KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN Basın Mensuplarıyla Kahvaltıda Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN 2015-2016 eğitim-öğretim yılı öncesinde kamuoyunun merak ettiği, eğitim öğretimin güncel konuları hakkında bilgilendirmek için Kırıkkale Öğretmenevi’nde kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. 
İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN Basın Mensuplarıyla Kahvaltıda Bir Araya Geldi

                    İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Sayın Valimizden onay alarak düzenlediğimiz basın toplantısına ve sabah kahvaltısına hoş geldiniz diyorum, katıldığınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum ve saygılarımı sunuyorum.

               Bir yılı aşkın bir süredir arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Bu bir sene içerisinde sizinde yakından takip ettiğiniz gibi çok değişiklikler oldu. Kadroda değişiklikler oldu. Rotasyondan dolayı şube müdürlerimiz değişti. Bakanlık tasarrufuna bağlı olarak müdür yardımcılarımız değişti. Bu arada 14 Mart 2014 tarihinde çıkan kanunla alakalı olarak okul müdürlerimizde bir sirkülasyon yaşandı. Bunların yanı sıra sistemde değişiklikler oldu. Özellikle özel okullar dershaneler  konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Bayağı yoğun bir yıl yaşamış olduk. Bu yoğun bir yıl içerisinde  de  biz Kırıkkale olarak tüm bu işleri yaparken eğitim ve öğretimin kalitesinden ödün vermeden sıkıntıya yol açmadan işlerin götürülmesi için yoğun bir çabamız oldu. Çok şükür bu konuda da amacımıza ulaştığımızı söyleyebiliriz. Genelde bu konularda ölçü olarak Türkiye genelinde yapılan sınavlardaki durum baz olarak alınır. Geçtiğimiz yıl TEOG sınavında Kırıkkale Türkiye’deki  başarılı illerden birisi oldu. TEOG sınavlarında 19 öğrencimiz tam puan aldı. Üniversite yerleştirme sınavlarında da öğrencilerimizin bir hayli başarılı olduğunu görüyoruz. Bu konularda ilimiz gerçekten ilim yani eğitim kenti olduğunu söyleyebiliriz. Bu sene yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken her zaman yaptığımız rutin işlerimiz var, okullarımızda devam eden inşaatlarımız, bakım onarım, tadilat, donanım işlerimiz var yaz tatili boyunca bu işler devam ediyor." dedi.

ÇETİN, konuşmasına eğitim öğretimin gündemdeki başlıklar altında devam etti.

2015-2016 Öğretim Yılı Eğitim ve Öğretim Desteği

            ÇETİN, "Destekten Yararlanmak İsteyen Özel Okullar ve öğrenciler Mebbis Üzerinden Başvurularını 10 Ağustos-02 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirebileceklerdir. Tercih İşlemi Yapacak Öğrencilerin İlanı 03 Eylül 2015 tarihinde, öğrencilerin Tercih İşlemleri 04-10 Eylül 2015 tarihleri arasında, Yerleştirme Sonuçlarının İlanı 11 Eylül 2015 tarihinde, Nakil ve Kesin Kayıt işlemleri de 14-21 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokulu ve ana sınıfları) öğrenim görecek, yaşları 48-66 ay arasında olan öğrenciler ile İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri/vasileri, eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden, belirlenen tarihlerde öğrencinin kayıtlı bulunduğu resmi/özel okul müdürlüklerine başvurabilecektir. 8. sınıf öğrencileri, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemine göre Yerleştirme Sonuçlarının ilanından önce kayıtlı bulundukları okul müdürlüklerinden eğitim ve öğretim desteği için başvurabilecektir. Bu öğrencilerden başvuru işlemini gerçekleştirmeyenler, yerleştirme sonuçlarının ilanından sonra kaydoldukları okul müdürlüğü üzerinden başvurularını yapabilecektir. İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okul türlerinde öğrenim gören öğrencilerden eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacaktır. Türkiye genelinde bu yıl toplamda 230.000 öğrenciye eğitim öğretim desteği verilecektir." dedi.

