KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzce İlimiz Genelindeki İlk ve Ortaokullara 108 Adet Masa Üstü Bilgisayar Dağıtıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki dağıtım törenine; Sayın Valimiz Ali KOLAT, Kırıkkale Milletvekilimiz Sayın Ramazan CAN, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, okul müdürleri ve davetliler katıldı. 
Müdürlüğümüzce İlimiz Genelindeki İlk ve Ortaokullara 108 Adet Masa Üstü Bilgisayar Dağıtıldı.


Müdürlüğümüzce İlimiz Genelindeki İlk ve Ortaokullara 108 Adet Masa Üstü Bilgisayar Dağıtıldı.

           

            Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki dağıtım törenine; Sayın Valimiz Ali KOLAT, Kırıkkale Milletvekilimiz Sayın Ramazan CAN, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, okul müdürleri ve davetliler katıldı.

 

            Programda 42´si il merkezinde, 33´ü  ilçelerimizde  bulunan okullarımız olmak üzere toplamda  75 ilkokul ve orta okulumuza 108 adet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirildi.

 

            Programda konuşan Sayın Valimiz Ali KOLAT;“Türkiye de 12 yıl öncesinde birçok sıkıntılar yaşandı. Eskiden okullarımızda defter, sınıf, kitap bulunamıyorduk. O günlerden bugünlere gelindi. Gerçekten de ülkemiz, ulaşım, sağlık ve eğitimde son derece önemli noktaya geldi. Halen Kırıkkale´de yaklaşık 2 milyon lira tutarında yatırımımız devam ediyor. Bu inşaatlarımızın arasında eğitim yatırımları ön planda. Daha önce 50-55 kişilik sınıflarda şu an 21 dolayında öğrencimiz dersliklerde eğitim görüyor. Daha önce kitap bulamıyorduk. Şimdi ders kitapları okul başladığında sıraların üzerinde duruyor. Eskiden bütçeden en çok payı savunma alırdı. Şimdiyse eğitim alıyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, eğitimde çağ atlatılmıştır. Bütün bu imkânları iyi değerlendirmek lazım. Milli Eğitim Bakanlığımız yaptığı bir mevzuat değişikliğiyle yönetim kademesinde de önemli değişiklik yaptık. Vatandaşlar, öğrenciler, yöneticiler eğitim camiasından daha fazla şey bekliyor" dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN; " Sayın Valim , sayın vekilim ,çok değerli mesai arkadaşlarım ,okul müdürlerimiz ve basınımızın güzide temsilcileri .Gerçekten bugün ülkemiz olarak ve eğitimimiz olarak oldukça güzel bir tabloyla karşı karşıyayız.  Bugün bizim için de mutlu bir gün. Sayın Valim hatırlarsınız aşağı yukarı 30-35 yıldır Türkiye idare amiri olarak çeşitli illerde ,ilçelerde görev yaptınız. Biz öğretmen olarak birçok okulumuzda görev yaptık. Sizlerin en çok kullandığı ,bizlerin de amirlerimizden en çok işittiğimiz konu şu olurdu. Okulumuza bir müdürümüz ,kaymakamımız ,valimiz geldiğinde onlardan bir talebimiz olduğunda genellikle en çok kullandığımız cümle şuydu.”Efendim hepsini yapmak istiyoruz da maalesef ödenek yok” deniliyordu. O yüzden yıllarca mahrumiyet şartlarında  eğitim sürdürmeye çalıştık. Ancak  ben şahsen milli eğitim müdürlüğüm sırasında en çok kullandığımız kelimeyse bunun tam tersi oldu. Arkadaşlar paramız çok , hiçbir eksiğimiz yok, önemli olan bunları doğru yere harcamak ,bize gönderilen ödenekleri  zamanında harcayın , ödeneklerimiz yıl sonunda  tenkis olmasın. Bu sene özellikle  okul müdürlerimizi  sürekli uyararak arkadaşlar şu kadar ödeneğimiz var , bu ödeneğinizi bir an önce yerine, mahalline ,usulüne göre harcayın.Ödenekleriniz yoksa geri verilecek. Bunu bize sağlayan devletimize ,milletimize ,vekillerimizden  valimize  kadar amirlerimize ben çok teşekkür ediyorum.

Bugün ilimizde, kurumlarımızda  gerçekten bu anlamda bir sıkıntı olmadığını ufakta olsa rakamlarla ifade etmek istiyorum. Bugün 2015 yılının  ilk beş ayı itibariyle mesleki eğitim okullarımıza gönderilen ödenek miktarı  1.526.000 TL ,temel eğitim kurumlarımıza 320.000 TL ,orta öğretim kurumlarımıza 520.000 TL ,okul öncesi kurumlarımıza 82.000 TL ,2 tane kütüphane yapımı için 160.000 TL ,bilgisayar alımı için 181.000 TL ,toplamda 2.789.000 TL .Bu gerçekten  son derece önemli bir rakam.Yine Fatih projesi kapsamında  ilimizde 53 okulumuzda 1250 adet,  akıllı tahta dediğimiz etkileşimli tahta kurulumu yapıldı, bunların toplam maliyeti 6.250.000 TL dir. Yine ilimiz okullarından öğretmen ve öğrencilere 2.929.000 TL değerinde tablet verildi ve bunların maliyeti  1.564.000 TL. Bir başka kalem 153 yazıcı dağıtımı yapıldı, bunların değeri  342.000 TL. 19 okulumuza fiber optik kablo tesisatı kuruldu, bunların maliyeti 1.140.000 TL.  Ve toplamda 9.296.720 TL değerinde Fatih Projesi için harcama yapıldı. Bu rakamlar gerçekten Kırıkkale ölçeğindeki  bir nüfus için son derece önemli rakamlardır. O yüzden bizim  sadece milli eğitim teşkilatı olarak devlete maliyetimiz Kırıkkale’de 200 milyon TL’nin üzerindedir. O yüzden nerdeyse Kırıkkale’de toplanan vergilerin tamamı  Kırıkkale’nin eğitimine harcanmaktadır.

            Bu bakımdan bu imkanı bize veren  başta cumhurbaşkanımız, baş bakanımız  ,bakanlarımız ,hükümetimiz, vekillerimiz , valimiz  ve tabi bunu vergileriyle finanse eden değerli halkımıza ben çok teşekkür ediyorum. Eğitim camiamız adına minnetlerimi , şükranlarımı arz etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

 

 

            Konuşmanın ardından 108 adet masa üstü bilgisayar, okul müdürlerine teslim edildi.(28.05.2015)


bilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayarbilgisayar

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.