KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eğitimde uygulanan sosyal politikalar bizleri hedefimize ulaştırıyor" 

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla uygulanan sosyal politikaların hayata geçirilmesiyle okul öncesi eğitimde de etkisini gördüklerini ve bu sayede okullaşma oranlarının her geçen gün zirveye yükseldiğini söyledi.

 

Kent genelinde okul öncesi eğitim faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini hatırlatan Telefoncu, yaptığı açıklamada 3,4 ve 5 yaş grubundaki çocukların okulla, eğitimle buluşturma oranlarının eskiye göre oldukça artış gösterdiğini hatırlattı.

Tüm çocukların hak ettikleri eğitime kavuşmaları için çok titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Telefoncu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın buyurdukları gibi "Türkiye Yüzyılı" vizyonuna sahip gençlerimizi yetiştirmek için meslektaşlarımızla el ele vererek yolumuza devam ediyoruz. Her kademede eğitim gören çocuklarımızla ilgili hassasiyetimizin yanı sıra okul öncesinde de önemli adımlar attık. Okullaşma oranlarımızla ilgili olarak 3 yaş grubunda yüzde 21'den yüzde 50 hedefine, 4 yaş grubunda yüzde 51'den yüzde 70 hedefine ve 5 yaş grubunda ise yüzde 99'dan yüzde 100 hedefine ulaşmanın çabası içersindeyiz." dedi.

Bakanlık tarafından okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konusunun öncelikli hale getirildiğine dikkat çeken Telefoncu, şunları söyledi:

"Geçmiş yıllarda imkanı olanlar, maddi gücü olanlar okul öncesi eğitime erişiyordu. Ancak büyük bir çoğunluk okul öncesi eğitime erişemiyordu. Ama artık böyle bir durum söz konusu değil. Yapılan seferberlik sayesinde okullaşma oranlarında hızla artış sağlandı. Şehrimizde bu artış bariz bir şekilde kendini gösterdi ve yaş gruplarına göre çocuklarımızı okulla, eğitimle buluşturduk. Ekonomik imkanı olmayan ailelerin çocuklarının da eğitime devam edebilmeleri için uygulanan sosyal politikalar ve çeşitli destekler sayesinde eğitimde fırsat eşitliği daha da güçlü hale getirilmiş oldu. Bu sayede geleceğimiz olan çocuklarımız daha donanımlı, daha beceri sahibi ve daha bilinçli olmaları da sağlanmış oldu."

Telefoncu, kentteki inşaat çalışmaları hakkında da bilgiler vererek, güçlendirme, doğalgaz dönüşüm ve diğer kapsamlı bakım onarımı tamamlanan okulların tekrar eğitim öğretime hizmet veremeye başladığı bilgisini de paylaştı.

16-12-202216-12-202216-12-202216-12-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.