KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, Dünya Otizm Farkındalık Günü Programı´na Katıldı

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, Dünya Otizm Farkındalık Günü Programı´na Katıldı

 Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi, Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen “Dünya Otizm Farkındalık Günü Programı” na katıldı. 

"Fark Et, Kabul Et, Bizimle Yürü" sloganıyla hazırlanan ve 75 otistik çocuğa eğitim ve uygulama imkânı sunulan Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin hazırladığı etkinliğe Vali Haktankaçmaz’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hatice Uğurlu, Okul Müdürü Ünal Dündar, diğer okul yöneticileri, öğretmenler ve otistik çocuk aileleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Vali Haktankaçmaz, 2 Nisan tarihinin Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edildiğini, vatandaşlarımızın bu konuya ilgisini çekmek ve bu konuda bilinç oluşturmak için Nisan ayı boyunca otizm farkındalık etkinliklerinin yapılacağını ve bu etkinliklerin ilk startının da 2 Nisan itibariyle verildiğini hatırlattı. 

Vali Haktankaçmaz, “Bugün burada çok güzel bir ortam var. Çocuklarımız, velilerimiz, idarecilerimiz hepimiz bir aradayız. Otizmli çocuklarımızın tedavi ve eğitim sürecinde çok önemli, çok olumlu rol oynayacak bir park burada hayata geçirilmiş, öncelikle emeği geçenleri tebrik ediyorum. 

 Annelik ve babalık yapmayı meslek olarak kabul edersek, zor bir meslek. Dinimizin bize emrettiği hükümlerde de belirtildiği üzere en kutsal, en ulvi bir görev. Öğretmenlikte aynı şekilde çok kutsal, çok ulvi bir görev. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ‘ diyen bir dinin mensubu olarak böyle özel çocuklara hizmet etmek, böyle özel çocuklara annelik, babalık etmek tarif edilemeyecek bir şeydir. Otizmli çocuklarımızın her biri pırıl pırıl bir değer, inşallah onlardan da Türkiye’mize katkılar yapacak kardeşlerimiz, gençlerimiz yetişecek. 

Alacakları eğitimlerle, gerek otizmli çocuklarımız, gerek Down sendromlu çocuklarımız ve gerekse engelli çocuklarımız, kardeşlerimiz toplum içerisinde hiçbir ayrıntıyla karşılaşmadan, hiçbir eksikliği hissetmeden, hiçbir engelle karşılaşmadan var olacak, bu imkânlar ülkemiz geliştikçe daha da artmaya devam edecektir ” dedi. 

Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Saygılı, programda yaptığı konuşmada " Dünya Otizm Farkındalık Günü" nedeniyle Özel Eğitim Uygulama Okulun’da özel öğretmen, öğrenci ve özel velilerimizle birlikteyiz. Rabbim insanları farklı farklı yaratmış. Esas olan yaradılanı yaradandan ötürü sevmektir. İlk işimize sevgi ile başlıyoruz. Bizim özel evlatlarımızı özel ilgiyle yaklaşırsak, özel eğitimleri de o kadar başarılı olur. Bugün burada özel otizmli kardeşlerimizi gördük, öğretmen ve velilerimizle nasıl eğitim aldıklarını yerinde müşade ettik. Bizler hiç şüphe yok ki her daim yanınızdayız" diye konuştu. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Saygılı, konuşmasının devamında" Velilerimiz ve öğretmenlerimizin talebi ile bu değerli kardeşlerimiz için bir otistik park yaptık. Mevcut iktidarımız döneminde engelli kardeşlerimiz için sayısız kazanımlar elde edildi. Emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Engelli kardeşlerimizin aileleri için Engelsiz Cafe yaparak hem işletmesini hem de orada sosyal alanlarını genişlettik. Otizmin farkındayız ve her zaman onların yanındayız" dedi. 

Programda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, temel hedefimiz sorumlu olduğumuz bu özel öğrencilerin kendi başlarına hayatlarını devam etmelerini sağlayarak, eğitim-öğretim yöntemleriyle hayatı onlara biraz daha yaşanılabilir yapmak ve onları bir nebze de olsa gülümsetmektir. Bu anlamda çalışmamız, çocuklarımızın tüm teknik ve sosyolojik donanımlarla toplumun bir parçası olduğunu göstermek ve bunun uygulamasına devam etmektir. Bu minvalde, eğitim öğretimde bizim önemli paydaşlarımızdan olan Kırıkkale Üniversitesi ile yaptığımız ortak çalışmalarla Spor Akademisi öğretim görevlileri ve öğrencilerinin bu güzel çocuklarımızın ince motorik becerileri geliştirmeleri noktasında faaliyetler yürütmekteyiz.” dedi.

Tüfekçi, öğrenciler için okul bahçesine yapılan oyun alanına katkılarından dolayı, eğitimde her alanda gücünü ve desteğini yanımızda hissettiğimiz Valimiz Sayın Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz´a, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Saygılı’ya ve ilimiz iş adamlarından Sayın Zeki Utku Beye teşekkür etti.

Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin hazırladığı gösterilerin sunulması ve resim sergisinin gezilmesinin ardından tören son buldu.(04.04.2018)

 

04-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-2018

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.