KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Portekiz’li Heyet KIRIKKALE’de

“Health4life” (Yaşam İçin Sağlık) isimli Comenius Regio Projesinin 4. Toplantısı 12-16 Kasım 2014 tarihleri arasında ilimizde yapıldı.
Portekiz’li Heyet KIRIKKALE’de

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Eurodesk Noktası’ın; Portekiz’in Santa Maria de Feira Belediyesi ile birlikte yürüttüğü “Health4life” (Yaşam İçin Sağlık) isimli Comenius Regio Projesinin 4. Toplantısı 12-16 Kasım 2014 tarihleri arasında ilimizde yapıldı. Proje kapsamında, İlimizde gerçekleştirilen toplantı ve ziyaretlerin ardından Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü AB Ofisi ile birlikte kafile Sağlıklı Yaşam Temasıyla 36. İstanbul Avrasya Maratonuna katıldı ve sonrasında katılım sertifikaları Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN tarafından verildi.

Portekiz’in Santa Marida da Feira şehrinden ilimize gelen kafile, öncelikle proje yerel ortağı olan Türk Metal Sendikası Mustafa Özbek İlkokulu ve Mehmet Varlıoğlu Ortaokulu’nu ziyaret ederek Türk eğitim sistemi ve okullar hakkında bilgi aldılar. Daha sonra obeziteyle mücadelede pilot okullarımızda yürütülen çalışmalar konusunda Eurodesk kurum koordinatörü Mustafa Can HİÇYILMAZ tarafından bilgilendirildiler.

Öncelikle Portekizli heyet öğrencilerle beraber, Türk Metal Sendikası Mustafa Özbek İlkokulu’nda Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri fakültesi öğretim görevlisi Yrd.Doc.Dr. Biriz ÇAKIR tarafından 4.sınıf öğrencilerine verilen sağlıklı beslenme seminerine katıldılar. Özellikle öğrencilerin yabancı konuklarla İngilizce konuşmaya çalışmaları İngilizceye olan merakın artmasında olumlu bir etkinin yarattığı  gözlemlendi. Daha sonra Portekizli heyet, sınıfları ziyaret ederek öğrencilere hediyeler verdi.

Projenin spor kısmıyla ilgili yerel ortağı Kırıkkale Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü’nü de ziyaret eden ekip, İl Müdürü Rıfat ÜNLÜ’den de şehirdeki spor aktiviteleri hakkında bilgi aldı.

Projenin kültürel ayağı olarak Ülkemizi, dinimizi ve  kültürümüzü yurt dışında daha iyi tanıtmak, Türk insanının misafirperverliğini göstermek adına ; Portekizli heyet önce ilimizdeki Hasandede türbesi, Silah Müzesi ve Konya’da bulunan Mevlana Müzesine götürüldü. Mesnevi hakkında bilgi verildi.

Toplantı ve çalışma ziyaretlerinin ardından Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Portekizli misafirler için müzik şöleni düzenlendiler.

Portekiz adına , Santa Maria Da Feira Belediye Başkan yardımcısı Vitor LATOURRETTE, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN’e  bu güzel dostluk ve misafirperverlik için teşekkür ederek saygılarını sundular.  

 

Ülkemiz adına, İl Müdürümüz İsmail ÇETİN de ilimizi ziyaret ettikleri için Portekizli heyete teşekkür ederek, bu çalışmaların sadece eğitim ayağında kalmamasını, ekonomi alanında da birlikte çalışmaların yapılabileceğini dile getirerek katılım sertifikalarını takdim etti. 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.