KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu; Vali Yardımcısı Sayın Adnan KAYIK’ ın başkanlığında toplandı. 
İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN; İlimizde eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında milli eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak, eğitim ve öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yöntem önerilerinde bulunmak üzere; İlgi yönetmeliğin 24. maddesine göre Komisyonun toplandığını, Komisyonun biri sene başında biri sene sonunda olmak üzere bir öğretim yılında en az iki toplantı yapacağını belirterek Yönetmeliğinin 24. Maddesini ayrıntılarını açıkladıktan sonra Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmaları hakkında komisyona sunumla istatistikî bilgiler verdi.

Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetici, idari personel, yardımcı personel ve diğer çalışan personel bakımından sıkıntısı olmadığını, bazı kurumlarda olan ihtiyaçlarında kurum içi görevlendirmelerle giderildiğini söyledi.

2014-2015 eğitim öğretim yılında tüm kademelerde toplam 50.284 öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü, Derslik başına ortalama 18 öğrenci düştüğünü bu orana göre ilimizin diğer illere göre çok iyi durumda olduğumuzu belirtti. Genel istatistik verilerden bahsettikten sonra, Okuma yazma oranının  % 96.1 olduğunu,. Taşımalı eğitim yoluyla okulu olmayan yerleşim birimlerinden 2532 öğrencinin taşınarak eğitim öğretim verildiğini bu gelen öğrencilerinde yemeklerinin de verildiğini söyledi. Öğrencilerin kitaplarının Bakanlığımızca verildiğini, kitabı olmayan öğrencimizin bulunmadığını sözlerine ekledi. Özel okullarımıza kayıt yaptıran öğrenciler den 3232 öğrencinin teşvikten faydalandığını, 2970 tablet,1173 akıllı tahta182 çok  amaçlı yazıcının okullarımıza dağıtıldığını vurguladı.

Okullarımızın Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında öğrencilerimize, gençlerimize ve vatandaşlarımıza açık olduğunu eğitim öğretim saatleri dışındaki zamanlarda okulların bilgisayar laboratuarlarından,  kütüphanelerden ve spor salonlarından yararlandıklarını söyledi. Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi ile İlk ve Ortaokul çağındaki öğrencilerimizin fiziksel ve sosyal gelişimlerinin sağlanması, çevresi ve ailesi ile iletişim kurabilmeleri, geleneklerimizin yaşatılması hedeflenmiştir. Değerler eğitimi projesi ile öğrencilerimizin kişiliğinin her yönüyle gelişmesini sağlamak, insani mükemmelliğe ulaşmasına yardımcı olmak, toplumu kötü ahlaktan korumak ve kurtarmak, bunun yanında iyi ahlaka yöneltmek hedeflenmiştir. Her ay bir değer ele alınmaktadır dedi.

Mesleki ve Yabancı Dil Eğitiminin Avrupa Boyutunda İncelenmesi projesi Meslek lisesi öğretmenlerimizin mesleki yabancı dil eğitimini yurt dışı örnekleriyle yerinde incelemesini hedeflemektedir.  Engelsizce Yaşam Projesi ile Engelli öğrencilerimizin topluma kazandırılmasına yönelik farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Engelli ve Kronik Hasta haritasının çıkarılması projesi ile İlimizde bulunan tüm öğrencilerin taranması yoluyla engelli ve kronik hastalığa sahip olan öğrencilerin belirlenerek, bölgesel haritaların çıkartılması ve bu doğrultuda çalışmaların yapılması hedeflenmektedir.  Öğrenciler AB’ yi Öğreniyor Projesi ile AB’nin değerleri, temel haklar ve politikaları hakkında öğrencilerimizin bilgilerini ve farkındalıklarını artırması ve AB yi daha yakından tanıması hedeflenmektedir dedi. Avrupa Birliği Projelerinde 85 proje gerçekleştirilmiş, 681 personel, 728 öğrenci yurt dışına çıkma imkanı bulmuştur. İlimize 2,340.047 Avro hibe geldiğini sözlerine ekledi.

 Okullarımızda bir takım sorunların olduğunu, bu sorunların da imkânlar ölçüsünde giderildiğini belirterek Okullarımızın bu yıl % 95’inde tamir bakım onarım yapıldığını bu işlerinde resmi boyutu itibarıyla uzun bir çalışma gerektirdiğini, yeni okul pansiyon vb inşatların devam ettiğini bunu vatandaşlarımızın bilmediğini,  vatandaşlarımızın sadece okul idaresi öğretmen öğrenci boyutundan Milli Eğitime bakış açısı olduğunu vurguladı.

Eğitim bir ülkenin bir milletin en önemli meselesidir. Sorun hangi alanda olursa olsun sorunun kaynağı o konudaki eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Bu komisyonun eğitime öneriler katkılar sağladığını belirtti. İlimizde birçok ile göre eğitim öğretim faaliyetlerinin çok çok iyi durumda olduğunu ifade etti.

Başta Valilik, Üniversite, Belediye, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlarla eğitim konusunda tam bir uyum ve işbirliği içerisinde çalışmalara devam edildiğini söyledi.

 

 

İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Mehmet DOĞAN Eğitim Öğretime katkı sağlamak ve güvenli bir eğitim öğretim oluşturmak amacıyla İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.