KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde “Fatih Projesi” Kapsamında Tablet Bilgisayarlar Öğrencilere Teslim Edildi

Eğitimde “Fatih Projesi” Kapsamında Kırıkkale Lisesi’nde Tablet Bilgisayarlar Öğrencilere Teslim Edildi. Kırıkkale Lisesi’ndeki Dağıtım Törenine; Sayın Valimiz Ali KOLAT, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, İl Protokolü ve öğrenciler katıldı.
Eğitimde “Fatih Projesi” Kapsamında Tablet Bilgisayarlar Öğrencilere Teslim Edildi

Eğitimde “Fatih Projesi” Kapsamında Kırıkkale Lisesi’nde Tablet Bilgisayarlar Öğrencilere Teslim Edildi.

Kırıkkale Lisesi’ndeki Dağıtım Törenine; Sayın Valimiz Ali Kolat, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, İl Protokolü ve öğrenciler katıldı. 

         Bilişim Teknolojileri İl Koordinatörü Recep ARSLAN Projenin geldiği noktayı şu şekilde açıkladı: "Fatih Projesi kapsamında 81 ilde öğrencilere eş zamanlı olarak tablet dağıtılacağını belirtti. Fatih Projesi, 1. Faz çalışmaları kapsamında ilimizde, 20 ortaöğretim okulunda Ağ Altyapılar ve etkileşimli tahtalar kurulmuştur. Bu okullarımızdan 10 tanesinde de fiber optik internet bağlantıları açılmıştır. 430 adet etkileşimli tahta FAZ-1 çalışmalarında kurulmuştur. Ayrıca FAZ-2 çalışmalarında 34 okulumuzda 820 adet etkileşimli tahta daha kurulmuştur. Toplamda ilimize 1250 adet etkileşimli tahta gelmiştir. 2288 adet tablet bilgisayar FAZ-1 çalışmalarında dağıtılmıştır. FAZ-2 1. Kısım çalışmalarında da 2050 adet tablet bilgisayar dağıtımı yapılacaktır. Ağ altyapısı ve etkileşimli tahtaları kurulan okullarımıza tablet bilgisayar dağıtılmaktadır." dedi.

 

         Sayın Valimiz Ali Kolat ise törende yaptığı konuşmada; “Son yıllarda ülkemiz önemli atımlar atıyor. Sadece ulaşımda değil, sadece sağlıkta değil aklınıza gelebilecek her alanda ve özellikle de milli eğitimde çok önemli gelişmeleri hep birlikte görüyoruz. Tabi sizin teknolojinin geliştiği bu çağda, okullarımızın yeniden yapıldığı, ihtiyaca göre dizayn edildiğini görünce gurur duymamak mümkün değil. Bizim öğrencilik yıllarımız çok sıkıntılı dönemlerden geçti. Yani 1960’lı yıllara gidince, o dönemdeki sıkıntıları görünce şimdi sizlere imrenmemek mümkün değil. Dolayısıyla bu imkânlarımızı ve geldiğimiz bu noktayı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Hakikaten ülkemiz dünya ülkeleri arasında önemli bir noktaya gelmiştir. Alt yapısıyla, eğitimiyle, sağlığıyla, güvenlik hizmetleriyle aklınıza ne gelirse, sosyal devlet olma açısından da hiçbir garibimiz, fakirimiz aç ve susuz değildir. Hepsine sahip çıkıyoruz. Bu anlamda ülkemizin geldiği noktada hepimizin iftihar etmesi gerekiyor." dedi.

          İl Milli Eğitim Müdürümüz ÇETİN; "Ülkemizde birkaç  yıldır eğitimde fırsatları artırma ve teknolojiyi iyileştirme hareketi şeklinde ifade edebileceğimiz kısaca Fatih Projesi şeklinde anlaşılan, ifade edilen bütün dünyada belki de emsali görülmemiş bir eğitim hamlesi yürütülmektedir. Belki baştan biraz ağır gittiği, bir çok okulda, bir çok öğrencide bir an önce akıllı tahtaların takılması, tabletlerin dağıtılması gibi sabırsızlıkların oluştuğunu da biliyoruz. Ancak bizim burada tablet dağıtacağımız öğrenci sayısı dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. 50 bin tane okul, bütün bu okulların tamamında geniş bant internet ağı kurmak zorundasınız. Bu okullarımızda zaten internet var. Ancak mevcut internet ağı bu sistemi çalıştırmaya yeterli gelmiyor. O yüzden buralara fiber optik kablo internet çekilmesi, internet hızlarının 40-60-100 mega bite gibi hızlara eriştirilmesi lazım ki derslerimiz kesintisiz bir şekilde yürütülebilsin. Ayrıca az önce arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi bu sadece bir satın alım hareketi değil. Yani bilgisayar alalım, yazıcı alalım ,tablet alalım çocuklara dağıtalım. Bu sadece  bu değil. Bunun içinde teknoloji transferi ve üretim istihdam alanları da var. Şart koşulan şu, ihaleyi alan firma ne yapacak? Üretimi Türkiye’de yapacak. Dolayısıyla burada Türk işçisi ,Türk teknisyeni ,Türk mühendisi çalışacak. Bugün burada dağıtacağımız General Mobile marka tabletler bir Türk firması ürünü, üretimidir  ve önümüzdeki yıl bu tabletlerden Türkiye’ de 10 milyon tane üretilecek. Adım adım ilerliyor. Giderek daha da hızlanıyoruz.

 

            Bugün 81 ilimizde eş zamanlı dağıtım yapılıyor. Önümüzdeki hafta ikinci partiler gelecek ve esas büyük parti önümüzdeki yılın 1. Döneminde gerçekleştirilecek. O yüzden bugün işte kaç okulda dağıtıldığı, hangi öğrencilerimizin bunu aldığı gibi sorular çok anlamlı değil. Burada işin kesintisiz yürütülmesi, plana uygun olarak yürütülmesi önemli. Bu proje planlandığı şekilde ilerliyor, giderek hızlanıyor ve önümüzdeki yıl planlanan hedeflerin % 50’ sinin ilerisine geçilmiş olacak. Öğrencilerimiz daha kaliteli bir şekilde eğitim alma imkanını sağlamış olacaklar. Ben şeref verdiği için sayın valimize, ilimizin değerli protokol üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bu projede emeği geçen birçok arkadaşımız var. Bunlar gece gündüz demeden üretici, dağıtıcı firmalarla çalışıyorlar. Okullarımızın 24 saat açık tutulması gerekiyor. Çünkü sözünü ettiğimiz çalışmaları mesai saatleri içerisinde yapma şansımız yok. Çünkü duvarları kıracaksınız, kolonları deleceksiniz, içinden kabloları geçireceksiniz. Bunların eğitim anında yapılması mümkün değil.Çocuklar okuldan çıktıktan sonra , ders bittikten sonra bu çalışmalar başlıyor. Ertesi gün ders saatine kadar devam ediyor ve okullarımızdaki görevli arkadaşlarımızda başında bekliyor. Dolayısıyla birçok arkadaşımız da başında bekliyor,  birçok arkadaşımızın da burada emeği geçiyor.

Ben hepinize çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum." şeklinde konuştular.

 

Konuşmalardan sonra, Sayın Valimiz Ali Kolat ve beraberindekiler öğrencilere tablet bilgisayarları teslim ettiler.(22.05.2015)  

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.