KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liselerde "Bilim Uygulamaları Programı" hayata geçirildi

Liselerde

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce liselerde Bilim Uygulamaları Programı'nın hayata geçirildiği belirtildi.

Öğrencilerin uygulama sayesinde girişimci, yenilikçi, dil becerisi yüksek ve sorun çözebilen kazanımların elde edileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tüm öğrencilerimizin girişimci, yenilikçi, dil becerisi yüksek, sorun çözebilen, sistematik düşünebilen, iletişime ve öğrenmeye açık, fikirlerini her ortamda ifade edebilen mutlu bireyler olarak yetişmesine imkân ve ortam sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüzce "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" hayata geçirildi.

Program ile öğrencilerde; bilimsel toplantılar yoluyla bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika vb. alanlarda farkındalığın oluşturulması ve bilimsel düşünme, araştırma yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme, sunum yapma gibi akademik alanlara yönelik çalışmalara altyapı oluşturabilecek becerilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Konferans, panel, seminer, bilgi şöleni, forum vb. türlerde bilimsel toplantıların düzenleneceği ve uygulamalı bilim çalışmalarının gerçekleştirileceği "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" Genel Müdürlüğümüze bağlı okulların katılımıyla okul programları ve il programları olarak iki aşamalı olarak yürütülecek.

İl genelinde; il millî eğitim müdürlüklerince belirlenecek koordinatör okullar tarafından fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarında gerçekleştirilecek olan programın birinci aşaması okullar özelinde oluşturulacak öğrenci gruplarıyla fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarında yürütülecek.

Fen bilimleri, matematik ve teknoloji alanlarına yönelik olarak yürütülecek il programının koordinatör okulu ilde bulunan fen liseleri veya Anadolu liseleri arasından; sosyal bilimler alanlarına yönelik olarak yürütülecek programın koordinatör okulu ilde bulunan sosyal bilimler liseleri veya Anadolu liseleri arasından il millî eğitim müdürlükleri tarafından belirlenecek.

2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca devam edecek bir takvim ile planlanan ve bu yıl Adıyaman, Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun illerinde pilot olarak uygulanacak "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı'nın önümüzdeki yıldan itibaren tüm illerde Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Koordinatör okulların il genelinde gerçekleştireceği bilimsel toplantıların sonuçları, il millî eğitim müdürlükleri koordinesinde "Bilim Her Yerde" faaliyetleri kapsamında uygun kamu ortak alanlarında halka duyurulacak ve sunulacak.

Liselerde Bilim Uygulamaları Programı Uygulama Kılavuzunda paylaşılan doksan örnek tema ve konunun yanında il millî eğitim müdürlüklerince farklı tema ve konular da belirlenebilecek.

Program çalışmalarının tamamlanmasının ardından "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" çalışmalarına ait bildiri, poster, kitapçık vb. belgeler okulların ve il millî eğitim müdürlüklerinin web sitelerinde e-kitap formatında yayımlanacak."

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.