KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Gençlerimizin bu heyecanı ve coşkusu hiç bitmesin"

Kırıkkale'de Millî Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Amatör Spor Kulüpler Federasyonu (ASKF) ve Kırıkkale Belediyesi iş birliği ile "Yaza Merhaba Küçükler 2. Spor Şenliği" düzenlendi. Şenliğe yaklaşık 2 bin sporcu öğrenci katıldı.


 

Kırıkkale'de Millî Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Amatör Spor Kulüpler Federasyonu (ASKF) ve Kırıkkale Belediyesi iş birliği ile "Yaza Merhaba Küçükler 2. Spor Şenliği" düzenlendi. Şenliğe yaklaşık 2 bin sporcu öğrenci katıldı.

Kent genlindeki çeşitli dallardaki sporcu öğrenciler Cumhuriyet Meydanı'nda toplantı. Bir süre şehir yürüyüşü yapan sporcular, daha sonra Büyük Şehir Parkı'ndaki alana geldi. Buradaki tören saygı duruşu ev İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşma yapan Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Hamza Güneş, şenlik dolayısıyla kentte adeta coşku yaşandığını söyledi.

Gençlerdeki heyecanın kendisini çok mutlu ettiğini belirten Güneş, "Burada coşkulu bir gençlik var. Her şeyi yapmak ve başarmak isteyen bir gençlik, bir nesil var. Kurumum ve şahsım sizlerin gelişimi için, sizlerin daha nitelikli daha güçlü daha olgun ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek için çalışacağımı, kurumumuzun bütün imkanlarını sizler için seferber edeceğimizi bilmenizi isterim. Sevgili gençlerimiz sizlerin mücadelesi çok önemli. Sizlerden spor yapmaya devam etmenizi istiyorum. Bu coşku hiç bitmesin, bu gayret hiç bitmesin. Bu azim hiç bitmesin istiyorum. Birlikte daha güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Sizleri sporcu olduğunuz için ve spor yaptığınız için tebrik ediyorum." diye konuştu.

Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hamza Aygün ise, bireylerdeki spor alışkanlığının daha erken yaşlarda kazandırılması gerektiğini ve erken yaşlarda yapılan sporun bedensel ve zihinsel gelişim sağladığını söyledi.

Çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve akademik gelişimlerini desteklemek amacıyla, kentte çeşitli etkinlikler düzenlediklerini hatırlatan Aygün, bu yıl spor şenliğinin ikincisini düzenlediklerini belirtti.

Sporun bir yaşam tarzı haline gelmesi gerektiğine dikkat çeken Aygün, şöyle konuştu:

"Sporsuz yaşam sağlıksız, moral ve motivasyonun düşük seyrettiği bir yaşamdır. Her bireyin sporu hayatının ortasına koyması gerektiğine inanıyorum. Sporu bir yaşam biçimi hâline getirmek ancak spora erken yaşlarda başlamakla mümkündür. Erken yaşta spora başlamanın, çocuklarımızın hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri açısından önemli avantajları vardır. Çocuklarımıza düzenli spor alışkanlığı kazandırmamız sağlıklı bir nesle sahip olmamız demektir."

Aygün, öğrencileri sporla buluşturmanın mesuliyetini taşıdıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin hayat rutinlerine sportif faaliyetlerini yerleştirebilmek için bu ve benzeri şenliklerin teşvik edici olduğunu söylemeliyim. Çünkü spor yapmanın pek çok faydasının yanı sıra bireyi günlük yaşamında da mutlu olmasına katkı sağlamaktadır. Yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin en iyi şekilde yetiştirilmesi bizim en büyük görevimizdir. Sporla yaşayan, sporu yaşam kültürü hâline getiren bir nesil yetiştirmek için bu yolda sağlam adımlar atmaya devam edeceğiz. Sporun birleştirici ruhu ile gençlerimiz sportif müsabakalarda mücadele azmini ve yarışma heyecanını yaşarken aynı zamanda yeni dost ve arkadaş edinme fırsatı da buluyorlar. Öğrencilerin yaşadıkları sevinç ve mutluluk  hepimize huzur vermektedir. Şenliğimiz aynı zamanda Atatürk'ün hedeflediği sporla, sanatla, bilimle iç içe bir ülke olabilmek adına bir adım daha atılması anlamına da geliyor."

Her öğrencinin istediği ve yetenekli olduğu bir spor dalı ile ilgilenmeleri gerektiğinin altını çizen Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler her fırsatta geleceğimiz olan gençlerimize yatırım yapıyoruz. Yerel yönetimler ve kamu kurumlarının beraber çalıştığı böylesi güzel projelerin hayata geçirilmesi ve devamlılığının sağlanması ülkemizin geleceğinin daha umutlu, daha güzel olması demektir. Bu vesileyle spor şenliğine emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyor, 'sağlıklı nesil sporla mümkündür' diyerek şenliğimizin güzel geçmesini temenni ediyorum."

Konuşmaların ardından çeşitli alanlarda dereceye giren sporculara madalya ve kupaları verildi.

Daha sonra protokol üyelerinin topa ilk vuruşu ile spor şenliği başladı. Alanda kurulan parkurlarda sporcular hem maç yaptı hem de doyasıya eğlenerek coşku ve sevinç yaşadı.

Şenliğe Gençlik ve Spor İl Müdürü Güneş ile Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Aygün'ün yanı sıra ASKF Başkanı Sırrı Zengin, TUGVA İl Temsilcisi Çağrı Parlak, okul müdürleri, öğrenmenler ve yaklaşık 2 bin sporcu öğrenci katıldı.

Şenlik, 20 Haziran tarihine kadar voleybol, futbol, atletizm ve oryantiring dallarında düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam edecek.

09-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.