KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kırıkkale eTwinning Bölgesel Çalıştayı...

Kırıkkale eTwinning Bölgesel Çalıştayı...

Kırıkkale eTwinning Bölgesel Çalıştayı

 

 

 Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Çankırı, Çorum

Bölgesel eTwinning Çalıştayı

16-17 Mayıs 2016

 

Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Çankırı ve Çorum komşu şehirlerimizden toplamda 80 öğretmenimizin katılımıyla, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Eurodesk Noktası Ar-Ge Birimi ile birlikte koordine ettiği eTwinning bölgesel çalıştayı 16-17 Mayıs 2016 tarihlerinde Hotel Carmin’de düzenlendi.

İlimizde ilk defa bölgesel bir çalıştaya ev sahipliği yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz komşu illerden 50 öğretmeni ilimizde ağırladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan eTwinning İl Koordinatörü Mustafa Can Hiçyılmaz; “ilimizde Avrupa Standartlarında 5 ilden öğretmenlerin katılımıyla böylesine güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını, ilimizde 106 adet eTwinning projesinin okullarında yürütüldüğünü ve diğer şehirlere göre iyi bir konumda olduklarını, dile getirdi. 

eTwinning Ulusal Koordinatörü Mehmet Fatih Döğer ise bu sene Türkiye’de 6 bölgesel çalıştay planladıklarını, bunlardan birinin Kırıkkale’de olmasının hem Kırıkkale iline hem de komşu illerine projeler noktasında fayda sağlayacağını; Milli Eğitim Bakanlığın Fatih ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) projelerinin hizmet içi ayağı olan eTwinningin uluslararası bir proje olduğunu belirten Döğer, "Öğretmenlerimizin iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele yönelik bir platform sunmaktadır. Bu bağlamda 6 ilde bölgesel çalıştay gerçekleştirdik. Biz her zaman, her yerde, herkese ulaşmayı düşünüyoruz. Dezavantajlı bölgelere, engelli öğretmenlerimize, herkese teknolojiyle ulaşmayı düşünüyoruz. Online ve yüz yüze eğitimlerle sizin karşınızda olmayı istiyoruz. Demokratikleşen çağda fırsat eşitliği en önemli etkenlerden bir tanesi." dedi.

Döğer, Avrupa Birliği ile ilgili projelerde, proje ve öğretmen sayısında şu anda dünyada bir numara olduklarını ifade ederek, öğretmenlerin dünyadaki bütün öğretmenlerle online ortamlarla iletişim kurabildiğini kaydetti.


Kırıkkale Milli Eğitim Müdür İsmail Çetin’de, "Bütün emekler bütün gayretler bütün yatırımlar çalışmalar daha iyi bir gelecek için olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha iyi bir gelecek nasıl olur, gelecekteki yaşayacak insanlarımızın daha iyi bir eğitilmesiyle mümkün olabilir. Ülkelerin zenginliği artık ilkçağda olduğu gibi toprak bütünlüğü gibi değil yakın çağda madenlerin ile değil sanayileşmesiyle değil, önümüzdeki dönemde ülkelerin zenginliği iyi yetişmiş bilgili insan gücüyle ölçülecektir. eTwinning faaliyeti temelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, deneyimlerini paylaşıp, fikir alış verişinde bulunabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Öğretmenler, farklı ülkelerden iletişim kurdukları öğretmenlerle kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilirler. Projelerde teknolojinin eğitime adaptasyonu ve eğitim süreçlerinde uygun şekilde kullanımı istenilen bir durumdur. Özellikle ülkemizde Fatih Projesi ile birlikte öğretmenlere ve okullara sağlanan teknoloji alt yapı desteğinin, eğitim pratiğinde etkili biçimde kullanılması beklenmektedir. eTwinning projeleri bu bağlamda öğretmenlerimize yardımcı olacaktı. Eğer madde madde özetleyecek olursak Öğretmenler adına aşağıdaki faydalar eTwinning’den sağlanabilir. Avrupa ülkelerinde gerçekleşen eğitim uygulamaları hakkında fikir sahibi olma, Yabancı dil pratiğini geliştirme, Bilişim teknolojilerini derslerinde etkin biçimde kullanabilme, Derslerini öğrencilerin daha fazla motive olmasını sağlayarak, daha eğlenceli hale getirebilme, Mesleki açıdan kendini geliştirebilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne ve onun bir alt birimi olan eTwinning ulusal Destek Servisine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çalıştayda öğretmenlerimiz, eTwinning portalında profil oluşturmayı, web 2.0 araçlarını EBA ve akıllı tahtalarda kullanabilmeyi, Projeler oluşturmayı öğrendiler. Ayrıca Erasmus+ programı ve Eurodesk hakkında da öğretmenler bilgi aldılar. Özbek Saran İlkokulu’ndan Merve Üstün, Zübeyde Hanım İlkokulu’nda Zekiye Bakır ve Özel Gazi Ortaokulu’ndan Meltem Bekler öğretmenlerimiz çalıştayda projelerinin standını açarak deneyimlerini diğer öğretmenlerle paylaştılar.

 

Çalıştayın son gününde yapılan bölgesel eğitimi yerinde inceleyen, Kırıkkale Vali Yardımcısı Adnan KAYIK, ise “Eğitim için güzel bir atmosfer, devletimiz öğretmenlerimizin eğitimleri için gerçekten güzel imkanlar sunuyor, Çankırı, Çorum, Kırşehir ve Yozgat’dan gelen bütün öğretmenlerime katılımlarından dolayı kutluyorum, görev yaptıkları şehirlerine dönerlerken güzel hatıralarla umarım yolcu ederiz.” dedikten sonra, bu sene şampiyon olan Kırıkkalespor atkısını eğitmen kadrosuna hediye etti.

18-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-2016

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.