KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekonomiye destek veren meslek lisemiz Türkiye birincisi

 Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okullar bazında 1 milyon 790 bin liralık öğrenci payı ile Türkiye birincisi oldu.
Ekonomiye destek veren meslek lisemiz Türkiye birincisi

 

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okullar bazında 1 milyon 790 bin liralık öğrenci payı ile Türkiye birincisi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor. 

Türkiye geneli 2020 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir 503 milyon 197 bin 847 lira olarak gerçekleşti.

Millî Eğitim Bakanlığı gecen yılda ise bir önceki yıla göre gelirini yüzde 131 artırarak 1 milyar 162 milyon 574 bin liraya yükseltti.

Meslek lisesi öğrencileri bu süreçte bir taraftan uygulama becerilerini artırırken diğer taraftan üretime katkıları ölçüsünde asgari ücret kadar ücret de alabiliyorlar. Gelirdeki artışlar bu kapsamda öğrencilerin aldığı ücretlere de pozitif olarak yansıyor.

Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, yaptığı açıklamada, kentte eğitim öğretimle birlikte çok önemli yatırım ve çalışmaların olduğunu hatırlatarak, "Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada okullar bazında öğrencilere en fazla payın dağıtıldığı Yahşihan ilçemizde bulunan Yahşihan Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1 milyon 790 bin liralık miktarla Türkiye birincisi oldu. İlimiz geçen yıl verilerine göre üretimden öğrencilerin en fazla pay aldığı il kategorisinde ise beşinci olmuştu. Bu imkanlar sayesinde örencilerimizin yaparak, uygulayarak öğrenme beceri eğitimlerinin yanı sıra ülke ekonomisine, üretime katkıları artarak yeni yeni istihdam alanları oluşacaktır. Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in de üzerinde önemle durduğu 'Mesleki eğitimde yapılan dönüşümde önceliğin eğitim-üretim-istihdam döngüsünü güçlendirmek.' olduğunu belirtmesi bizlere yeni ufuklar oluşturdu. Kendilerine ilimize ve okulumuza vermiş oldukları bu desteklerden dolayı teşekkür ederiz." dedi.

Tüfekçi, bu sevindirici haberle hedeflerine, ideal ve sorumluluklarına yeni bir vizyon kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak ve istihdama yönelik çalışmalara devam etmek için büyük çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

 

29-01-202229-01-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.