KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102’nci Yıldönümü dolayısıyla Kültür Merkezinde tören düzenlendi.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi

 Programa Milletvekilimiz Sayın Ramazan CAN, Vali Yardımcısı Ayhan ÖZKAN, Garnizon Komutanı Tuğg. Sayın Selami ÖZTÜRK, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Sayın İsa ÇAKMAK, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, İl Müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları yapıldı. Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN’ in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardında konuşan  Kırıkkale Milletvekili Ramazan CAN şunları söyledi:

 “…Devlerin savaşı diye nitelendirilen Çanakkale Savaşı öyle bir ana geliyor öyle bir kızışma oluyor ki siperler arasında üç beş metre var. Yani üç metre ileride düşman bu tarafta Osmanlı askeri, bu derece bir yakınlık var. Tarihte görülmemiş kıran kırana bir savaş, özellikle 15 Mart muharebesi çok önemli bir muharebedir. Ben gençlerin yetişmesi, bilinçlenmesi açısından özellikle söylüyorum, bu Çanakkale Destanını çok iyi bilmemiz öğrenmemiz gerekli.

Arap’ıyla Çerkez’iyle Laz’ıyla Kürdiyle Türküyle hep beraber bir millet olmanın şahikasını o savaşta hep beraber yaşadık. Bu nedenle bu savaşın önemini birlik ve beraberliğimiz anlamında değerlendirmeliyiz. Hiç kimse bundan böyle Türkiye ile Türk Milleti ile herhangi bir bilek güreşine giremeyecektir.

Şehitlerimizi özellikle anıyoruz. Bu programa vesile olan arkadaşlarımıza değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Sizleri daha fazla yormak istemiyorum ben bugünün hatırasına böyle bir tespitte bulundum. Bu programa davet ettiğiniz için dolayı da ayrıca teşekkür ediyor hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” 

ÇETİN:  “Bu topraklar kolay vatan olmadı ilk defa 1018’de yani günümüzden 999 yıl önce Çağrı Bey ve arkadaşlarının Anadolu’ya keşif amacıyla girmişler, Batı Anadolu’ya kadar ulaşmışlardır. Bunların peşinden Anadolu’da Türk keşifleri akınları devam etti ve nihayet 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu’nun kapısı Türklere açıldı. Arkasından Miryokefalon savaşı ile Anadolu’nun adeta tapusu tescillendi.  Evet,  Anadolu artık bizimdi fakat bizi burada rahat bırakmak niyetinde değillerdi. Doğudan, batıdan, karadan, denizden, içerden ve dışardan sürekli saldırılara muhatap olduk, haçlılarla boğuştuk, Moğol istilalarına uğradık, Avrupa’dan 100 yıllarca süren seferlere karşı koymak zorunda kaldık ama şehitler vererek, gaziler vererek bu memleketi vatan olarak bildik, vatan olarak sürdürmeye devam ettik. Ta ki 1915’e kadar, 1915’de batı bütün güçleriyle Çanakkale’den geçerek ülkemizi yok etmek, vatanımızı ele geçirip milletimizi de köleleştirmek maksadıyla saldırıya geçti, işte bu saldırı karşısında Anadolu’nun her ilinden her köyünden her ücra köşesinden hatta Anadolu dışındaki Suriye topraklarından, Irak topraklarından, Musul’dan Selanik’ten binlerce vatan evladı ülkesini bu saldırıya bu hayasız saldırıya karşı savunmak için koştu.

15 Temmuz 2016 da saldırıların en korkuncu, en sinsisi ve alçağı ile karşılaştık, bizim içimizde bizim gibi görünen, bizim içimize sızmış bir takım hainler o gün yüzlerinin bütün korkunçluğuyla ortaya çıktılar ve sanki Çanakkale’deki gibi yine bu milletin evlatları sokaklara çıkıp kendilerini tankların önüne attılar. Evet biz bu günlere böyle geldik, bundan sonra da bu topraklarda yaşadığımız sürece şehitlerimiz olacak bu günde ülkemizin her köşesinde özellikle Güneydoğusunda hendeklerde, hendeklerin önünde, arkasında, dağlarda, mağaralarda askerlerimiz polislerimiz ülkemizin var olma mücadelesini sürdürüyorlar ve aynı şekilde yine bugün Elbabda, Cerablusta sınırlarımızın ötesinde yine bu ülkenin güvenliği için Anadolu’nun tertemiz delikanlıları kanlarını toprağa akıtmaktan çekinmiyorlar.

Bugün ben sevgili öğrencilerime şunu ifade etmek istiyorum, hiç kimse sizi kandıramasın, bugüne kadar insanımızı bir şekilde kandırma yoluna gittiler, ama bundan sonra kandıramasınlar, kim geliyor size bu ülke için yıkacağız, vuracağız, yok edeceğiz, mahvedeceğiz, göstereceğiz diyorlarsa onlara asla inanmayın, onların peşinden gitmeyin. Bu ülkeye kim hizmet edeceğiz, bu ülkeyi yücelteceğiz, biz bu ülkenin bu milletin hizmetkârıyız diyorsa onlar sizin dostunuzdur.  Bu millete kim dostsa onlar bizim dostumuzdur, bunu böyle bilelim ve bunu sağladığımız sürece saldırıların nereden geldiği de önemli değil, daha önce savuşturduğumuz gibi hepsini savuşturmaya inşallah muktedir olacağız” dedi.

 

Konuşmaların ardından Kırıkkale Lisesi öğrencilerinin hazırladı programa geçildi. Çanakkale savaşının anlatıldığı gösterilerde oldukça duygusal anlar yaşandı. (18.03.2017)

22-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-201722-03-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.