KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Taşıma Uygulaması Kapsamında İlimiz Merkezinde Görevli Araç Sürücülerine Eğitim Verildi

İlimiz okullarının öğrenci servis araçları sürücülerine ve Taşımalı Eğitim Kapsamında öğrenci taşıyan araç sürücülerine eğitim verildi.
Öğrenci Taşıma Uygulaması Kapsamında İlimiz Merkezinde Görevli Araç Sürücülerine Eğitim Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği 23. Maddesi ve Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 19/01/2015 tarih ve 140/581027 sayılı yazıları gereği; İlimiz okullarının öğrenci servis araçları sürücülerine ve Taşımalı Eğitim Kapsamında öğrenci taşıyan araç sürücülerine;

Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği, Öğrenci Taşıma Uygulamaları sözleşme esasları, taşıma güzergahları, Öğrenci Taşıma Uygulamaları kapsamında millî eğitim müdürlüğü, okul müdürlüğü, araç sürücüsü ve rehber personelin yükümlülükleri, Yaş grupları ve engel grupları itibariyle öğrenci/kursiyer/veli davranış modelleri, Etkili İletişim Yöntemleri, Araç şoförlerinin ve rehber personelin öğrenci/kursiyer/veliye yaklaşımı, Araç şoförünün olumsuz örnek oluşturacak davranış modelleri ( kılık-kıyafeti, araç içerisinde yüksek sesle konuşma, cep telefonu ile konuşma, yüksek sesle müzik dinleme, sigara, alkol vb. kullanımı), , Karayolları Trafik Kanunu, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği, Karayolları Trafik Yönetmeliği hükümlerindeki öğrenci taşıma uygulaması ile ilgili hususlar, Trafik işaretleri ve kuralları, Seyir esnasında uyulması gereken kurallar, Durma ve duraklamalarda dikkat edilecek kurallar, Aşırı hız, yakın takip, şerit izleme, geçiş kolaylığı sağlama vb. durumlarda oluşabilecek sonuçlar  Öğrenci/kursiyer/velilerin araca iniş ve binişlerinde dikkat edilmesi gereken kurallar Özel eğitim öğrenci/kursiyer/velilerinin taşınması esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar, Olası kaza sonrasında yapılması gerekenler vb. konularda Milli Eğitim Şube Müdürü Adem SAY,    Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmenleri Yeşim AYYILDIZ ve Mustafa Yaşar KABAKÇI´ İl Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürü Tamer BULCUN tarafından Kırıkkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü toplantı salonunda 26/01/2015 Pazartesi günü sabah 10.00´ da 3 saat Öğleden sonra 14.30´ da 3 saat olmak üzere toplam 6 saatlik eğitim verilmiştir.           

Eğitime 168 servis araç sürücüsü katılmıştır.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.