KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Her eğitim öğretim döneminde yeni iklimler oluşturmalıyız."

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, okul ve kurumlarda yönetici konumunda bulunan kişilerin bilgi, birikim ve tecrübelerini meslektaşları ile istişare ederek paylaşımcı olmaları gerektiğini söyledi.


 

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, okul ve kurumlarda yönetici konumunda bulunan kişilerin bilgi, birikim ve tecrübelerini meslektaşları ile istişare ederek paylaşımcı olmaları gerektiğini söyledi.

Telefoncu, Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen Yönetici Geliştirme Programında (YÖGEP) okul müdürleriyle bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Telefoncu, okullarda etkili öğrenmenin daha rahat gerçekleşebilmesi için sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarının oluşturulmasında daha duyarlı olunması ve her eğitim öğretim döneminde yeni iklimler oluşturulması gerektiğini hatırlattı.

Yöneticilerin öncelikle kendisini geliştirerek öğretmen, öğrenci ve veliler ile paydaşlarına yeni vizyonlar kazandırması gerektiğini belirterek, "Günümüzde değişim ve gelişmeler dinamik bir süreç içerisinde hızla devam etmektedir. Eğitim alanında okullardaki bu değişim, dönüşüm ve gelişmelerden etkilenmektedir. Bu sürecin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için yöneticilerin farklı yönlerdeki becerilerine bağlıdır." dedi.

Okullarda öğretmen yeterliliklerinin maksimum düzeyde öğrencilere yansıtılması gerektiğini belirten Telefoncu, şöyle konuştu:

"Okullarımızda her eğitim öğretim döneminde yeni iklimler oluşturmalıyız. Yöneticilerimiz eğitim yöneticiliğindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini meslektaşları ile istişare etmeli ve paylaşımcı olmalıdır. Her kademe okullarımızda öğretmen, öğrenci ve velilerimizle ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmeli, millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerlerimizle ilgili farkındalıkları arttırarak bu değerlerin eğitime yansımalarını izlemeliyiz. Kültürel çeşitliliklerimizi ve eğitimle olan ilişkisini fark etmeli, öğretmen, öğrenci, meslektaş, aile ve eğitimin diğer paydaşları ile etkili iletişim ve iş birliği içinde olmalıyız. Her alandaki çalışmalarımızda, etkinlik ve faaliyetlerimizde mutlaka bir öz değerlendirme yaparak, kişisel ve mesleki gelişimlere yönelik çalışmalara katılım sağlamalı, okullarımızda olumlu okul iklimi ve kurum kültürü işbirliği anlayışı ile hoşgörü ortamı oluşturmalıyız."

Telefoncu, konuşmasının sonunda etkili yöneticilerin temel özellikleri, iletişim becerileri ve protokol kuralları konusunda da çeşitli bilgiler verdi.

Toplantı, çeşitli konulara dair soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu,

Toplantıya, Millî Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Özay'ın yanı sıra kentte görev yapan okul müdürleri katıldı.

 

10-05-202210-05-202210-05-202210-05-202210-05-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.