KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eleştirel Medya Okuryazarlığı Çalıştayı”

“Eleştirel Medya Okuryazarlığı Çalıştayı”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi tarafından düzenlenen “Eleştirel Medya Okuryazarlığı Çalıştayı” Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salon’da yapıldı.

İki gün sürecek çalıştayın açılışına; Valimiz Sayın Ali KOLAT, Raydo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Öğretim Görevlileri, okul idareci ve Edebiyat Öğretmenleri ve davetliler katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Protokol konuşmaları yapıldı.

Valimiz Sayın Ali KOLAT; “Medya artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. İletişim araçlarını iyi niyetli kullananlar oluyor. Şer odaklı kullananlarda kendi amaçları doğrultusunda kullanıyorlar. Çocuklarımız, ailemiz, çevremiz toplumumuz da ciddi manada bir tehdit altında. Onun için de bu tür çalışmalar son derece önemli.  Ama birilerin size vermek istediğini tahkik etmek lazım. Dolayısıyla tahkik edeceğiz, araştıracağız ama bizimde bunları değerlendirebilecek de bir alt yapıya sahip olmamız lazım. Onun için de toplumumuzu, çocuklarımızı ve gençlerimizi yaratılış gayesi doğrultusunda yetiştirmemiz gerekir. Bu anlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Üniversitemize bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Dünyada televizyon izlenme oranlarına değinen, Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, televizyon izlemede dünyada ikinci sırada olduğumuzu, çocukların günde 2-4 saat arası televizyon izlediğini, birey ve toplum olarak hepimize çocuklarımızın bilinçlendirilmesi konusunda görevler düştüğünü ifade ederek, çalıştayı düzenleyenlere teşekkür etti.

Medya okuryazarlığı konusunun çok önemli olduğunu dile getiren Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ ise, yeni iletişim teknolojisinin hızla ilerlediğini ve dünyada adeta bir iletişim patlaması yaşandığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, medyanın günümüzde artık hayatımınız her alanına girdiğini, teknoloji ilerledikçe insanların daha çok medya bağımlısı olduğunu ifade etti.

Konuşmalardan sonra, Valimiz Sayın Ali KOLAT, Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA’ ya Çalıştaya katılımlarından dolayı bir plaket verdi.

Prof. Dr. Mustafa ORÇAN yönettiği çalıştayın ilk günüde öğretim üyeleri Prof. Dr. Cevat ÖZYURT, Medya Üzerinden Kültürel Ve Gündelik Hayatın Dönüşümü” Dr. Yaşar UĞURLU “21.yy’da Medyada Eğitim” ve Dr. Hüseyin PALA’nın “Türkiye’ de Medyanın Evrimine Dair Bazı Değiniler” başlıklı paylaşımlarının sundular. Ardından konuşmacılar soruları cevapladılar. Soru cevap kısmının sonunda çalıştayın  ilk günkü bölümü sona erdi.

 

Çalıştayın ikinci gününde Prof. Dr. Celal TÜRER “Fikir ve Eylem Olarak Eleştirel Düşünme”, Doğan KARAOĞLAN  Doğru Bilgiye Ulaşmada “Doğru Sorular Sorma” Yaklaşımı, Yusuf ÇİFTÇİ “Proje Yayınları Yakalama Teknikleri ve Medya Okuryazarlığı” ve son olarak İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı, Murat AYAR’ ın “Endoktrinasyon (Toplum Mühendisliği) Örneği Olarak Dizi Filimler” konu başlıklı konuşmaları ile çalıştay sona erdi. (19.02.2016)

 

 

22-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-2016
Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.