KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Cumhuriyet, her karesi şehit kanıyla sulanmış bir birlikteliğin adıdır." 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında yurdun her noktasında coşku yaşanıyor.

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü de etkinlikler kapsamında hazırlamış olduğu video klip yayımladı.

Türkiye Cumhuriyetinin gerçek bir destanın adı olduğu belirtilen ve İstiklal Marşı dizeleriyle başlanılan klipte, "Türkiye Cumhuriyeti bir örnektir. Öyle bir örnek ki tüm tutsak ulusların umudu, bağımsızlığa çıkış yoludur. Cumhuriyet, her karesi özgürlük ve demokrasi aşkıyla, şehit kanıyla sulanmış bir birlikteliğin adıdır." ifadelerine yer verildi.

Kentin farklı sembol noktalarında çekimleri yapılan video klip, bir lise öğrencisi tarafından seslendirildi.

 

Klibin devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Kim bu cennet vatan uğruna olmaz ki feda

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda

Dizelerini yazdıran ve bu vatanı bizlere emanet eden ecdadımız seferberlik çağrısıyla ana, ata, yâr çocuk demeyip sessizce yola düştüler. Bir yudum su, bir kuru ekmekle idare ederek çarıklı ayak, aç karınla nice muharebeler kazandılar.

Bedeli şehitlerimizle, gazilerimizle ödeyerek kazanılan zaferlerden sonra atalarımızın bize bıraktığı en büyük miras, Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti gerçek bir destanın adıdır. Her karesi işlenmiş, her karesi özgürlük ve demokrasi aşkıyla, şehit kanıyla sulanmış bir birlikteliğin adıdır. 

Türkiye Cumhuriyeti bir örnektir. Öyle bir örnek ki tüm tutsak ulusların umudu, bağımsızlığa çıkış yoludur.

Cumhuriyet ön sözünü kanla yazdığımız ve göğsümüzü gere gere haykırdığımız son sözümüz oldu! Cumhuriyet bu vatanın bütünlüğü, milletin birliğidir.

Medeniyetler emziren insanlığın beşiği Anadolu Alparslan ile tanıştığı o ilk günden beri en çok Türk'e sevdalandı.O günden bu güne tüm heybetiyle, gür sesiyle haykırıyor: 

"Ey Türk milleti! Benim bağrım kefensiz yatanların yurdu!Onlardan mirasım size.

Asırlardan bu yana ırmak ırmak çağıldayan, rüzgâr rüzgâr uğuldayan öğüdümü unutma! Cenge giden toy delikanlıların kanındansın. Oluk oluk akan şehit kanları bayrağının göğsünde al bir sevdadır."

Bugünün Türk gençleri olarak bizler,o delikanlılara borçluyuz. Her zaman vatanımıza sahip çıkacağız!

Çünkü biz Anadolu'yu yurt tutan Alparslan'ız! Çağ kapatıp çağ açan Fatih'iz biz! Biz Mustafa Kemal'iz!

Kurtuluşuz, umuduz biz, biz Türk genciyiz! Cumhuriyetin yılmaz bekçisiyiz.Özgürlük ve bağımsızlık atamızdan bize karakterdir.

Hakk'ın emaneti, gözümüzün nuru, gönlümüzün sevinci, namusun ta kendisi güzel vatanım!

Sana en çok yakışan cumhuriyettir. Cumhuriyet tacını gururla taşı. Asil Türk gençliği olarak başını asla eğdirmeyeceğiz.Her karış toprağına ebediyen sahip çıkacak, cansiparane haykıracağız:    "Ya istiklâl ya ölüm!"

Video sosyal medya linki:TIKLAYINIZ

28-10-202228-10-202228-10-202228-10-202228-10-202228-10-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.