KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liselere Geçiş Sınavı (LGS), Yarın Yapılacak

Liselere Geçiş Sınavı (LGS), Yarın Yapılacak

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanacak ve isteğe bağlı girilecek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yarın saat 09.30’da başlayacak. LGS aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci oturumu olan sözel bölüm saat 09.30’da, ikinci oturum olan sayısal bölümü ise saat 11.30’da başlayacak. Sözel bölümde öğrencilere 50 soruyu cevaplamaları için 75 dakika, sayısalda ise 40 soru için 60 dakika süre verilecek. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrencilerin, en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada olması gerekiyor. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler LGS’ye alınmayacak. LGS sonuçları 22 Haziran´da açıklanacak. Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu´nda yer alacak.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi sınava girecek öğrencilere " Cuma günü itibariyle ders çalışmayı bırakın. “Sınava iyi hazırlanamadım.Hazır değilim”, “Bu sınavda başarılı olacağıma inanmıyorum” gibi olumsuz düşünceler ile zihninizi meşgul etmeyin. Yıl boyu göstermiş olduğunuz gayretlerden dolayı kendinize teşekkür edin, önünüzdeki tatili düşünerek bedeninizi ve zihninizi dinlendirin. Cuma gününü iyi ve güzel geçirmeye çalışın. Uygun saatte dışarı çıkıp temiz hava alın. Sağlıklı ve temiz olması açısından akşam yemeğinizi evde yiyerek, sınav harici konular konuşun. Sınavdan önceki akşam herhangi bir günden farksız değil. Bu nedenle yemek yeme ve uyuma saatlerinde değişiklik yapmayın. Sabah güzel bir kahvaltı ile güne başlayın. Rahat giysilerinizi giyinin. Sınav zamanı heyecana kapılmadan, kendinize güvenerek soruları yanıtlayın. Sınavda verilecek 45 dakikalık arada arkadaşlarınızla sorular hakkında konuşarak moralinizi bozmayın. Verilen arada dinlenin, gözlerinizi ve beyninizi rahatlatın. "şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Tüfekçi, sınav öncesi aileleri de uyardı.  “Bazı aileler aşırı heyecanlanıyorlar ve farkında olmadan da çocukları etkileri altına alarak onlara yardımcı olmaktan ziyade streslerini artırıyor. Çocukların sınav kaygısı yaşamaması ve güzel bir sınav süreci geçirmeleri için çevrelerinden ve ebeveynlerinden destek alması önemli. Çocuğunuzun çabasını takdir ederek " Bu yıl elinden geleni yaptın. Biz sana güveniyoruz. Bu gireceğin son sınav değil. Sen kendine güvenerek yapabildiğinin en iyisini yapmak için uğraş." demeniz onlara iyi gelecektir. Sabah aynı saatte kalkılarak her zaman yapılan kahvaltının benzerinin yapılması çocukların günü sıradan bir gün olarak algılamasını sağlayacaktır. Kahvaltıda ve sınava girme aşamasında bu günün güzel ve iyi bir gün olduğunu, ona güvendiğinizi, her şeyin güzel olacağına inandığınızı, her şeye rağmen onu sevdiğinizi dile getirmeniz kaygısını azaltacaktır. Sınav 09.30’da başlayacağı için en geç 08.50 – 08.55 gibi sınava girilecek okulda olmanız, çocuğunuzun diğer aileleri ve kendi gibi sınava girecek çocukları görmesi stresini yenmesine katkı sağlayacaktır. " dedi.

Sınava girecek öğrencilere başarılar dileyen Tüfekçi, sınav esnasında herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

 

 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.