KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek lisesi öğrencileri beceri eğitimi için Avrupa'ya gidecek

Erasmus projesi ile 24 öğrenci mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla Almanya ve İtalya'da eğitim görecek.
Meslek lisesi öğrencileri beceri eğitimi için Avrupa'ya gidecek

 

Kırıkkale Yeşil Vadi Şehit Musa Saydam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Erasmus projesi kapsamında mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla Almanya ve İtalya'da eğitim görecek.

Okulda eğitim gören öğrenciler için mesleki bilgi ve becerilerini artırmak ve alanlarında daha da deneyim kazanmalarına yönelik Erasmus+ KA122 projesi hazırlandı.

Hazırlanan "İşin Mutfağı" projesi kapsamında 12 öğrenci ve 3 öğretmen mayıs ayı içerisinde, yine farklı grupta olan 12 öğrenci ve 3 öğretmen de eylül ayı içerisinde toplamda 24 öğrenci Almanya ve İtalya'da eğitim görecek.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, birçok ülkeye düzenlenen öğrenci hareketliliği sayesinde öğrencilerde mesleki becerilerin daha da artırıldığını söyledi.

Son yıllarda mesleki eğitimde önemli noktalara gelindiğini hatırlatan Telefoncu, "Ülke genelinde meslek liselerindeki çalışmalar sayesinde kazanım ve ekonomiye destek anlamında büyük adımların atıldığına hepimiz şahit oluyoruz. İlimizde de birçok meslek lisemiz alanlarında eğitim ve iş kolu itibariyle üretim ve istihdam açısından umut vaat eder hale geldi." dedi.

Öğrencilerin yurt dışında alacakları staj eğitimlerinin ileride yapacakları meslekleri açısından bir zenginlik oluşturacağına dikkat çeken Telefoncu, şöyle konuştu:

"Projede görev alan öğrenciler görevli öğretmenlerimizle birlikte mesleklerinin yanı sıra eğitim alacakları iki ülkedeki farklı kültürel yapıyı, yabancı dili geliştirme ve yabancı mutfağına dair birçok bilgi ve beceriyi de kazanmış olacaklar. Ayrıca yabancı mutfağındaki özellikleri tanıyıp burada geliştirdikleri tecrübelerini ülkemize döndüklerinde ve iş hayatında uygulama fırsatı bulmuş olacaklar. Bu tür eğitimler sayesinde öğrencilerimizde yine temel yeterlilikler ile iş gücü becerilerin güçlendirilmesi, en yeni ve iyi uygulamaları kavramak, kalite ve etkiyi artırma ve çeşitlilik tecrübelerin artırılması gibi daha birçok kazanımlar elde edilmektedir."

Okul Müdürü Eren Arslan da, projede görev alan 24 öğrencinin farklı tarihlerde 3 hafta süreyle eğitim alacaklarını belirterek, projenin Avrupa komisyonu tarafından desteklendiğini belirtti.

Öte yandan öğrencilerle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığı ve belirlenen tarihlerde ilgili 2 ülkeye hareketliliğin gerçekleştirileceği kaydedildi.

 

 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.