KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Geliştirilen yeni materyaller eğitimde öğrenmeyi kalıcı kılıyor" 

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması'nın sonuçları belli oldu. 5 kategoride düzenlenen yarışmada onlarca materyal, eğitim öğretime katkı sağlayacak.

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından etkili öğrenmeyi daha da yaygınlaştırmak amacıyla kent genelinde tasarım yarışması düzenlendi.

Farklı kademelerdeki kategorilerde birbirinden ilginç hazırlanan eğitim materyalleri, eğitimde daha yenilikçi, daha özgün çalışmalarla öğrenmenin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Kent genelinde yarışmaya 85 başvuru yapıldı. Yapılan değerlendirme sonucunda 5 kategoride 30 materyal, 70 puan ve üstü alarak finale yükselmeyi başardı.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, yarışma hakkında değerlendirmelerde bulunarak, materyallerin eğitim öğretimde yenilikçi bir etki oluşturacağını söyledi.

Öğrenmeyi daha kalıcı ve etkili kılmak için bu tür eğitim materyallerin önem taşıdığını belirten Telefoncu, "Ülkemizde eğitim öğretim alanında kullanılan materyallerin yanı sıra ek olarak yenilikçi, özgün ve işlevsel materyallerin üretilmesi, eğitimciler tarafından kullanılması, paylaşılması ve örnek çalışmaların ise model haline getirilerek yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu tür çalışmalar sayesinde başarılı örnekler eğitim öğretime ışık tutuyor. Burada amacımız daha etkili yöntemlerle öğrenmeyi kolaylaştırmak ve başarıyı artırmaktır." dedi.

Her eğitimcinin yenilikçi ve vizyon sahibi olması gerektiğini hatırlatan Telefoncu, şunları söyledi:

"Eğitim öğretim sürecinde meslektaşlarımız eğitim kademelerine göre birçok farklı yöntem ve teknikleri kullanarak müfredat programında yer alan konuları derslerde anlatıyorlar. Konuların daha anlaşılır hale gelmesi için bazen oyun temelli eğlenceli etkinlikler, bazen konuların somutlaştırılması, bazen de yaparak, yaşayarak öğrenme gibi birçok yöntem uygulanmaktadır. Düzenlenen yarışma kapsamında yeni yeni görseller ortaya çıkmış hatta bunların bir kısmı hayatın içinden seçilerek geri dönüşüm malzemelerinden dahi tasarlanmıştır. Her bir görsel doğru ve etkili kullanıldığında ise öğrencilerdeki anlama ve kavrama kabiliyetleri gelişerek öğrenme daha hızlanmış olacaktır. Her bir öğretmenimiz standart materyaller yerine daha ilgi çekici, fark oluşturan, ilgi çeken materyalleri geliştirip kullanabilmelidir. Öğrencilerimizin öğrenmesine katkı sağlayacak yenilikler üretmeliyiz."

Telefoncu, eğitim öğretime faydalı modellerin her zaman destekçisi olduklarını sözlerine ekledi.

Kategorilere göre dereceye giren okul ve öğretmenlerin yer aldığı liste ise şu şekilde belirlendi.

FİNALE KALAN OKULLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.