KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus + Projesi Kapsamında Bağımlılık ALO DESTEK HATTI Kurulmuştur.

Erasmus + Projesi Kapsamında Bağımlılık ALO DESTEK HATTI Kurulmuştur.
Erasmus + Projesi Kapsamında Bağımlılık ALO DESTEK HATTI Kurulmuştur.

Hugs Not Drugs (Kötülüklere Değil, Bize Sarıl) Erasmus+ Projesi

Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren ilimiz genelinde madde, alkol ve sigara bağımlılığına karşı etkin bir mücadele içerisine girmiştir.

Bu kapsamda, Yasal Temsilciliğini Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN´in, Birim Şube Müdürlüğünü Hatice ŞAP´ın üstlendiği, koordinatörlüğünü ise Ar-Ge Projeler Koordinatörü Mustafa Can HİÇYILMAZ´ın yaptığı, AB Erasmus + Okul Eğitimi Yenilik Geliştirme ve İyi Örnekler Paylaşımı, Hugs Not Drugs (kötülüklere değil, bize sarıl) isimli Stratejik Ortaklık projesinin faaliyetleri ilimizde ve 3 Avrupa ülkesinde eş zamanlı başlamıştır.

İlimizde öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacak bilgilendirme faaliyetleri, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri ve ayrıca öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla kültür sanat spor gibi farklı etkinliklere yöneltebilecek etkinlikler yapılacaktır.

Telefon Yardım Hattı ve Online Destek Servisi

Bu proje süreci içerisinde, bağımlılıkla mücadele kapsamında öğrencilerimizin rehber öğretmenlerine rahatlıkla ulaşabilmesi, hem kendilerine hem de ailelerine rehberlik ve psikolojik danışmanlık  öğretmenleri tarafından yol gösterilmesi ve öğrencilerimizin özel hayatının deşifre edilmeden gizli tutulması amacıyla, Türkiye´de Milli Eğitim Müdürlükleri düzeyinde Bağımlılıkla(sigara, bonzayi, uyuşturucu, hap) mücadele anlamında Türkiye´de ilk defa Telefon Mobil Yardım hattı ve online yardim hattı kurulmuştur. 0505 177 34 35 numaralı telefondan kısa mesaj, whatsupp ya da sesli görüşme ile arayarak ve www.hugsnotdrugs.eu proje web sayfasından sigara, bonzai, alkol ve uyuşturucu kullanan öğrencilerimiz ve aileleri rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirler.

Öğrencilere Öğüt veren Posterler

Ayrıca, Öğrencilerimizin ilgisi çekebilecek karakterlerden, Türk büyükleri, bilim adamları ve renkli simalardan oluşan posterler ile öğrencilerimize olumlu alışkanlıklar kazandırma anlamında mesajlar verilmesi amaçlanmaktadır.

Projemizin ilk posterinde değerli Türk Bilim Adamı Aziz Sancar´a yer verilmiştir. Kendisini bu vesile ile hem ülkemizde öğrencilerimize hem de Portekiz, İtalya ve Letonya´daki öğrencilere İngilizce tercümesi ile tanıtımları yapılmıştır.

Anket Çalışmaları

Pilot olarak belirlenen okullarımızda uygulanacak anket çalışmaları ile ilimizin öğrenciler arasında yaygın olan kötü alışkanlıklar haritası çıkarılarak Müdürlüğümüz Ar-Ge birimi tarafından eylem planları oluşturulacaktır. Çıkarılan bu sonuçlara göre 4 ülke kendi içerisinde iyi örnekler paylaşımı yaparak öğrencileri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak farkındalık etkinlikleri yaratacaktır.

 

21-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.