KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel çocuklara özel materyaller ulaştırıldı

"Özel Çocuklara Özel Materyaller" projesi kapsamında gönderilen eğitim materyalleri Kırıkkale'deki öğrencilere ulaştırıldı.
Özel çocuklara özel materyaller ulaştırıldı

 

Millî Eğitim Bakanlığınca özel çocukların hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eşit eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri amacıyla 2018'de başlatılan "Özel Çocuklara Özel Materyaller" projesi kapsamında yedi bölgeye, yedi tır özel eğitim materyali gönderildi.

Proje kapsamında hazırlanan ve Kırıkkale'ye gönderilen materyaller oluşturulan komisyon tarafından teslim alınarak ilgili okullardaki öğrencilere ulaştırılarak kullanılmaya başlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "Özel Çocuklara Özel Materyaller"  üretimini gerçekleştirmek amacıyla ilk olarak 2018 yılında bir çalışma başlatılarak hayata geçirildi.

Yurt genelinde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okulların bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklar için materyaller üretildi.

Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi daha birçok alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlandı.

Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşıyor.

Öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirilmesi hedeflenen bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alındı. Üretilen materyallerin tasarımları ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapıldı. 100 farklı çeşit olmak üzere binlerce materyal seti hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle, "7 tır ile 7 Bölgeye Özel Eğitim Materyalleri" programı kapsamında özel çocuklara materyaller ulaştırıldı.

Kırıkkale'ye de gelen özel eğitim materyalleri oluşturulan komisyonda görev alan öğretmenler, Bennur Özdemir, Tuncay Kılınç ve Ayşe Oktay tarafından koordine edilerek özel eğitim öğrencilerin bulunduğu merkez ve ilçelerdeki 10 okula ulaştırılarak öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, teslim alınarak okullara ulaştırılan eğitim materyallerinin öğrencilerin eğitimine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Hayata geçirilen proje ile öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin daha da zenginleştirildiğini belirten Tüfekçi, "Özel öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları materyaller, kavram, okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlardaki becerilerin kazandırılmasının yanı sıra örüntü küpleri, el kuklaları, kavram kartları, geometri tahtası, dört işlem çarkı, renkli sıralama çubukları ile ahşap geometrik dörtlü yapboz seti, oyun setleri, işaret ve işlem setleri gibi daha birçok araçlar öğrencilere önemli kazanımlar sağlayacaktır." dedi.

 

27-12-202127-12-202127-12-202127-12-2021

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.