KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kızılırmak Volkan Pilavcı Anaokuluna isim Verme ve Şehitlerimizi Anma Töreni Yapıldı

Kızılırmak Volkan Pilavcı Anaokuluna isim Verme ve Şehitlerimizi Anma Töreni Yapıldı

Kızılırmak Anaokulumuza 15 Temmuz Şehitlerimizden Volkan PİLAVCI’nın isminin verilmesi nedeniyle düzenlenen törene Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ASLANER, Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Şehidimizin Ailesi, okul müdürleri ve davetliler katıldı.

Okul Müdiresi Şengül DOĞAN’ın açılış konuşmasının ardından Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ÇETİN yaptığı konuşmada;

“Bu ülkeyi savunsun niyetiyle hazırlanan ordumuzun üniformasını giymiş bir takım insanlar karşımızı o güne kadar görmediğimiz bir şekilde adeta can evimizden vurmak üzere karşımıza çıktılar. Bazen bir olayı olduğu anda çok fark edemeyebiliriz sonradan onun ne kadar önemli olduğunu fark ederiz. Ancak milletimiz, derin ferasetiyle o gün 15 Temmuz saat 21 civarında başlayan hareketin ne anlama geldiğini çok çabuk kavradı. Sanki anında bu olayın bizim için ne gibi sonuçlar doğurabileceğini fark etti ve sokaklara çıkmaya başladı. Bu millet tarihinde birçok darbeler görmüş, birçok ihtilaller yaşamıştır. Çoğu zaman bunlara seyirci kalmış olan insanlarımız ilk defa sanki sözleşmişçesine evlerinden çıkarak buna karşı koydular. İşte o gün 250 yakın vatan evladı, biz bu topraklarda özgür yaşamaya devam edelim düşüncesi ile kendi canlarını feda ettiler. İşte o kardeşlerimizden birisi de Volkan PİLAVCI kardeşimizdi.

Volkan PİLAVCI kardeşimiz o gün külliye önünde direnişe katılan binlerce Ankara’  lı ya da ülkemizin değişik şehirlerinden gelen ve orada olan vatandaşlarımızın içinde volkan kardeşimiz de vardı ve benim kişisel kanaatim şu ki cenabı hak o gün belki en sevdiklerine şehitliği nasip etti. Çünkü bütün şehitlerimize baktığımızda inanılmaz güzel insanlar olduğunu görüyoruz. Şehit ailelerine baktığımızda onların gerçekten onları bugünün özünü, esasını temsil eden aileler olduğunu görüyoruz. Ve o kanaate varıyoruz ki o gün şehit olanlar gerçekten Cenabı Hak yanında Cenabı Hakkın kendi yanına almayı arzu edecek kadar değerli olan insanlardır. Volkan kardeşimiz de onlardan biriydi. Ve o gün gözünü kırpmadan tankların ve uçakların ateşi altında bulunan külliye önüne gitti ve orada bir tanktan açılan ateş sonucu şehit oldu. Tabi ki o gün ki insanlara şehitlerimize biz çok şey borçluyuz bu nedenle 15 Temmuz günü şehit olan bütün kardeşlerimizin adlarını sonsuza kadar yaşatmak onlara küçük te olsa bir vefa duygusu göstermek için onların isimlerini çeşitli kurumlara verdik.  İlimiz de de o gün şehit olan 5 kardeşimizin adı beş okulumuza verilmiştir. Bunlardan birisi de Şehit Volkan Pilavcı’dır ve adı bu okula verilmiştir. Bu binada daha önce FETÖ yapılanması tarafından yönetilen bir okul var idi. Kanun hükmünde kararnameler gereği milli eğitim müdürlüğümüz tarafından teslim alındı ve akabinde de Kızılırmak Anaokulumuz buraya taşındı ve ismi Şehit Volkan Pilavcı Anaokulu olarak yeniden tanzim edilmiş oldu.

