KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anne ve babalara yarıyıl tatili önerileri

Anne ve babalara yarıyıl tatili önerileri

 

Çocukların heyecanla beklediği yarıyıl tatiline gelmiş bulunmaktayız. Dört aylık yoğun geçen bir dönem sonrası bu tatil öğrencileri mutlu ederken; zamanı daha da verimli kullanmak adına anne babaları da bir telaş sarmış durumda.

Çocuklarımızın bu tatil dönemini dolu dolu hem eğlenerek hem de verimli olarak geçirebilmesi için neler yapabileceğimiz konusunda Kırıkkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak bazı önerilerimiz var: 

Öncelikle karne notlarının başarının tek göstergesi olmadığını bilmemiz gerekiyor

Karne notları çoğu anne ve baba tarafından çocuğun başarı veya başarısızlığının tek göstergesi olarak algılanmaktadır. Bu nedenle karne bazı öğrenciler için sevinç ve gurur kaynağı iken bazıları içinse kaygı ve korku kaynağıdır. Fakat unutulmaması gereken bir husus vardır ki karne; çocuğunuzun gayret, yetenek, başarı ve kapasitesini tümüyle yansıtamaz. Okul dönemindeki başarının hayatın tüm alanlarındaki başarıyı tam anlamıyla karşılık gelmediğini hepimiz biliyoruz. Karne sadece öğrencinin değil anne babaların da notudur. Bu nedenle karne konusunda kendimize de yöneltmemiz gereken sorular vardır. Çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenebildiniz mi? Çocuğunuz; kendisi, öğretmeni ve arkadaşlarıyla ilgili olarak duygu ve düşüncelerini sizinle rahatlıkla paylaşabiliyor mu? Çocuğun verimli çalışabileceği kendisine ait iyi bir çalışma düzeni kuruldu mu? Çocuklarımızın okula devamı, zorlukları ve yaşadıklarına ilişkin bilgi sahibi mi? Çocuk okulda görülen dersleri anlayabilecek alt yapıya sahip mi? Unutulmamalıdır ki onlar sadece bir çocuktur. Ve o çocuklara ihtiyaçları doğrultusunda gereken yardımı vermek ve onları anlamaktan daha güzel bir armağan yoktur.

Hediyelerin en güzeli sevgidir

Öncelikle anne babalar olarak çocuklarımızın değerli olduklarını hissettirmemiz birincil önceliğimiz olmalıdır. Çocuklarımıza verebileceğimiz en güzel hediye sevgi dolu bir yuvadır, çocuklarımızın karne sonuçları elbette önemlidir üzerinde düşünmeli ve bir değerlendirme yapmalıyız. Ancak karne sonuçlarının çocuklarımızın bizler için önem ve değerini değiştirmeyeceğini hissettirerek bunu yapmalıyız.

Karne sonuçlarını çocukla beraber değerlendirip eksik olduğu ders ve konuların sağlıklı bir şekilde analizi yapılmalı, gerekirse bir uzman desteği alınmalıdır. Çocuklarımızın önünde telafi edebilecekleri uzunca bir dönemin onları beklediğini unutmamalıyız.

Önümüzdeki tatili verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz

Hayatın içerisi anlaşmazlıklar ile doludur bu anlaşmazlıklar bazen aile içerisinde hatta bazen çocuklarımız ile dahi olabilmektedir. Ailecek bireyleri ile geçirilecek kaliteli vakitler, zenginleştirilmiş aktiviteler ile yaşamış olduğumuz anlaşmazlıkları tekrar gözden geçirebiliriz, uygun çözüm yolları bulabiliriz. Yapacağımız etkinlikler ile çocuklarımızın iletişim becerilerini de güçlendirebileceğiz. Bu dönemi ayrıca çocuklarımızın davranış değişikliklerini sağlama, istenmeyen davranışları ortadan kaldırma konularında uygun bir planlama ile gerçekleştirebiliriz. Çünkü bu kıymetli süreci iyi değerlendirerek çocuklarımızın öz disiplin kazandırabiliriz. Kazandıracağımız öz disiplin ile çocuklarımızın sadece okul başarısı değil aynı zamanda sosyal becerilerini desteklemiş oluruz. 

Bu süreç için etkinlik önerileri

Aile içerisinde bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri, kendilerini mutlu, huzurlu ve güvende hissettiği her türlü etkinlik olabilir. Bu dönemde çocuklarımızı ekranlardan mümkün olduğunca uzak tutmalıyız. Aile içerisinde beraber yapılabilecek etkinliklere örnek vermek gerekirse; beraber gidilebilecek tiyatro, sinema, aile büyüklerini ziyaret etme, imkan dahilinde spor faaliyetleri yürütme, tarihi-turistik yerleri gezme, kutu oyunları (zeka oyunları vb.) düşünülebilir.

Bu süreci çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak içinde kullanabiliriz. Bunu yaparken de okuduğu kitapları aile üyelerine anlattırarak hem çocuğun iletişim becerileri güçlendirilebilir hem de aile içerisinde bireylerin birbirini dinlediği kaliteli bir etkinlik oluşturmuş oluruz.

 

"Sömestir için etkinlik önerileri"

-Tiyatro, sinema, müzikal ve gösteriler: Okul döneminde yeteri kadar zaman ayrılmayan bu faaliyetlere bu dönemde hak ettiği değeri göstererek çocuğunuzun sanatla tanışmasına ortam hazırlayabilirsiniz.

-Spor faaliyetleri: Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi için onunda ilgili olduğu bir alanda sporsal faaliyetler yapması ve gelişiminin desteklenmesi gerekir.

-Tarihi ve turistik yerlere geziler: Müzeler ve turistik yerlerin gezilerek, çocuğa gezerken öğrenme fırsatı sunulmalıdır.

-Kitap okuma: Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak okuduğu anlama ve genel kültür seviyesi yükseltilebilir.

-Yakın çevreyle iletişim: Çocukla beraber yapılacak akraba ziyaretleriyle aile bağları güçlendirilebilir.

-Ödevler: Genelde öğretmenler tatil dönemi için tekrar amaçlı ödevler verirler. Ödevler tatilin geneline yayılarak çocuğun öğrendiklerini sindirmesi sağlanması, son güne sıkıştırılmamalıdır.

-Müzik ve resim: Çocuğun yeteneği doğrultusunda müzik ve resme vakit ayrılabilir, konser ve sergilere gidilebilir.

-Ev oyunları: Çocuğun kendini ifade etmesini için bir araç olan oyunlar tüm aile bireylerinin katılımıyla yarıyıl döneminde güzel anılara dönüşebilir.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.