KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı...

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı...

Valimiz Sayın M.İlker Haktankaçmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı”na katıldı.

Merkez Mevlüt Hiçyılmaz İşitme Engelliler Okulu’nda düzenlenen programa gelişinde Vali HAKTANKAÇMAZ’I İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hatice UĞURLU ve diğer yetkililer karşıladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Mevlüt Hiçyılmaz İşitme Engelliler Okulu öğrencisi Nurfidan Hayran tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

Daha sonra öğrenciler Ramazan Karakaya tarafından “Engelliler”, Havvanur Ergül tarafından  “Hayat Herkese Güzel” adlı şiirler okundu.

Şiirlerin ardından, öğrencilerin işaret diliyle hazırladıkları “Bir Dünya Bırakın” adlı şarkı söylendi.

Valimiz Haktankaçmaz, programda yaptığı konuşmasında;  “Buraya bakınca iki şey görüyorum. Birincisi azim, ikincisi fedakârlık. Bunu hem öğretmenlerimizde, hem velilerimizde, hem de çocuklarımızda görüyorum. Hayat elbette ki mücadele. Ama bazıları için bu mücadele biraz daha zor. Çocuklarımız için de böyle, ailelerimiz ve velilerimiz için de bu böyle. Burada görev yapan öğretmen arkadaşlarımız içinde bu böyle. Bu salona  bakınca neredeyse velilerimizin tamamı, öğretmenlerimizin tamamının etkinliğin içinde olduğunu gördüm. Bu bile başlı başına bu mücadelenin zorluğunu, bu mücadeledeki kararlılığı bu yaştaki, bu yaşta olmalarına rağmen çocuklarımızdaki o kararlılığı gösteriyor. Elbette ki engelli olmak, bir engelle yaşamak zor bir olay. Hayat genel itibariyle bakıldığı zaman, hani onu tırnak içinde söylemek istiyorum. Normal yada engelsiz insanlara göre çoğu yerler tasarlanmış. Ama ülkemiz tabi zenginleştikçe, geliştikçe kat ettiğimiz mesafeye baktığımız zaman en azından engelli olan çocuklarımıza eşit şartlarda yarışma imkânı verilmesi konusuna baktığımız zaman, çok ilerleme kat ettiğimizi görüyoruz. Yeterli mi, elbette ki yeterli değil. Daha yapılacak çok şey var. Ama ben her zaman şuna inanıyorum. Bir insana baktığınız zaman işte engelsiz görünür, tırnak için de söylüyorum normal bir insan gibi görünür. Ama önemli olan beynimizdeki ve kalbimizdeki engelleri aşabilmek. Her çocuk, her insan bir meziyetle yaratılmıştır. Ben ona inanıyorum. Burada ki çocuklarımızın da, biraz önce arkadaşlarımızın sine vizyonda gösterdikleri gibi, öğrencilerimizin okuduğu şiirlerde de bunlar vardı. Bu ülkeye, bu millete çok önemli katkılar yapabileceklerine inanıyorum. Nitekim bunun çok canlı örneklerini burada da gördük, sizin aldığınız o ödüllerde de gördük, çeşitli spor müsabakalarında da gördük. Bu mücadelede sizlerin, çocuklarımızın yanında olan gerek velilerimizin, gerekse öğretmenlerimizin hakları her şeyin, her türlü takdirin çok üzerindedir. İnşallah buradan da çok ülkesine, milletine faydalı olabilecek, büyük işler başarabilecek çocuklarımız çıkacaktır. Ben bu vesileyle  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nü tebrik ediyorum. Öğrencimizin bir tanesinin biraz önce okuduğu şiirde de belirttiği gibi, sadece 3 Aralıkta değil, yılın her günü bu aklımızda, böyle bir düşünce içerisinde olmamız lazım. Hepinizi tekrar bu çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. ”dedi.

