KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınması gereken önlemler

Karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınması gereken önlemler

 

Ülkemiz genelinde her yıl özellikle de lodoslu kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte ülkemizin hemen hemen her bölgesinde karbonmonoksit zehirlenme vakaları oluşabilmektedir. 

Bu kapsamda toplumdaki her yaş grubu bireylerde farkındalığın artırılması kabonmonoksit zehirlenmelerinin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kırıkkale Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı kapsamında vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan bilgiler doğrultusunda aydınlatılması ve tavsiye edilen kararların uygulaması ise zehirlenme vakalarını her geçen gün daha da azaltacaktır.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Dairesi Başkanlığınca yayımlanan bilgilendirmede, karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmadığı takdirde ölümle sonuçlanabileceği belirtilmektedir.

Ailelerin bilinçli hareket etmesi durumunda ve alınacak önlemler doğrultusunda zehirlenmelere bağlı ölümlerin önüne geçilebileceği belirtilen paylaşımda, her bireyin bu alınacak önlemler konusunda bilgi sahibi olması gerektiği belirtiliyor.

Bakanlığın yayımlamış olduğu bilgileri daha detaylı incelemek için TIKLAYINIZ

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.