KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KOP Öğrenme Merkezimizin Açılışı Gerçekleştirildi

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Başkanlığı destekleri ve Kırıkkale  Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi çalışmaları ile kurulan “Gelecek Sizsiniz Kop Öğrenme Merkezi” Eski Milli Eğitim Müdürlüğü 2. katında öğrencilerimizin hizmetine açıldı.
KOP Öğrenme Merkezimizin Açılışı Gerçekleştirildi

 

Açılış programına Valimiz Dr. M. İlker Haktankaçmaz, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yardımcısı Halil İbrahim Tongur, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, daire amirleri, Milli Eğitim müdür yardımcılarımız, şube müdürlerimiz, okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Eski Milli Eğitim Müdürlüğü binasındaki törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, bu gün açılışı yapılacak olan merkezin yapısı ve işleyişi bakımından Türkiye’de ilk olacağını vurguladı. 

Tüfekçi, bu yıl eğitimde Kırıkkale bir başka olacak sloganıyla başlattıkları çalışmalarının ilk etabında “ Eğitimde Yeni Vizyon Kırıkkale Projesi “ ni hayata geçirdiklerini belirterek, sloganın ikinci etabında ise  “ Gelecek Sizsiniz KOP Öğrenme Merkezi “ nin açılışını gerçekleştireceklerini dile getirdi. 

Açılış töreninde konuşan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ise, Kırıkkale’nin 2016 yılında KOP’a dâhil edildiğini ve bugüne kadar Kırıkkale’de önemli projeler yürüttüklerini aktardı. 

Bostancı “ Başkanlığımızın görev sahası içerisinde sekiz il bulunmaktadır. Bu illerin her birinde yerelin öncelikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda projeler yürütüyoruz ve yürütülen projelerden de önemli sonuçlar alıyoruz. İki yıl içerisinde Kırıkkale’de yürüttüğümüz projelere 12 milyon lira destek vermiş durumdayız. Yürüttüğümüz destek programlarından daha sonuçlanmayanlar var. İnşallah 2018 yılı bitmeden bu rakamı daha ileri taşıma niyetindeyiz” dedi. 

Açılışı yapılacak merkezin temel bir amaca hizmet ettiğini belirten Kırıkkale Valisi Dr.M.İlker Haktankaçmaz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi : 

 "Bu merkezin amacı; çocuklarımızın, gençlerimizin ya da belli bir yaşa gelmiş vatandaşlarımızın içerisindeki cevheri, belli bir konudaki yeteneklerini açığa çıkartmak ve o konuda onların gelişmesine destek olmak. Bizim üzerimize düşen bu cevherleri, bu beyinleri keşfetmek. Buda okuldaki örgün eğitimle birlikte bu tür yerlerde esasında ortaya çıkacak ve desteklenecek. Burası o bakımdan çok önemli “ dedi. 

KOP İdaresi Başkanlığı’nın ilimize sağladığı katkılar ile çok güzel faaliyetleri hayata geçirdiklerini kaydeden Vali Haktankaçmaz,  gerek KOP Başkanlığına, gerek Ahiler Kalkınma Ajansına, gerekse diğer kurumlara proje hazırlanmasında ve sunulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Haktankaçmaz, “ Yaptığımız bu işler bir ekip çalışması. Biz yaptığımız bütün işleri hep beraber yapıyoruz. Bir başarı varsa bu başarı hepimize ait, bir başarısızlık varsa bu başarısızlık da hepimize ait. Bu anlamda arkadaşlarımız bizim o yöndeki talimatımızı, hedefimizi fazlasıyla yerine getirmek için gayret gösterdiler, onlara da teşekkür ediyorum.

 İnşallah bu tür yatırımlarla, bu tür çalışmalarla, bu tür gayretlerle Kırıkkale bugün olduğundan çok daha iyi yerlerde olacaktır ” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Vali Haktankaçmaz, desteklerinden dolayı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Bostancı’ya seramik vazo hediye etti. 

Vali Haktankaçmaz ve beraberindekiler daha sonra merkezin açılışını yaparak, atölye ve sınıfları gezdi. 

Öğrenme merkezimizde, 12 atölye, 1 kitap okuma alanı ve 3 standart sınıf bulunmaktadır. Merkezimizde, 60 dezavantajlı ve 60 normal yaşam statüsündeki öğrenciler olmak üzere ilk etapta 120 öğrenciye eğitim verilmesi planlanmıştır.

Gelecek Sizsiniz Kop Öğrenme Merkezi, çocukların bütüncül bir anlayışla gelişimini sağlayan, kendini tanıyan, yeteneklerinin farkında olan, mutlu çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan yenilikçi bir modeldir.

Merkezimizde, Akıl Oyunları, Fen Bilimleri, Matematik, Yabancı Dil, Kodlama-STEM, Şair ve Yazar, Tiyatro ve Drama, Müzik, Görsel Sanatlar, Sportif etkinlikler atölyelerin yanı sıra, Bağımlılık önleme merkezini ve kitap okuma alanını da bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca öğrenciler ve öğretmelerin çağın gerekli olduğu kazanımları rahatlıkla alabilecekleri teknolojik  interaktif öğrenme atölyesi de öğrenme merkezimizin çoklu bileşenleri içerisinde yer almaktadır. Boş vakitlerinde kitap okumak isteyen öğrencilerimiz, ister merkezimizin öğrencileri olsun ister olmasın kitap okuma alanını kullanabilmelerine ve merkezimizin kütüphanesinde bulunan kitapları rahatlıkla okuyabilme fırsatı sunmaktadır.

Bütün atölyeler AR-GE Birimimiz tarafından 21. Yüzyıl öğrenme ortamlarını göz önünde bulundurarak ve öğrencilerin kendilerini teknolojinin içerisinde hissedebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. (03.10.2018)

03-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-2018

 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.