamasını yerinde görmek istedik. Bu konuda velilerimiz duyarlılık gösterebilirler.  Bu proje, batı ülkelerinde de uygulanan güzel bir proje. Hemen herkesin bu uygulamada yer almasını istiyoruz. Ben bu vesileyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sağlıklı ve sıhhatli bir toplum diliyorum.” dedi.

       İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ÇETİN ;” Bu uygulamaların ilk olarak 2007 yılında başladığı, yılda 4 defa ilköğretim öğrencilerine uygulandığı, her yıl 2200 öğrenciye flor jel uygulaması yapıldığını ifade etti. Kırıkkale genelinde 94 anaokulunda bu uygulamanın yapılacağını belirtti.”

       Verilen bilgilerde; Flor vernik uygulamalarının 6 yaş altı çocuklar için son derece güvenli olduğu, çürük oluşumunu %30-40 azalttığı, 2 yıla yakın süre koruyuculuğu olduğu ve bu uygulamada çocuklara diş fırçalama eğitimi verildiği de belirtildi.

 

        Bu uygulamalardan sonra Valimiz Sayın Ali KOLAT ve beraberindeki heyet; Türk Metal Mustafa Özbek İlkokulunda bulunan sınıfları gezdi ve öğrencilerle sohbet etti. Ayrıca okul içerisinde Halk Eğitim Merkezi tarafından bayanlara yönelik düzenlenen kursları da gezen Vali KOLAT, buradaki kursiyer bayanlarla bir süre sohbet etti. 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.