KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. Yıldönümü Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenle büyük bir coşku içinde kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. Yıldönümü Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenle büyük bir coşku içinde kutlandı.

            23 Nisan Kutlamaları gerçekleştirildi.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanında çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Milli Eğitim Müdürlüğü çelengini Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ÇETİN koydu.

Çelenk koyma törenin ardından ÇETİN ve beraberindeki heyet, kutlamalar kapsamında, Valimiz Sayın Ali KOLAT´ı ziyaret etti

Ziyaretin ardından 23 Nisan töreni için cumhuriyet meydanına geçildi.

Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törene Valimiz Sayın Ali KOLAT ve eşi İlksen KOLAT Hanımefendi, Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet KAYA ve eşi Aysel KAYA, Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI ve eşi Hilal SAYGILI, Cumhuriyet Başsavcısı Osman KAÇAR, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ, Adalet Komisyonu Başkanı Uğur KÖKER, Bölge İdaresi Mahkemesi Başkanı Yılmaz ACER, İl Jandarma Komutanı Alb Harun KARABULUT, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR,  İl protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, davetliler, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.       

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ÇETİN; günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı

ÇETİN;           "Sayın Valim , ilimizin değerli Protokol üyeleri, sevgili öğrenciler ve çok değerli Kırıkkaleli hemşerilerimiz bugün 23 nisan 1920 de Ankara da TBMM açılışının 95. yıl dönümünü kutlamak için havanın serinliğine hatta biraz soğukluğuna rağmen toplanmış bulunuyoruz. 23 Nisanın bizim tarihimizdeki yerini elbette hepimiz biliyoruz ama bunu bugünün vesilesiyle hatırladığımızda gözümüzün önünden geçen tarih şeridi şudur. Birinci dünya savaşı diye bilinen bütün dünyada büyük bir yıkıma neden olan savaştan müttefiklerimizle beraber yenilmiş olarak çıkmışız, yenilmiş olmakla kalmamış bu savaş sonrasında yapılan Mondros mütarekesi ile ülkenizin düşman işgaline karşı açık hale geldiğini  görürüz. Bu mütarekenin açmış olduğu kapıdan çeşitli ülkelerin ülkemizi istila etmek için yol bulduğuna şahit olmuşuz.

            Bir taraftan ülkenin batısı Yunanlıların, İstanbul İngilizler ve Fransızlar, güney bölgesi Antalya- Kuşadası İtalyanlar, güney doğu bölgemiz Fransızlar tarafından işgale uğratılmış. İşte  bu ahval ve şerait içerisinde ülkenin o günkü mevcut yönetimi aciz duruma düşünce iş başa düşmüş, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal,  İstanbul´dan hareketle Anadolu´ya  geçmek maksadıyla samsuna çıkarak yeni bir hareket başlatmıştır. Erzurum ve Sivas kongreleri akabinde Anadolu´da oluşturulan  bu yeni heyecan dalgası Türkiye de umudun mecliste olması gerektiği düşüncesini ortaya çıkarmış ve sonuçta ülke genelinde seçinler yapılarak  son Osmanlı Mebuslar Meçlisi İstanbul´da  12 ocakta 1920 de toplanmış.

            Bu bize şunu gösteriyor; Zor günlerde baş vurulacak yegane güç millettir, milletin meclisidir. Son Osmanlı Mebuslar Meçlisi bu görevi yerine getirmek için toplanmış. Ancak 28 ocak ta ilan ettiği misakı milli ile bir bağımsızlık programı ortaya  koyması, itilaf devletlerinin İstanbul´u 16 martta resmen işgal etmesi ile sonuçlanmış.  İşte yine bu çözümden vazgeçilmemiş İstanbulun işgalinden 5 hafta sonra gene yurt genelinde yapılan seçimlerle 23 nisan 1920 tarihinde Anakara da TBMM açılarak Türk halkının, Türk insanının ve bu toprakların kaderi TBMM´ne teslim edilmiştir.

            İşte bu gün bu olayın yıl dönümünü kutluyoruz, bu olay tarihimizde bayram olarak kabul edilmiş ve çocuklarımıza hediye edilmiştir. Çünkü çocuklar bir savaşın bir işgalin en büyük mağdurları durumundadırlar, ya bombalar altında can verirler ya engelli hale gelirler ya anne babalarını kaybederek öksüz yetim kalırlar. O yüzden savaşın vurduğu kesim muhakkak ki çocuklardır.

            Bizim çocuklarımız geleceğe daha güvenle baksın, daha özgür bir ülkede daha müreffeh bir ülkede yaşayabilsinler,  bunun şuurunda olsunlar diye bu gün çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmiştir. Her yıl 23 nisan bayramını bu amaçla kutluyoruz.

            Bu kutlama törenine katılan başta sayın Valimiz ve protokolümüz olmak üzere tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum, katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.  Bayramın hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum." şeklinde konuşmalarını gerçekleştirdiler.

 

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları ve step gösterisiyle program devam etti. Tören karma öğrenci grubunun gösterisiyle sona erdi.

 

Gösterilerden sonra 23 Nisan ile ilgili açılan şiir, makale ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri; Valimiz Sayın Ali KOLAT, Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet KAYA, Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI tarafından verildi.

23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan23 nisan

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.