KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“İLK ÖĞRETMENİM AİLEM” TRT HABER KANALINDA

             
“İLK ÖĞRETMENİM AİLEM”  TRT HABER KANALINDA

 

Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ulusal Ajansın 2014 Yılı Teklif Çağrısı Döneminde Erasmus+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Yetişkin Eğitimi Personeline Yönelik Hareketlilik Projeleri kapsamında hazırlanan ve uygulaması tamamlanan "İlk Öğretmenim Ailem" adlı proje, Türkiye Ulusal Ajansı Yetişkin Eğitimi Koordinatörlüğü tarafından ülkemiz genelinde yazım ve uygulama açısından örnek teşkil edebilecek bir proje olarak kabul edilmiştir.

       Projenin bütün aşamalarının detaylı olarak kamuoyu ile paylaşılabilmesi için  TRT Haber kanalında yayınlanmak üzere belgesel çekimleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezinde katılımcılar ve proje yönetim ekibi ile yapılan röportajlarla başarılı bir şekilde tamamlandı.

         Çekim ekibinin ilk olarak Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN ile makamında yaptığı röportajda; ÇETİN İlimizde gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası projeler hakkında detaylı bilgiler vererek "İlk Öğretmenim Ailem“ adlı AB projesinin ilimize, öğrencilerimize ve özellikle engelli bireye sahip ailelere sağladığı katkılar ile projenin hedefleri ve elde edilen sonuçlarını detaylı bir şekilde anlattı.

       Ardından Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezinde devam eden çekimlerde “İlk Öğretmenim Ailem” adlı AB projesinin Proje Koordinatörü Neslihan ULUYÜZ projenin yazım ve uygulama aşamaları ile yenilikçi yönleri hakkında geniş bilgiler verdi. Projenin yürütülmesi, yurt dışı ve yerel ortakların kimler ve projedeki görevlerinin neler olduğunu anlatan ULUYÜZ, Ulusal Ajans tarafından proje hazırlayacak olan kişilere yapılan destekler hakkında bilgiler verdi.

    Projenin Eğitim Danışmanı Atila KALDIRIM ise proje fikrinin nasıl oluştuğu ve projeyi diğer projelerden farklı kılan yönlere değinerek, projenin engelli bireye sahip ailelerin eğitim süreçleri içerisine nasıl çekilebilmesi gerektiği konusunda proje sayesinde edindikleri pedagojik bilgiler hakkında açıklamalar yaptı.

     Projenin hareketlilikleri kapsamında Letonya hareketliliğine katılarak mesleki bilgi ve deneyimlerini artıran Mehmet Işıtan Eğitim Uygulama Okulu Rehber Öğretmeni İsmail ÜSTÜN kendisi ile yapılan röportajda, proje sonucunda kendisinin ve diğer katılımcıların elde ettiği kişisel ve mesleki kazanımları hakkında bilgiler aktardı.

      Çek Cumhuriyeti hareketliliğine katılan Kırıkkale Özel Eğitim Uygulama Merkezi Rehber Öğretmeni Tuğba ÇOBAN ise Özel Eğitimde Ailenin Yeri ve Önemi hakkında Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan uygulamalar hakkında bilgiler vererek ülkemizdeki uygulamalar ile yaptığı karşılaştırmalar hakkında geniş bilgi verdi.

      Çek Cumhuriyeti hareketliğine katılan Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi Rehber Öğretmeni Ersu AKSU ise kültürlerarası etkileşim ve sosyal yaşamda engelli bireylerin Avrupa’daki yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi.

      Çek Cumhuriyeti hareketliliğine katılan Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Eda GÜÇYILMAZ ise Avrupa ülkelerindeki Rehberlik anlayışı ve Rehber Öğretmenlerin eğitimdeki yeri ve önemi hakkında bilgiler vererek ülkemiz eğitim sitemi ile AB ülkelerindeki özellikle engelli bireylerin eğitim ortamlarını karşılaştırarak edindiği tecrübeleri aktardı.

     Çekimlerin gerçekleştiği Mehmet Işıtan Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin yaptığı gösterinin görüntülenmesi öğrenci velileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Okul Müdürü Sami YANIK ise projenin öğrenciler, öğretmenler ve velilere sağladığı olumlu katkılardan dolayı projede emeği geçen herkese teşekkür etti.  

 


TRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABERTRT HABER


Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.