Ne yapsak haklarını ödeyemeyeceğimiz şehitlerimiz için gösterdiğimiz küçük de olsa bu vefanın ailemiz tarafından da paylaşılması, onların da acılarına bir nebze teselli bulması için bu töreni düzenlemiş bulunuyoruz. Ben hayırlı olmasını diliyorum ve lütfedip geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.” Dedi.

Ardından 15 Temmuz gecesini ve Şehit Volkan PİLAV’ çının hayat hikâyesini anlatan video ve slayt gösterimi yapıldı.

Daha sonra kürsüye gelen Şehidin eşi Ümmügülsüm PİLAVCI, eşini anlatan duygu yüklü bir konuşma yaptı. Konuşurken oldukça zorlanan şehidimizin eşi; eşinin son derece vatanını, milletini seven, milli duyguları yüksek bir insan olduğunu ifade etti. Eşinin şehadetinden önce sosyal medya hesabında paylaştığı “Bet bezler kem gözler hor bakarmış vatana biz yok olup tükenmeden olmaz bu iş oğul” cümlesinden bahseden PİLAVCI; “Şehadet eşimin yüreğine yazılmış ve bunu sosyal hesabından da paylaşmıştır. 18 Mart 2014 Salı sabahı her gün olduğu gibi sıradan bir gün gibi gelir bir çoğumuza “18 Mart 1915” Türk tarihinde çok çok önemli bir yeri vardır. Yeniden dirilişiminiz günüdür. Dünyanın birçok yerinden gelen acımasız saldırılarına Türk askerinin püskürttüğü gündür bu gün. Yeniden doğuştur, diriliştir, varoluştur; varoluşunun farkına varıştır. O dönemde vatanı için öleceğin bile bile geri dönüşün olmayacağını bile bile gözünü kırpmadan düşmana göğsünü geren kahraman şehitlerimiz, sizlere minnettarız.  Evvela yüce Mevla’mın izni ile sizdeki iman gücü ve inançla başardınız buna kanınızı canınızı verdiniz oysaki biz bunun kıymetini bilmiyoruz miras yedi gibi güzel vatanımızın değerini bilmiyoruz. Sizler Mevla’mın izni ile efendimizin şefaatine nail olup cennet gideceksiniz. Sizlerin mükâfatını efendimiz (sav) verecektir. Ruhunuz şad olsun dedelerimiz şehitlerimiz” diyerek eşim bunu 18 mart şehitlerine ithafken yazmıştır.

Zannetmesinler ki bir Volkanı şehit ettiler bitti…

Ve varoluş bir ayağa kalkış olan 15 Temmuz gecesi kahpece şehit edildi. Volkan bize çok büyük bir gurur bıraktı. Buradan sesleniyorum zannetmesinler ki bir Volkanı şehit ettiler bitti arkasından üç volkan daha bıraktılar. İki evladım ve ben bu vatanı bu bayrağı bırakmayacağız. Çünkü herkesin kaçacağı bir ülke olabilir ama bizim gideceğimiz hiçbir ülke yok. Türk milleti asla esaret altına giremeyecek kadar yüce bir millettir. İnşallah bu bayrağı hep birlikte Volkan gibiler sayesinde ve diğer 240 şehitle ve şehit ailesiyle birlikte hepimiz bu bayrağı devralacağız ve zannetmesinler ki bu ülke bu vatan bitecek…

Ayrıca şehidimin, Volkanımın isminin yaşatılması için okulumuza isminin verilmesine vesile olan sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürümüze programı hazırlayan okul müdürümüze, öğretmenlerine herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından anaokulu öğrencilerinden Poyraz CİBİN isimli öğrenci İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okudu. Aynı okulda öğretmen olan Döndü SAYGILI  Şehit Volkan PİLAVCI için yazmış olduğu şiiri okudu.

 

Daha sonra Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ASLANER şehidimizin ailesine plaket takdim etti. Plaket takdiminin ardından okulun girişinde Şehit Volkan PİLAVCI için oluşturulan köşenin açılışı gerçekleştirildi.(12.01.2017)

13-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-201713-01-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.