KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 

Milli Eğitim Müdürü Tüfekçi, mesajında, "Tarih boyunca devletler ve medeniyetler kurmuş, hak ve adaleti insanlığa öğretmiş bu büyük milletin son kalesi olan Osmanlı Devleti, son iki yüz yılında ağır meselelerle boğuşmuştur. İngiliz istekleri ıslahat tedbirleri adı altında uygulanmış, azınlık okulları kurularak 5. kol faaliyetleri için kadrolar yetiştirilmiştir. İmtiyazlı anlaşmalar neticesinde ekonomisi çökertilen Osmanlı, hasta adam ilan edilmiştir. Koskoca devletimiz üzerinde paylaşma planları yapılmıştır. Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı süresince birçok cephe açılmış, Haçlı mantığı ile topyekûn üzerimize gelinmiştir. 1918 Mondros Mütarekesi ile savaş, Türk Ordusunun yenilgisi ile sonuçlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, İstiklâl Harbi'nden sonra bu asil milletin yeniden doğuşunun adıdır. Binbir zorlukla verilen İstiklâl mücadelesinin ardından 29 Ekim 1923'te milletimize en yakışan rejim olan Cumhuriyet idaresine geçilmiş, Cumhuriyet TBMM'de oy birliği ile kabul edilmiştir. Aynı gün Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Sonradan demokrasi ile de taçlandırılan Cumhuriyet, bu aziz milletin yeni yönetim şekli olmuştur.

Cumhuriyet faziletin, halk iradesinin, hak ve hukukun, medeniyetin adıdır. Bu idare sistemi iledir ki insan hakları, millî dayanışma, ferdin ve toplumun huzuru, refahı azami şekilde sağlanır. Cumhuriyetimizin ilanından bugüne kadar eğitimde, kültürde, ekonomide, altyapı hizmetlerinde hülasa her sahada çok önemli gelişmeler kaydettik. Cumhuriyetin korunması ve kollanmasında asil Türk gençliğinin bekçiliğine ihtiyacımız vardır. Güçlü bir aktör olarak ortaya çıkan, Millî Harp Sanayisini kurabilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti, dostlarını sevindirecek, düşmanlarını kıskandıracaktır. Bu nedenle Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak en temel görevimizdir.

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler bizim özenli çabamızla yetişmektedir. İlim, irfan ve ahlak sahibi; inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen bir gençlik, bizim hünerli ellerimizle şekillenecektir." ifadelerini kullandı.

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.