KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Işıtan Özel Eğitim Ve Uygulama Okulu’nda Düzenlenen Programla Engelliler Haftası Kutlandı...

Mehmet Işıtan Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nda Engelliler Haftası kutlandı. Programa Vali Yardımcısı Sayın Adnan KAYIK, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.
Mehmet Işıtan Özel Eğitim Ve Uygulama Okulu’nda Düzenlenen Programla Engelliler Haftası Kutlandı...

Mehmet Işıtan Özel Eğitim Ve Uygulama Okulu’nda Düzenlenen Programla Engelliler Haftası Kutlandı

          Mehmet Işıtan Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nda Engelliler Haftası kutlandı. Programa Vali Yardımcısı Sayın Adnan KAYIK, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.

           Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü ÇETİN; “Sevgili öğrenciler ve onların cefakâr velileri bugün gerçekten güzel ve önemli bir gün. Engelliler haftası kutlaması dolayısıyla özel eğitim veren Mehmet Işıtan Özel Eğitim ve Uygulama Merkezimizde eğitim gören engelli öğrencilerimizin burada ne kazandıklarının bir bölümünü birlikte görme imkânımız olacak.

         Bu hayatın bir çok gerçeği var. Hayatımızda hep yazı yaşamıyoruz. Bunun sonbaharı, kışı da var, gecesi gündüzü, inişi yokuşu olduğu gibi. Az önce kendi duygularını anlatan müdürümüzün de ifade ettiği gibi; Doğuştan engelli olabiliriz, doğuştan değil de daha sonra yaşadığımız bir kaza veya bir hastalık nedeniyle de hayatımızın herhangi bir anında herhangi bir yaşında engelli olma potansiyelimiz bulunmaktadır. Engelli olmak hem o kişi için hem onun ailesi için artık sabır maratonuna dönüşmektedir. Burada yapılacak olan bu engellilik halinin bizim kendi tercihimiz olmasa da bize bir kader olarak yazıldığını buna itiraz etmenin mümkün olmadığını ama bunu bilerek ve aşmaya çalışma çaba ve gayreti içerisinde olma hususudur. Bizler büyük bir aileyiz, bu gün burası, bir sabır bir gayret bir fedakârlık ürününün sergilendiği merkezdir.

            Devlet olarak ta özellikle son dönemlerde engellilere olan yaklaşımımız değişmiş, engelliliğin toplumumuzun önemli bir parçası gerçeği olduğu kabul edilmiş ve buna göre engellilerimizin hayatını kolaylaştırıcı birçok adım atılmıştır. Gerek engelli eğitim ve uygulama merkezlerinin artırılması ve yaygınlaştırılması gerekse özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinin devlet tarafından desteklenmesi, engelli ailelerine maddi olarak kaynak aktarılması  şeklinde gerçekten büyük adımlar atılmıştır. İnsanımızın zorluklarla dolu hayatlarını  birazcık ta olsa hafiflemesi anlamında çalışmalar yapılmıştır.

         Engellilik insanoğlu var olduğu sürece devam edecektir. Bunu tamamen bitirmesinin hiçbir şekilde hiçbir kimsenin elinde veya onun gücü nispetinde olmadığını biliyoruz.

        İlimizde engellilere yönelik muhtelif okullarımız var. Bunlardan birisi de burası. Eğitilebilir öğretilebilir nitelikteki engelli öğrencilerimize eğitim verilmekte ve bu eğitimle de ciddi başarılar elde edilmektedir. Bu konuda dünyadaki farklı ülkelerle karşılaştırdığımızda ülkemizdeki engellilere verilen önemin iyi ve gurur verici olduğunu, verilen eğitiminde bir çok Avrupa ülkesinden daha ileri bir seviyede olduğunu hepimiz biliyoruz.

           Sözlerimin sonunda bir aile olarak engelli ailesinin ne kadar sabırlı olması gerektiğinin yanı sıra eğitimci olarak ta engellilere eğitim veren öğretmenlerimizin, arkadaşlarımızın ne kadar büyük bir fedakârlık, sabır ve sevgi hisleriyle çalıştıklarını biliyorum. Buna yakinen şahidim. Onları gayretlerinden, sabırlarından, sadece mesleki değil insani duyarlılıklarından dolayı da kutluyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Engelli ailelerimize kolaylıklar diliyorum. Bizi böyle bir toplantıda bir araya getirdiği için okul idaremize, okul müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

 

            Program öğrencilerin çeşitli gösterileriyle devam etti. 

Engelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler HaftasıEngelliler Haftası

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.