KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 2 Yerel Projesi Daha Kabul Edilmiştir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler Destek Programı kapsamında Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi Proje Ekinin başvurusunu yaptığı 2 proje kabul olmuştur.
Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 2 Yerel Projesi Daha Kabul Edilmiştir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler Destek Programı kapsamında Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi Proje Ekinin başvurusunu yaptığı 2 proje kabul olmuştur.

Proje : Örgün Eğitimde Engelli ve Kronik Hasta Haritasının Çıkarılması

Proje Koordinatörü : Mustafa Can HİÇYILMAZ

Proje Ortağı : Kırıkkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü

Projenin uygulanacağı Yerler : Proje Kırıkkale İl Merkezi, Bahşılı, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt, Yahşihan ilçelerinde uygulanacaktır.

Projenin hedef grupları :

Kırıkkale ilinde öğrenim gören(Okul Öncesi, Temel ve Ortaöğretimde) engelli öğrenciler.

Kırıkkale ilinde öğrenim gören(Okul Öncesi, Temel ve Ortaöğretimde)  kronik hastalıklı öğrenciler.

Tarama yapılacak toplam öğrenci sayısı 52.216

 

Proje Hedefleri :Teknolojik alt yapısı olan ülkelerdeki sosyal güvenlik sistemi, engelli ve kronik hastalara ilişkin hasta bilgilerini, kurumsal datalardaki bilgilerden ulaşabilmektedir. Kırıkkale ilimizde, okullarımızda öğrenim gören engellilere ve kronik hastalara ilişkin net istatistiki bilgilere sahip değiliz. İl Müdürlüğü olarak, kaç öğrencimizin engeli var, kaç öğrencimizin kronik hastalığı var, bu konu ile ilgili istatistiki bir verimiz yok. Bu nedenle engelliliğin önlenmesinde veya rehabilitesinde hangi bölgenin(okulun) neye ihtiyacı var bilinememekte ve sorunun çözümünde bilinçli önlemlerin alınmasında eksik kalınmaktadır. Bu proje ile yapılacak tarama sonucunda, engelli ve kronik hastalıkları olan öğrenciler tespit edilerek, ilimizde örgün eğitimdeki konu ile ilgili bilgi ve veri eksikliği giderilecektir. Okullarımızda; engelli ve kronik Hasta haritasının çıkarılması ile; okullarımızda engellilerimizin ve kronik hasta sayısı; engellerinin ve kronik hastalıklarının türleri, nerelerde, hangi imkanlarda yaşıyorlar, neye ihtiyaçları var, engellilerimizin dağılımına göre okullarımızdaki bölgesel ihtiyaçlarımız neler bunları belirleyebileceğiz ve bu bilgilere göre de Ar-Ge birimi olarak diğer fon türlerine projeler yazılacak ve proje ortağı Halk Sağlığı Müdürlüğü de bilgilendirilerek kronik hasta haritası ile engelliliğe neden olabilecek kronik hastaların tespiti ve tedavisi ile koruyucu ve önleyici hizmetlerin geliştirilmesi hedefine katkı sağlayacağız.

 

Edes destek tutarı : 44.060 TL

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Proje : Engelsizce Yaşamak

Proje Koordinatörü : Neslihan ULUYÜZ

Proje Ortağı :

-          Kırıkkale Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü

-          Kırıkkale Özel Eğitim Uygulama Merkezi

-          Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezi

-          Mevlüt Hiçyılmaz İşitme Engelliler Okulu

 

Projenin uygulanacağı Yerler : Proje Kırıkkale İl Merkezi, Bahşılı, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt, Yahşihan ilçelerinde uygulanacaktır.

Projenin hedef grupları : Kırıkkale halkı ve merkezde ikamet eden 50 Engelli Birey ve aileleri.

Proje Hedefleri :

       Toplumun tüm alanında, engellilik ve engelliler konusunda farkındalık oluşturarak, toplumsal bilinç düzeyinin ve duyarlılığın artırılmasının sağlanması.

1)      Kırıkkale kamuoyunda engellilik konusunda farkındalık oluşturma ve bilinçlendirmek.

2)      Engelli bireye sahip ailelerin çocuklarının engellerini kabul ve eğitim süreçlerinde var olan pedagojik eksikliklerinin giderilerek engelli bireylerin eğitimlerinde en önemli rolü oynayan ailelerin çocuklarının engellerini minimize etme çalışmaları içerisine çekmek.

Engelli bireylerin toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, işbirliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerini sağlamak için proje faaliyetlerinde kullanılmak üzere malzeme ve materyal ihtiyaçlarını gidermek

 

Edes destek tutarı : 48.340 TL

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.