KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kırıkkaleliler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde buluştu

Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminden büyük bir destanla kurtuluşunun 6. yıl dönümü "Türkiye Aşkına" temasıyla tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale'de de gün boyu süren çeşitli etkinliklerle devam etti.
Kırıkkaleliler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde buluştu

 

Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminden büyük bir destanla kurtuluşunun 6. yıl dönümü "Türkiye Aşkına" temasıyla tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale'de de gün boyu süren çeşitli etkinliklerle devam etti. 

Kırıkkaleli vatandaşlar 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nı doldurdu. 

15 Temmuz 2016'da Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliğine kast etmeye çalışan hainler tarafından planlanan darbe girişiminin, millet tarafından kahramanca püskürtülmesinin 6. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen programa ilgi ve katılım yüksek oldu. Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen program öncesi il protokol üyeleri ve meydanı dolduran vatandaşlar tarafından "Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü" yapıldı. Yürüyüşün ardından Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Belediye Başkanı Saygılı, mensubu olmaktan gurur duyduğu Kırıkkaleli vatandaşların, hain kalkışmanın yapıldığı gün darbecilere dur demek için meydanları ilk dolduran kişiler olduğunun altını çizerek katılımcıların 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü tebrik etti.

Daha sonra vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ise, hiçbir toprağın bu topraklar kadar vatan olmayı hak etmediğini belirtti.

Vali Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu:

"Hiçbir toprak bu toprak kadar vatan olmayı hak etmemiştir. Hiçbir millet de vatan sahibi olmayı milletimiz kadar hak etmemiştir. Milletimizin son geçirdiği büyük badire 15 Temmuz hain kalkışması olmasına rağmen tarih boyunca da milletimiz büyük sınavlar vermiş, büyük badireler atlatmış, büyük tehlikeleri geçirmiş, büyük fedakarlıklar yapmış ve sonunda istiklalini verdiği mücadeleyle elde etmiştir. Değerli hemşerilerim; hepimiz Müslümanız ve imanımız gereği insanın insana üstünlüğünün olmadığına inanıyoruz. İnsanının insana üstünlüğü olmadığı gibi milletin de millete bir üstünlüğü yoktur. Allah yüce kitabında, 'Ben sizleri birbirinizi tanıyasınız diye fırka fırka, millet millet yarattım' diye buyuruyor. Burada her milletin kendine münhasır bazı özelliklerinin olduğuna anlıyoruz." Bizim milletimizin de en büyük özelliği ise bağımsızlığı için yaşaması, esir yaşayamaması ve devleti, bayrağı, namusu için en kıymetlisi olan canını feda edebilmesi kabiliyetinin seciyesidir. İşte 15 Temmuz da bu seciyenin tekraren ortaya konulduğu, milletimizin genetiğinin tekrar ama tekrar ortaya çıktığı bir gündür. O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla milyonlar meydanlara koşmuş, hainlere karşı vücutlarını milletimiz için kalkan etmiştir. Gecenin sonunda 251 vatandaşımız şehit, peygamberimize komşu olmuş, 2 bin 196 vatandaşımız ise gazilikle şereflenmiştir. Bu destanın tarih sayfasına yazılmasında Kırıkkaleli hemşerilerimizin çok ama çok önemli emekleri vardır. Başta Sayın Belediye Başkanımızın organizasyon kabiliyeti ile Kırıkkaleli kendisine yakışanı o gün icra etmiştir. O karanlık gecede meydana ilk inen şehir Kırıkkale'dir. Kırıkkaleli hemşerilerimiz darbe girişiminin haberini alır almaz şehir meydanlarına akın etmiş, aynı zamanda darbe girişimine karşı koymak için buradan araçlarıyla, otobüsleriyle Ankara'ya intikal edip Ankara'daki meydanları, kritik yerleri doldurmuştur."

Tekbıyıkoğlu, din için, namus için, vatan için, bayrak için canlarını bayraklaştıran bütün şehitlere Allah'tan rahmet dilediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu mücadelede Kırıkkaleli yiğitlerimizden, Hakan Yorulmaz, Alparslan Yazıcı, Aydın Çapur, Volkan Pilavcı ve Volkan Canöz  o gece şehit olmuştur. Yine o karanlık gecede Kırıkkaleli hemşerilerimizden 80'ni gazilik ile şereflenmiştir. 15 Temmuz 2016'da Türkiye Cumhuriyeti'nin milli birlik ve bütünlüğüne kast etme niyetiyle gerçekleştirilen hain darbe girişiminde, milletimiz ve demokrasimiz için canını ortaya koyan tüm şehitlerimizle beraber, tarih boyunca din, namus, vatan ve bayrak için canlarını bayraklaştıran bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık, afiyet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu uğurda büyük bir inançla mücadele eden halkımızın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü tebrik ediyor, saygılar sunuyorum."

Demokrasi yürüyüşü ile başlayan ve bir dizi etkinliklerle devam eden program, saatler 00.13'ü gösterdiğinde camilerden sela okunup dua edilmesinin ardından son buldu.

Program alanında vatandaşlara Kırıkkale Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

16-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-202217-07-202217-07-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.