KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim kurumlarında çalışanlara öfke ve stres yönetimi semineri verildi

Eğitim kurumlarında çalışanlara öfke ve stres yönetimi semineri verildi

 

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda ve diğer eğitim kurumlarında çalışanlara yönelik öfke ve stres yönetimi ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Millî Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Ali Özdemir, rehberlik hizmetleri kapsamında hem eğitim öğretim sürecinde, hem de diğer zamanlarda belirlenen takvim doğrultusunda bilgilendirme, toplandı, seminer, panel ve diğer eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Öfke ve stresin kontrol edilemediğinde insan hayatında önemli travmalar yaşanacağına dikkat çeken Özdemir, "Birey olarak yaşamımızın herhangi bir zaman diliminde aşırı yük ve stres altında olabiliriz ve duygularımızı kontrol etmediğimizde küçük olaylarda dahi öfke ve stres anı yaşayabiliriz. Bu nedenle öfke kontrol edilirse hem kendimize, hem de hizmet verdiğimiz kişilere zincirleme olarak büyük yarar sağlamış oluruz."dedi.

Öfkenin bireylerde zihinsel, fizyolojik, duygusal ve davranışsal gibi daha birçok tepkilere ve uyum bozukluklarına neden olduğunu aktaran Özdemir, şöyle konuştu:

"Bugün burada alanında uzman arkadaşlarımız konuyu derinlemesine anlatarak sizlere her detay konusunda önemli bilgiler aktaracaklar. Biliyorsunuz hepimiz geleceğimiz olan çocuklarımızın daha donanımlı olmaları için çaba gösteriyoruz. Çocuklarımızın davranışları, okulda evde, serviste, sosyal alanlarda çok değişkenlik ve farklılık gösteriyor. Bu değişimleri doğal kabul edip onlara doğru davranışlar konusunda örnek olmalıyız. Burada anlatılan bilgileri hayatımızda uygular ve tatbik edersek hangi ortamda olursak olalım, hangi yaş grubundaki bireyle karşılaşırsak karşılaşalım ve yaşadığımız tüm olaylar karşısında daha bilinçli hareket etme becerisi kazanmış oluruz."

Şube Müdürü Özdemir'in konuşmasının ardından Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanlarından Yavuz Ertekin, katılımcılara  öfke ve stres yönetimi ile ilgili detaylı sunum yaptı. Ertekin, teorik bilgilerin yanı sıra yaşanmış olaylardan da örnekler vererek öfke ve stresten kurtulmanın ipuçları hakkında bilgiler verdi.

Seminere Özdemir'in yanı sıra Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Eda Subaşı ile okullarda ve diğer eğitim kurumlarında görev yapan servis şoförleri, servis rehber personeli, kantin çalışanları ve yardımcı personeller katıldı.

Seminer, katılımcıların konuya dair çeşitli soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu.

05-01-202305-01-202305-01-2023

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.