KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

“Madde Bağımlılığı ile Mücadele” kapsamında 03-04 Mart 2015 tarihleri arasında Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda  Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) birimi Sosyal Hizmet Uzmanı Ercan MUTLU tarafından İlimizde görev yapan Rehber Öğretmenlere, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İŞKUR  personeli ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünde görev yapan antrenörlere eğitim verilmiştir.

Eğitime katılan görevlilere seminer sonunda sertifika verilmiş olup, düzenlenen sertifika törenine Valimiz Sayın Ali KOLAT,  İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Sosyal Hizmet Uzmanı Ercan Mutlu, Ankara Numune Araştırma Hastanesi Psikoloji Kliniğinde görevli Doç. Dr. İhsan Tuncer Okay  ve  kursiyerler katılmıştır.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail ÇETİN’ in açılış konuşmasının ardından, konuşan Valimiz Sayın Ali KOLAT “Hakikaten uyuşturucu ülkemizin ve insanlığın son derece önemli bir problemidir. Bu konuda başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bakanlıklarımız, yaptıkları çalışmaları, bizi yönlendirmeleri son derece önemli. Uyuşturucu o kadar sinsi ve tehlikeli bir unsur ki gençlerimizi elimizden alıyor, haberimiz olmuyor. Biz daire müdürlerimiz ile bazı aileleri ziyaret ettik. İnananın bunlar muhafazakâr aileler. Bırakın uyuşturucuyu, sigara bile evlerine girmemiş aileler. Ama bakıyorsunuz o ailedeki genç, uyuşturucu kullanıyor. Aileleri perişan olmuş. Onun için bizde olmaz, bizim çocuğumu yapmaz demek kesinlikle doğru bir düşünce değildir. Dışarda olan, takip edilmeyen her çocuk, bu riskin altındadır. Bu konuda hepimiz el birliği yaptık. Uyuşturucu kullanan çocukları adam yerine koyduk. Bunlara güven verdik. Vali olarak, daire müdürleri olarak bu çocuklarla iç içe olduk. Bunların ailelerini ziyaret ettik. Çalışma ortamlarında beraber olduk. İnanır mısınız, çocukların gözleri parlıyor. Ayrıca endişe ettiğimiz diğer husus, bizler bu güzel çalışmaları yaptıktan sonra, tehlikenin daha büyük boyutlarda olduğunu gördük.  Kırıkkale de bin civarında uyuşturucu ile ilgili dosya var. Hakikaten ciddi boyutlarda bir durum. Bu anlamda aldığınız bu eğitim son derece önemli. Bu aldığımız eğitimi de ulaştırabileceğimiz yere kadar, her aileye, her çocuğa ve her gence ulaştırmamız gerekiyor. Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Bu iş önce tedavi ile başladı. Tedaviden sonra da bizler, daire müdürleri ile beraber bu konu üzerinde çalıştık. Bu çocukları sahiplendik. Bunları sporla, eğitimle, meslek edindirme kurslarıyla kendilerini geliştirmek için çaba sarf ettik. Bunlara iş vermeye çalıştık. Yani toplum olarak hepimiz, bunlara sahip çıkmak zorundayız. İnşallah bu beladan da kurtulmak için elimizden gelen çabayı hep beraber göstereceğiz. Ben bu vesileyle bu konuda katkı sağlayan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah sağlıklı bir toplum oluruz.” dedi.

Törende ayrıca İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa UZUN, Sosyal Hizmet Uzmanı Ercan MUTLU ve Ankara Numune Araştırma Hastanesi Psikoloji Kliniğinde görevli Doç. Dr. İhsan Tuncer OKAY yaptıkları konuşmalarda konu ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

 

Konuşmaların ardından rehberlik eğitimi alan personele Valimiz Sayın Ali KOLAT ve il müdürlerimiz tarafından sertifikaları verildi.

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.