KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Aile içi iletişim çok daha güçlü hale geliyor" 

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Aile Okulu Projesi" sayesinde ailelerdeki bireyler arasındaki iletişimin daha güçlü hale geldiğini belirterek, kentteki 5 bin aileye eğitim verdiklerini ve bu sayının her geçen gün arttığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ailelerin farklı eğitimlerle çok yönlü desteklenmesi amacıyla başlatılan "Aile Okulu Projesiyle" bugüne kadar yurt genelinde 1 milyon aileye ulaşıldı.

Aileler almış oldukları çeşitli eğitimlerle daha donanımlı hale getirilerek aile içi iletişim çok daha güçlü hâle getiriliyor. Bu kapsamda Kırıkkale kent genelinde de 230 kursta yaklaşık 5 bin aile eğitim alıyor.

Millî Eğitim Müdürü Telefoncu ve Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Dursun Karakuş, Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulunda eğitim alan ailelerle bir araya gelerek Okul Müdürü Ahmet Yeşilyurt'tan bilgi aldı.

Ailelerle de sohbet eden Telefoncu, çocukların eğitiminde ebeveyn tutum ve davranışlarının büyük önem taşıdığını söyledi.

Telefoncu, daha sonra basın mensuplarına konu ile ilgili yaptığı açıklamada ise, aile eğitimine büyük önem verdiklerini belirterek, "Çocukların gelişimleri çok önemli. Bu nedenle anne babaların daha bilinçli olmasını arzu ediyoruz. Bizler ebeveyn olarak çocuklara karşı yaklaşımımızda dikkatli olma sorumluluğumuz var. Temel amacımız bu. Eğitim, aileden başlıyor. Ailelerimiz çocukları belirli bir seviyeye getirdikten sonra bizlere teslim ediyor.  Bu sayede bizlerin de işi daha kolaylaşmış oluyor. Çocuklara atılan temel üzerine bizler daha sağlıklı binalar inşa edebiliyoruz. Ailelerimizi çeşitli konularda bilinçli hale getirebilirsek süreç verimli şekilde ilerlemiş oluyor. Elimiz bu sayede güçlenmiş oluyor." dedi.

Verilen eğitimlerle aileyi daha güçlü kılmayı hedeflediklerinin altını çizen Telefoncu, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde Sayın Bakanımızın desteği ile gerçekleştirdiğimiz aile eğitimlerimiz, tüm hızıyla devam ediyor. Bugün itibariyle 230 kursumuzda 5 binin üzerinde velimizi bilgilendirdik. Sosyal ve duygusal beceri gelişimi, aile içi iletişim becerileri, akran zorbalığı ile baş etme yolları, bilinçli ve düzenli teknoloji kullanımı, çatışma ve stres yönetimi, madde bağımlılığı, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve ahlaki gelişim gibi konularda anne ve babalarımızın bilgi ve becerilerini artırmak istiyoruz. Aile eğitimlerimiz ilimizde hızla devam ediyor."

Telefoncu, amaçlarının çocuklara daha güzel bir gelecek hazırlamak olduğunu ve bu kapsamda kurs sayılarının daha yaygın hale getirileceği müjdesini de verdi.

Eğitim alan ailelerden Zekiye Kılıç da,"Çocuğumla ilgili ve aileme daha verimli olmak için eğitime geldim. Yanlış bildiğim doğruları öğrenebilmek için ve hayatıma olumlu katkılar elde edebilmek için bu eğitime katıldım. Faydalı olduğuna inanıyorum. Bu imkanları bizlere sunan yönetimimize ve özellikle de öğretmenimize çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kendisinin helikopter annelerden biri olduğunu belirten kursiyer Sema Olgun ise, "Kızımın tavsiyesi üzerine aile kursuna katıldım ve çok faydalarını gördüm. Helikopter ebeveyn denilen annelerdendim. Bu kursa katıldıktan sonra çok rahatladım ve memnun kaldım. Keşke daha öncelerde açılsaydı. Bir sene önce, iki sene önce açılsaydı iyi olurdu bizim için." ifadelerine yer verdi.

20-12-202220-12-202220-12-202220-12-202220-12-202220-12-202220-12-2022

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.