Milli Eğitim Müdürü ÇETİN programda yaptığı konuşmada:"Engellilik hayatımızın bir parçası çünkü dünyada hiçbir şey tek düze değil. Biliyorsunuz etrafımıza baktığımızda dağlar, ovalar, derin çukurlar, vadiler görüyoruz. Hayatımıza baktığımızda birçok gelgitler yaşıyoruz. Sevinçli, üzüntülü, sağlıklı, mutlu veya rahatsız olduğumuz dönemler oluyor. Öfkeli veya sevinçli olduğumuz. Hayatta da insan olarak farklı engellerimiz olabiliyor. İşitmede eksikliğimiz vardır,  görmede eksikliğimiz olabilir, zihinsel problemler olabilir. Ama biz bunların hiçbirisini engel olarak kabul etmeden hayatımızı düzgün bir şekilde sürdürebiliriz. Bu gün işte burada bunun bir örneğini yaşıyoruz. Bu okulumuzda gerek zihinsel engelli gerek işitme engelli gerek fiziksel engelli öğrencilerimiz var hepsi çok iyi kaynaşmış durumdular ve burada olmaktan da bir hayli mutlu olduklarını da biliyoruz. Gerek ailelerine kolaylık sağlamak bakımından gerek çocuklarımızın ilerideki hayatlarını kendi başlarına yaşayabilmeleri bağlamında bir takım eğitimler kazandırılmaya çalışılıyor devletimiz bu konuda çok ciddi bir gayret gösteriyor gerek engelli ailelerine maddi katkı sağlama, onların işlerini kolaylaştırma bağlamında gerekse okullarımızda çocuklarımıza gereken eğitimin verilmesi anlamında.

İlimizde rakamlarla ifade edecek olursak 4 tane özel eğitim okulumuz var onlardan birisi de burası ve bunlarda toplam 289 öğrencimiz eğitim görüyor. İlçelerimizde ve diğer okullarımızda yine aynı şekilde 183 engelli öğrencimiz kendileri için ayrılmış 39 sınıfta eğitim alıyorlar ve toplamda 473 engelli öğrencimiz var. Sadece bu kadarla da kalmıyor hasta olan öğrencilerimiz oluyor, uzun süre tedavi ihtiyaçları olan öğrencilerimiz oluyor. Onlara da evlerinde veya hastanede yataklı tedavi görüyorsa hastanede eğitim veriyoruz.  Bunu için öğretmenlerimizi görevlendiriyoruz bu bağlamda da 40 tane de evde eğitim hizmeti alan öğrencimiz var. Bunlara da 40 öğretmen görevlendirmiş durumdayız. Yine bunların yanı sıra diğer akranlarıyla yakın olan ama onlardan biraz farklı olan öğrencilerimiz var ki onlara da kaynaştırma öğrencisi diyoruz. 131 tane kaynaştırma öğrencisi var elimizde ve toplam 644 öğrencimizi özel eğitimden yararlanıyor. Bu tabi eğitimle alakalı faaliyetlerimiz oluyor.

Aile ve Sosyal Politikalar müdürümüz de burada. Elbette o anlamda da gerek sosyal aile eğitimleri verilmesi gerekse maddi olarak ailenin desteklenmesi anlamında devletimizin büyük katkıları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu katkılarından dolayı devletimize, hükümetimize, bakanlıklarımıza, sayın valimize ve ilimizin destek veren diğer kurumlarına ben hepsine teşekkür ediyorum. Böyle bir ortamda tabi çok sıcak bir ortam, bildiğimiz salonların falan dışında belki imkan olarak bakılırsa az yetersiz bir imkan gibi görülebilir ama ilimizdeki okullarımızı da fiziki anlamda genişletmeye çalışıyoruz. Nitekim Mehmet Işıtan için bu sene yeni bir okulun temelini atacağız. İnşallah kısa sürede bitirmeyi umut ediyoruz. Bu okulumuzun esas öğrencisi adından da anlaşıldığı gibi işitme engellilerdir. Bunun da durumunu önümüzdeki süreçte değerlendirmemiz gerekiyor. Sayın valilimize katıldığı için sayın il müdürü arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum." dedi.

 

Programın ardından Vali HAKTANKAÇMAZ, sınıfları tek tek gezerek, yetkililerden bilgiler aldı.(5.12.2016)

07-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

 

 

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.