 Eğitim ve Öğretim Desteği Verilecek Okul Türleri, Destek Tutarları ve Destek Verilecek Öğrenci Sayıları

 

Kurum Türü

Destek Tutarı

Destek verilecek öğrenci Sayıları

1

Okul Öncesi

2.680,00

20.000

2

İlkokul

3.220,00

50.000

3

Ortaokul

3.750,00

50.000

4

Ortaöğretim

3.750,00

110.000

5

Temel Lise

3.220,00

TOPLAM

230.000


 

 

 

 

 Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme İşlemleri

            ÇETİN, "8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) üstünlüğü, esas alınarak yapılmıştır. Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil başvuru işleminin ilki 17-21 Ağustos 2015, ikincisi 24-28 Ağustos 2015 üçüncüsü 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır. Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri halinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

            Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Eğitim Yatırımları

            ÇETİN, "Geçtiğimiz dönem birçok eğitim yatırımız hizmete girmiştir. Bu yıl içerisinde girecek olan yatırımlarımız var, ayrıca gelecek dönemler için planladığımız yeni eğitim yatırımlarımız var bunlardan bazıları onaylandı. Merkez İmam Hatip Orta Okulunun proje aşaması tamamlandı ihale aşamasına gelindi. Yine Osman Gazi Mahallesinde bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi nin kalan çevre düzenlemesi ve spor salonu tamamlanarak eğitim öğretime hazır hale gelmiştir, Bilim Sanat Merkezi (Hizmet Binası), Keskin Anadolu Lisesi tamamlanan işlerimiz arasında yer almaktadır. 2015 yılında devam eden projelerimizin  toplam proje bedeli 48.463.281 liradır. 2015 1.döneminde yaklaşık olarak 5.715.000 Lira eğitim yatırımı harcaması gerçekleştirilmiştir. Eğitim yatırımlarımız hızla devam etmektedir. Sayın Valimizin, İl Özel İdaremizin destekleriyle  Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni projelerle Kırıkkale´de eğitimin önünü açacağız." dedi ve önümüzdeki süreçte planlanan yatımlardan bahsetti.

2016-2018 Yıllarında planlanan yatırımlarımız;

Keskin /Sağlık Meslek lisesi-12 derslik

Merkez/ Spor Lisesi-8 Derslikli Okul

Merkez/ Zihinsen Engelliler Okulu-12 Derslik

Yahşihan/OSMTAL- 1 Adet Atölye + Spor salonu

Delice-Çerikli/ Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek Lisesi)- Spor salonu

Delice-Çerikli/ Çok Programlı Anadolu Lisesi-8 derslikli

Balışeyh/ Halk Eğitim Merkezi-8 derslik

Balışeyh/ Ortaöğretim-Spor salonu

Karakeçili/ Halk Eğitim Merkezi

Sulakyurt/ Ortaöğretim-Spor salonu

Yahşihan/ Sanayi Sitesi Endüstri Meslek Lisesi-16 derslik+2 atölye

Keskin/ Öğretmenevi-60 yataklı

 Özel Öğretim Kursları

            ÇETİN, "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Yapılan değişiklikler 08.08.2015 tarih ve 29439 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Özel Öğretim Kurslarına dönüşecek Özel dershaneler, "Çeşitli kurs öğretim programları kategorilerini, gruplarının gösteren Ek4" tabloda bulunan "özel öğretim kursları" kategorisinden en fazla 3 bilim grubuna ait programları uygulayabileceklerdir. Özel Öğretim Kursu açacak veya mevcut kurumunu bu kursa dönüştürecek kurucular, Talim Terbiye kurulu tarafından kabul edilmiş özel öğretim kursları çerçeve programları doğrultusunda hazırlayacakları bilim grubu programlarını onaylanmak üzere Müdürlüğümüze getirecekler Bakanlıkta Genel Müdürlükçe onaylandıktan sonra ve onaylanan bu program doğrultusunda eğitim öğretime başlayabileceklerdir. Başvurular 01 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecektir." şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

            ÇETİN, orta öğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, özel okul teşvikleri, özel öğretim kurslarına dönüşüm, takviye kursları, atamalar, ve yatırımlarla  ilgili açıklamalarının ardından  basın mensuplarının sorularını alabileceğin belirtti. Sorulan birkaç sorunun ardından basın mensupları Müdür Beyin her şeyi açıkladığını soracak çok fazla bir şey bırakmadığını  ifade ettiler, yapılan açıklamalardan dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini belirtiler. ÇETİN, "Davetimize teşrif ettikleri için esas biz değerli basınımıza teşekkür ediyoruz." dedi. (19.08.2015)

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.