KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ara tatilde "Okul Temelli Mesleki Gelişim" seminerleri

Ara tatilde

 

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şube Müdürlüğünce koordine edilen Okul Temelli Mesleki Gelişim bilgilendirme seminerleri ara tatilde de devam etti.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hızla artan öğrenme ihtiyacının karşılanmasına ve eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Öğretim programlarının yapılandırıcı yaklaşıma uygun olarak yenilenmesi, okulların fiziki ortamlarının iyileştirilmesi, ders araç ve gereçlerinin geliştirilmesi, değişim ve gelişimi öğrenme ortamlarına yansıtma sorumluluğu olan yönetici ve öğretmenlere ilişkin yeterliklerin belirlenmesi ve eğitim çalışanlarının bireysel ve mesleki gelişimlerini desteklemeye yönelik modeller oluşturulması bu çalışmalar kapsamında yer almaktadır. Bu çalışmalardan biri olan öğretmen yeterlikleri iki grupta belirlenmiştir. Bunlar; tüm öğretmenlerde bulunması gereken bilgi, beceri, tutum ve değerleri içeren öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri ile her öğretmenin kendi alanına yönelik bilgi, beceri, tutum ve değerleri içeren özel alan yeterlikleridir.

Bu kapsamda Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü de eğitim çalışanlarına yönelik kent genelindeki mesleki eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde katılımcılara bilgiler veren Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şube Müdürü Muhammet Yılmaz, eğitimlerde katılımcılara iletişim, çevre okuryazarlığı, dijital okuryazarlık, eğitimde Web 2.0 araçların kullanımı, protokol kuraları, sosyal etkinlikler, eğitimde etik, ilk yardım, liderlik, kişiler arası ilişkiler ve akran zorbalığı gibi daha birçok konu hakkında bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi.

Öte yandan Yılmaz, eğitim çalışanlarının düzenlenen eğitimler sayesinde birçok yeni kazanımlar da elde ettiklerini belirtti.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, "Okul Temelli Mesleki Gelişim" faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, kent genelindeki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin ve personelin mesleki gelişim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Okul Temelli Mesleki Gelişim seminerlerinin birçok avantajlar sağladığını hatırlatarak, eğitimlerin ara tatil içinde de devam ettiğini söyledi. 

Okul Temelli Mesleki Gelişim eğitimlerine aralıksız şekilde devam edildiğini belirten Telefoncu, "Eğitimler sayesinde öğrenci, öğretmen ve velilerde önemli kazanımlar elde edilmektedir. Ayrıca okul içinde ve dışında öğretmenlerin mesleki bilgi, beceri, değer ve tutumlarında gelişim desteklenerek etkili öğrenme ve öğretme ortamları oluşturularak mesleki yeterliliği daha da zenginleştirilerek geliştirilmiş oluyor. Özellikle de meslektaşlarımızın almış olduğu ilave eğitimler sayesinde özgüvenin gelişmesi, yeterliliğin artmasının sağlanması ve yeni öğretim programlarının anlaşılır hale gelmesi için rehberlik konularında da destek sağlamaktadır." dedi.

Telefoncu, Okul Temelli Mesleki Gelişim sürecinde okul paydaşları olan yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve diğer çalışanlar aralarında iş birliği yapmaları, eğitim öğretimin kalitesinin yükselmesine ve okullarda öğrenen toplulukların oluşmasına önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

 

25-01-202325-01-2023

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.