KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bireysel farklılıklara saygı eğitimi

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyon toplantısı kararı ile oluşturulan "Bireysel Farklılıklara Saygı Eğitimi" ile ilgili içerikler hazırlanarak erişime açıldı.
Bireysel farklılıklara saygı eğitimi

 

"Bireysel Farklılıklara Saygı" eğitimi konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce komisyon oluşturuldu. Yerel hedef olarak belirlenen ve 15 okul-kurum temsilcisinin katıldığı komisyonda, okullardaki sınıf düzeylerine ve öğrencilerin gelişim özelliklerine göre sahada rehberlik hizmetlerinde kullanılmak üzere sunular, broşürler, panolar ve diğer eğitim içerikleri hazırlandı. Hazırlanan bilgi ve görsellerin yer aldığı içerikler saha da görev yapan öğretmenler için erişime açıldı.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, toplantılar sonrasında yaptığı açıklamada, eğitim içeriklerinin sahadaki rehberlik hizmetlerine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Her bireyin yaş gruplarına göre farklı özellikler gösterebileceğini, bunun ise fark edilmesi gerektiğini hatırlatan Tüfekçi, "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonumuzca alınan kararlar doğrultusunda birçok bilginin yer aldığı dokümanlar hazırlandı. Bu bilgiler ışığında öğretmenlerimize, öğrencilerimiz ve velilerimize yönelik sunumlar eşliğinde eğitimler verilecek. Dolayısıyla her yaş grubundaki bireylerdeki farklı davranış özellikleri de bu sayede daha anlaşılır hale gelmesi sağlanacaktır." dedi.

Her bireyin kendine özgü özelliklerinin olduğunu hatırlatan Tüfekçi, şunları söyledi:

"Okullarımızı adeta süsleyen öğrencilerimizin her biri birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Öğretmenlerimiz gün içinde öğrencilerimizin bu farklılıklarını ise rahatlıkla gözlemlemektedirler. Bireylerin davranışları, yetenekleri, becerileri, düşünceleri ve daha birçok farklılıkları aslında bizler için birer zenginlik. Farklılıklara saygılı olmak ve bunları zenginlik olarak görmek önemli. Her şeyden önce her birey saygıya değer bir varlık olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle hiç kimse kendinden farklı olanı hor görmeye ve ötelemeye hakkı yoktur. Bu eğitimler sayesinde toplumdaki her bireyin farklı yönlerinin olabileceğinin fark edilmesine bir katkı sağlamak istiyoruz. Eğer bu farklılıklar anlaşılırsa bir başkasına yönelik yaklaşımımız ve olaylar karşısındaki duygularımız da değişecektir. Bu sayede daha kapsayıcı bir davranış değişikliği oluşacaktır."

Tüfekçi, sosyal hayatta gözlem yapıldığında her insanın farklı özelliklere sahip olduğunu, fiziksel, zihinsel, duygusal, etnik ve sosyoekonomik gibi özelliklerin birer kişisel farklılık olarak kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İçeriklere ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.