KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Lisesi Öğrencilere Yönelik Olarak Düzenlenen Meslek Tanıtım Günleri’nin Finali Gerçekleştirildi

 Meslek Lisesi Öğrencilere Yönelik Olarak Düzenlenen Meslek Tanıtım Günleri’nin Finali Gerçekleştirildi

 Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, meslek lisesi öğrencilere yönelik olarak düzenlenen Meslek Tanıtım Günleri’nin Final Programına katıldı. 

 Programa Valimiz Dr. M. İlker Haktankaçmaz´ın yanı sıra, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sayın Arif Ay, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ahmet Varlı, firma yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Müftülük Konferans Salonu’nda yapılan program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. 

Daha sonra yapılan sunumda; Meslek seçimi aşamasında olan lise öğrencileri ile çeşitli meslek erbaplarının buluşturulup gençlere, ilgili oldukları meslekler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Kasım 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında 11 okulda programlar düzenlendiği, gençlerin seçmek istedikleri meslekler hakkında bizzat o meslekleri yapan kişiler tarafından aydınlatılarak, sormak istedikleri sorulara cevap bulma imkânı yakaladıkları ve öğrencilerin iş hayatı konusunda bilgilendirildiği belirtildi. 

Slayt sunumunun ardından bir konuşma yapan Vali Haktankaçmaz ise, bugün finali yapılan bu etkinliğin esasında Türkiye’de ki çok önemli bir soruna parmak basan bir faaliyet olduğunu söyledi. 

Bu ülkenin Öğretmene, Hâkime, Kaymakama ihtiyacı olduğu kadar  dökümcüye, CNC operatörüne, mobilyacıya, sağlıkçıya da ara eleman olarak ihtiyacı olduğunu vurgulayan Vali Haktankaçmaz, “ Bunlarda tabi meslek liselerimizden çıkacak.Bu ülkenin bu anlamdaki büyük açığını sizler ve sizler gibi bu okullarımızdan mezun olacak genç kardeşlerimiz kapatacak. ”dedi. 

Yapacakları işi erbabından dinlemenin bulunmaz bir fırsat olduğuna değinen Vali Haktankaçmaz,” Çünkü sizler de aynı sektörlerde faaliyet göstereceksiniz. Sizlerin derdinden ancak sizin gibi aşamalardan geçmiş olan, sizlerin karşılaşacağı sorunlarla karşılaşmış olanlar anlar. Sizlere en iyi çözümü, gelecekte ne tür sıkıntılarla, ne tür avantajlarla karşı karşıya olacağınızı bizzat bu işin içerisindekiler anlatır.” ifadelerine yer verdi. 

İl İstihdam Kurulu’nda alınan kararlarda da belirtildiği üzere amacın; çocuklarımızın, gençlerimizin okullarımızdan olabildiği kadar donanımlı bir şekilde mezun olması, ülkenin ve piyasanın ihtiyacı ne ise ona göre yetiştirilip, doğrudan okuldan mezun olduktan sonra işe başlamalarını temin etmek olduğunu söyleyen Vali Haktankaçmaz, bu amacın da çok büyük ölçüde gerçekleştirildiğini kaydetti. 

Programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, “Okullarımızdan ve öğrencilerimizden aldığımız dönütlere göre çok verimli ve faydalı programların gerçekleştirildiği aşikardır. Bu yıl sadece 11 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde gerçekleştirdiğimiz bu güzel programı önümüzdeki yıl paydaşlarımızı da artırarak, ilimizde bulunan 26 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin tamamında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.” dedi. 

Konuşmaların ardından, programa verdikleri destek ve katkılardan dolayı Vali Haktankaçmaz ve protokol üyeleri tarafından kurum, kuruluş ve firma yetkililerine plaket verildi. (18.04.2018)

19-04-201819-04-201819-04-201819-04-201819-04-201819-04-201819-04-201819-04-2018

 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.