KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kız çocuklarının okullaşma oranında artış"

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de ortaöğretimde ve yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocukların okullaşma oranını geçtiğini söyledi.


 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de ortaöğretimde ve yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocukların okullaşma oranını geçtiğini söyledi.

Bakan Özer, İstanbul'da Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesinin açılışında yaptığı konuşmada, sosyal devlet olarak erişimi kolaylaştırdıklarını belirterek, "Son 19 yılda da zaten ana odak eğitimdeki büyük dönüşümün ana odağı eğitimin önündeki engelleri kaldırmaktır. Erişim engelini kaldırmak, kılık kıyafetten, başörtüsünden dolayı eğitime erişimin önündeki engelleri kaldırmak, katsayı mağduriyetinden dolayı yükseköğretime erişimin önündeki engeli kaldırmak, okullar yapılmadığı için kız çocuklarının eğitime erişmediği bir yerde 'kız çocukları niye eğitime gitmiyor' diye sürekli suçlandığı bir ortamda okulları kurarak kızların eğitime erişimini sağlamak." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de geçmişte kız çocuklarının okula erişimiyle ilgili kampanyalar yapılarak muhafazakâr kesimin suçlandığını hatırlatan Özer,  "Kız çocukları niye okumuyor? Okullara niye göndermiyorlar diye. Okul yapacaksın ki, okula göndersin çocuğunu. Bakın son 19 yıldaki bu devasa dönüşümle şu anda Türkiye'de ortaöğretimde, yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocukların okullaşma oranını geçti. Bir sorun daha çözülmüş oldu. Bunlar, çok kıymetli şeyler." dedi. 

Bir taraftan eğitimin önündeki engeller kaldırılırken diğer taraftan çocukları akademik becerilerinin yanı sıra sanatla, kültürle, musikiyle ön plana çıkartan bir eğitim sistemini, tüm eğitim sisteminin içerisine derctmek için çaba sarf ettiklerini belirten Özer, "Biz sadece güzel sanat liselerinin yaygınlaşmasını değil, güzel sanatlardaki kültür, sanatla ilgili etkinliklerin diğer liselerimizde, diğer okullarımızda olması için de çaba sarf ediyoruz ki her ilde bunları yapıyoruz? Bir taraftan erişimi arttırmak diğer taraftan o okullarımızı diğer okullarımızla eşleştiriyoruz. Bu öğrencilerimiz bu çevredeki okullarda performanslar sergileyecekler. Ve ilk kez artık Türk musikisini de Güzel Sanatlar Lisesi müfredatının içine dâhil ediyoruz." diye konuştu.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.