KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl Dönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayımladı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl Dönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayımladı

 

3 Kasım 1914 ile başlayıp 9 Ocak 1916 tarihinde sonuçlanan ve tarihe ''Çanakkale Geçilmez'' olarak geçen Çanakkale Zaferi'nin 105.yılındayız.

Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklâl ve istikbâlimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir.

Azmin ve imanın teknolojiyi yerle bir ettiği, tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın eseridir.

Çanakkale, "Biz aslında kimiz?" sorusunun cevabıdır.

Anadolu'dan Ortadoğu'ya, Balkanlardan Kuzey Afrika'ya kadar kökeni, rengi ve meşrebi ne olursa olsun Mehmetçikler, aynı dava uğrunda Çanakkale'de bir araya gelmişler, aynı toprağa kanlarını akıtmışlardır.

Onlar Çanakkale'nin, savaşın herhangi bir cephesinin değil, tarihin en büyük medeniyet mücadelelerinden birinin adı olduğunu biliyorlardı.

Mehmet Âkif Ersoy, Çanakkale Şehitleri'nde savaşan kahramanları Bedr'in arslanlarıyla mukayese etmiş, mezar taşı olarak başlarına Kâbe'yi layık görmüştür.

"Bir gül bahçesine girercesine" toprağa düşen kınalı kuzular, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, "Çanakkale Geçilmez" sözünü, bu sözün gerisindeki inancı ve kararlılığı, tarihe kanlarıyla kazımışlardır.

Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin, son iki asırdır yaşadığı hüsrandan silkinişinin, adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür.

Milletimizin en seçkin, en yetişmiş, en verimli nesillerini feda etme pahasına Çanakkale'de fitilini tutuşturduğu ateş, kendimizde Kurtuluş Savaşı'nı verecek gücü bulmamız ve yeni devletimizi kurmamızla sonuçlanmıştır.

Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız.

Çanakkale bizim için, 105 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde önümüzü aydınlatan derslerle doludur.

Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl Dönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.

 

18-03-2020

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.